Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zbadano różnice w aktywności biologicznej związków zlokalizowanych na powierzchni roślin i tych znajdujących się wewnątrz roślin. Na przykładzie trzech wybranych gatunków (Brassica oleracea L., Eupatorium maculatum L. oraz Ruta graveolens L.) wykazano m.in. hamowanie mitozy przez związki zlokalizowane na powierzchni i jej stymulację przez związki obecne wewnętrzu roślin. Wykazano również różnice w aktywności antyoksydacyjnej tych dwu grup związków.
Praca przedstawia wyniki oznaczeń zawartości biopierwiastków (Cu, Zn, Mn, Fe) oraz olejku eterycznego w organach Archangelica litoralis Fr. i Pastinaca sativa L. zebranych na 46 stanowiskach. Stwierdzono znaczne różnice w zawartości tak pierwiastków biologicznie czynnych, jak i olejku eterycznego. Stężenie Cu w badanych surowcach było stosunkowo wysokie w porównaniu z jej ilością stwierdzoną w innych gatunkach roślin z rodziny Umbelliferae. Zawartość Zn we wszystkich próbach była podwyższona. Zaobserwowano znaczne różnice w gromadzeniu się Mn w materiale roślinnym pozyskanym z 46 stanowisk. Uzyskane wyniki nie pozwalają na uchwycenie wyraźnych korelacji między zawartością olejku eterycznego i oznaczanych biopierwiastków.
Celem pracy było zbadanie wpływu krótkotrwałego i długotrwałego działania promieni UV na ekstruzję związków fenolowych na powierzchnię liści czerwonej kapusty. Liście poddawano promieniowaniu przez 2 i 7 dni. Następnie ekstrahowano związki fenolowe z powierzchni i wnętrza liści. Badania spektrofotometryczne wykazały, że odpowiedzią na stres radiacyjny trwający 2 dni był wzrost zawartości związków fenolowych pochłaniających promieniowanie UV. Po 7 dniach napromieniowania zawartość tych związków była podobna jak w próbie kontrolnej. Podobne efekty stwierdzono również w liściach poddanych stresowi zaciemnienia. Rezultaty wskazują, że wzrost zawartości związków fenolowych i ich wydzielanie na powierzchni liści jest indukowane przez stres i jest odpowiedzią obronną.
Miesięczne siewki Acer platanoides i Acer saccharum z jedną parą liści były poddane pięciodniowemu napromieniowaniu UV (X = 336 nm) i działaniu mieszaniny siarczanów miedzi (220 ppm), niklu (220 ppm) i cynku (20 ppm). Korzenie i pędy tych dwu gatunków reagowały różnie, podczas gdy w korzeniach wzrosła zawartość związków (antocyjanów i flawonoidów) absorbujących promieniowanie w zakresie 525, 325 oraz 280 nm, w pędach zawartość związków absorbujących promieniowanie w 280 nm była mniejsza. Niezbędne są dalsze badania mechanizmu przenoszenia informacji oraz identyfikacji związków syntetyzowanych w odpowiedzi na stres.
W prezentowanych badaniach siewki ruty naświetlano promieniami UV (γ=254 nm i 366 nm) przez 24, 72 godziny i 1 tydzień. Zawartość trzech linearnych furanokumaryn (ksantotoksyny, bergaptenu, imperatoryny) na powierzchni i we wnętrzu ziela ruty wyznaczono metodą HPLC. Zaobserwowano wyraźny wzrost zawartości furanokumaryn na powierzchni rośliny po 24 i 72 godz. naświetlania krótkim UV (γ=254 nm) i spadek po 1-tygodniowym napromieniowaniu. Z drugiej strony, przy naświetlaniu promieniowaniem UV przy γ=366 nm, zaobserwowano wzrost zawartości psoralenów (po 24 godz.) na powierzchni ziela ruty i wyraźny spadek po dłuższym czasie ekspozycji na ultrafiolet, jak również odpowiedni wzrost stężenia furanokumaryn we wnętrzu rośliny (po 24, 72 godz. i 1 tygodniu). Dominującą furanokumaryną (zarówno na powierzchni, jak i we wnętrzu rośliny) okazała się ksantotoksyna. W przeciwieństwie do tego związku bergapten wykazał najniższe stężenie w badanych próbkach.
