Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
W artykule przedstawiono analizę pozycji międzynarodowej polskiego sektora rolno-spożywczego w latach 2005- 2009. Na umiędzynarodowienie działalności gospodarczej w badanym okresie, szczególnie w sektorze żywnościowym, silny wpływ miała akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 r. Ważnym czynnikiem był również globalny kryzys fi nansowy. W okresie 2005-2009 eksport produktów rolno-spożywczych z Polski wzrósł o 60%, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne ośmiokrotnie. Udział żywności w całkowitym eksporcie z Polski wynosi około 10% i jest większy niż średnia światowa. Pozycja międzynarodowa polskiego sektora rolno-spożywczego w badanym okresie uległa umocnieniu – udział polskiego eksportu żywności w światowym handlu tą grupą produktów wzrósł o 30% (1,0 do 1,3%).
Kurs walutowy stanowi jeden z kluczowych czynników determinujących zainteresowanie przedsiębiorstw ekspansją zagraniczną. Z uwagi na silny związek polskiego sektora rolno-spożywczego z krajami UE, do badań wykorzystano kurs złotego do euro. Deprecjacja złotego względem euro w latach 2001-2004 umożliwiła dynamiczny wzrost eksportu żywności z Polski, przy jednoczesnym ustabilizowaniu poziomu importu, co skutkowało osiągnięciem od 2003 r. dodatniego salda handlu zagranicznego w badanym sektorze. Natomiast systematycznie umacniający się złoty po akcesji Polski do UE utrudnił warunki sprzedaży zagranicznej. Jednak zarówno eksport, jak i wskaźnik internacjonalizacji polskiego sektora rolno-spożywczego nadal rosły. Może to oznaczać, że efekt integracji z rynkiem unijnym był silniejszy niż negatywne oddziaływanie poziomu kursu walutowego. Trudno natomiast ocenić zależność między kursem walutowym a przepływem inwestycji zagranicznych w sektorze żywnościowym, gdyż ich wartość w przyjętym okresie badawczym była względnie niska oraz dodatkowo charakteryzowała się dużą zmiennością.
W artykule zaprezentowano analizę polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji w czasie globalnego kryzysu gospodarczego. Recesja w Europie w 2009 r. oraz kryzys zadłużeniowy w strefie euro wyraźnie pogorszyły uwarunkowania handlu międzynarodowego. Spadek PKB w Unii Europejskiej wyniósł 4,2%, a w Rosji był jeszcze większy (7,8%). Pomimo tych niekorzystnych okoliczności polski eksport żywności do Rosji w latach 2007-2011 wzrósł o 77%, a udział Rosji w polskim eksporcie w tej grupie produktowej znacząco zwiększył się, z 4,3% w 2008 r. do 5,3% w 2011 r. W efekcie internacjonalizacja sprzedaży z polskiego sektora rolno-spożywczego uległa dywersyfikacji, kosztem zmniejszenia udziału rynku unijnego. W obecnej, złożonej sytuacji ekonomicznej w strefie euro Rosja z około 140 milionową ludnością może okazać się perspektywicznym, alternatywnym rynkiem eksportowym dla polskich przedsiębiorstw.
Celem artykułu było określenie istoty, zakresu oraz celu funkcjonowania klastrów w sektorze rolno-spożywczym, w kontekście jego internacjonalizacji. Przedstawiono charakterystykę umiędzynarodowienia polskiej gospodarki żywnościowej oraz działalność klastrów w tym sektorze. Wyniki badania wskazały na istotny potencjał inicjatyw klastrowych we wdrażaniu projakościowych strategii internacjonalizacji polskiego sektora rolno-spożywczego.
W artykule przedstawiono analizę globalizacji polskiego sektora rolno- spożywczego. Na umiędzynarodowienie działalności gospodarczej w badanym okresie, zwłaszcza w sektorze żywnościowym, duży wpływ miała akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 r. Ważnym czynnikiem był również globalny kryzys finansowy. W czasie globalnej recesji badany sektor umacniał swoją pozycję międzynarodową wobec innych działów gospodarki. W Polsce w latach 2001-2011 odnotowano wzrost wartości eksportu produktów rolno-spożywczych z 3009 do 21 170 mln USD, co zwiększyło udział polski w globalnym eksporcie z 0,55 do 1,28%. Obecnie za ok. 11 % polskiej sprzedaży na rynkach zagranicznych odpowiada sektor rolno-spożywcy.
Sektor rolno-spożywczy ma bardzo duże znaczenie w umiędzynarodowieniu polskiej gospodarki. W latach 2004-2007 żywność stanowiła średnio 9,6% eksportu oraz 6,5% importu Polski. Na rynki zagraniczne najwięcej sprzedają producenci głównych branż polskiego sektora rolno-spożywczego, tj.: mięsnej, mleczarskiej oraz przetworów owocowych i owoców. Jednak według wskaźnika internacjonalizacji, wyznaczonego jako udział eksportu w produkcji całkowitej branży, najbardziej umiędzynarodowione są branże wyspecjalizowane w eksporcie, tj. rybna i piekarsko-ciastkarska. Do głównych przyczyn zróżnicowania branżowego internacjonalizacji sektora rolno-spożywczego w Polsce zalicza się wielkość konsumpcji na tynku wewnętrznym, pozycję na rynku światowym, wielkość popytu zagranicznego oraz warunki ekonomiczne transakcji z partnerami zagranicznymi.
Przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej umożliwiło krajowym przedsiębiorcom większe zaangażowanie na rynku międzynarodowym. Szczególnie dotyczy to sektora rolno-spożywczego, bowiem do 2004 r. dostęp do rynku unijnego dla polskiej żywności był ograniczony barierami taryfowymi i pozataryfowymi. W efekcie w latach 2004-2007 całkowity eksport produktów sektora żywnościowego wzrósł z 23,8 do 38,3 mln zł. Wyróżnia się jednak tylko kilka najważniejszych branż omawianego sektora, których produkcja w znacznej skali jest kierowana na rynki zagraniczne. Zalicza się do nich główne branże sektora rolno-spożywczego w Polsce, tj.: owocowo-warzywną, mięsną i mleczarską. Natomiast według wskaźnika internacjonalizacji, wyznaczonego jako udział eksportu w produkcji całkowitej branży, najbardziej umiędzynarodowione są branże wyspecjalizowane w eksporcie, w tym m.in. rybna, owocowo-warzywna oraz piekarsko-ciastkarska.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.