Przedstawiana praca jest fragmentem naszych badań nad wpływem zanieczyszczenia środowiska (spowodowanego sąsiedztwem dróg, promieniowaniem UV) oraz warunków siedliskowych na skład chemiczny roślin leczniczych. Materiałem badanym były rośliny lecznicze stosowane od dawna w ziołolecznictwie - krwawnik pospolity - Achillea millefolium L. i wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare L. zebrane wzdłuż ciągów komunikacyjnych o różnym nasileniu ruchu w województwie gdańskim. Stwierdzono, że badane próby różnią się znacznie nie tylko zawartością oznaczanych biopier- wiastków (Ca, Mg, K, Cu, Zn, Mn i Fe), lecz także flawonoidów, tanin i olejków eterycznych. Zaobserwowano znaczne różnice nie tylko ilościowe, lecz także jakościowe we frakcji polifenolowej. Analizy wykazały, że kwiatostany wrotycza są znacznie bogatsze w olejek eteryczny, flawonoidy i taniny od krwawnika. We wszystkich próbach stwierdzono znaczne ilości Zn i Fe. Otrzymane wyniki wskazują, że na skład chemiczny obu badanych roślin wywierają wpływ nie tylko warunki siedliskowe, lecz także skażenie środowiska spowodowane bliskim sąsiedztwem dróg o różnym nasileniu ruchu. Wpływa to niekorzystnie na wartość pozyskiwanych z tych roślin surowców.
W prezentowanej pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem nawożenia różnymi stężeniami Cu oraz Cu i Mn na lokalizację i zawartość furanokumaryn (ksantotoksyny, bergaptenu, imperatoryny) oraz biopierwiastków (Ca, Mg, K, Cu, Zn, Fe i Mn) w Pastinaca sativa L. Materiał do badań pozyskano z doświadczenia wazonowego. Analizowano dojrzałe owoce pasternaku z baldachów szczytowych i bocznych. Stwierdzono, że dynamika gromadzenia furanokumaryn, jak i badanych makro i mikroelementów związana jest z oddziaływaniem szeregu czynników, wśród których należy wymienić też rzędowość baldachów i rodzaj nawożenia. Zaobserwowano, że zastosowane nawożenie spowodowało wyraźny wzrost zawartości furanokumaryn. Dominującą furanokumaryną na powierzchni owoców roślin nawożonych okazała się ksantotoksyna, a w ich wnętrzu bergapten. Stwierdzono również, że owoce pozyskane z baldachów szczytowych zawierały więcej Mn, a mniej Ca, Zn i Fe.
Ruta graveolens L. i Brassica oleracea L. zawierają znaczne ilości aktywnych, naturalnych produktów wewnątrz liści, a także na ich powierzchni. Te dwie frakcje były badane na działalność antymitotyczną w komórkach merystematycznych wierzołków korzeni Allium cepa L. testem Levana. Powierzchniowe związki Brassica oleracea inhibowały mitozy, podczas gdy wewnętrzne stymulowały liczbę podziałów. Inaczej działały związki uzyskane z Ruta graveolens. Obie frakcje inhibowały podziały. Analiza HPLC wykazała obecność furanokumaryn, tak na powierzchni, jak i wewnątrz liści Ruta graveolens. Można przypuszczać, że obecność ksantotoksyny warunkuje działanie antymitotyczne wyciągów z ruty.
W prezentowanej pracy przeprowadzono badania nad wpływem promieniowania UV, metali ciężkich oraz opanowania przez mszyce na zmiany zawartości Si w roślinach leczniczych, takich jak Equisetum arvense L. i Pastinaca sativa L. Stwierdzono występowanie krzemu na powierzchni pędów Equisetum. Zaobserwowano, że we wnętrzu rośliny zawartość form wolnych tego pierwiastka była pięciokrotnie wyższa niż związanych. Dłuższy czas ekspozycji powodował wzrost stężenia obu form krzemu. Stwierdzono istotne różnice zawartości Si w analizowanych próbach Pastinaca sativa pochodzących zarówno z doświadczenia wazonowego, jak i z ogrodu. Przeprowadzone badania wykazały, że zawartość krzemu w badanych roślinach leczniczych zależy od wielu czynników, wśród których należy wymienić typ nawożenia, promieniowanie UV, zdrowotność roślin oraz ich mechanizmy obronne.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.