Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Ewolucja spółdzielni rolniczych w Izraelu

100%
Celem opracowania jest określenie zmian roli spółdzielczości rolniczej w łańcuchu dostaw żywności w Izraelu. Szczególną uwagę zwrócono na scharakteryzowanie potencjału i wyników produkcyjnych rolnictwa w Izraelu. Na tym tle dokonano analizy przekształceń w modelu organizacyjnym spółdzielczości rolniczej i jej pozycji w łańcuchu żywnościowym. Podstawą źródłową badań była literatura przedmiotu, dane statystyczne, w tym Centralnego Urzędu Statystycznego Izraela, dane związków i zrzeszeń spółdzielczych oraz wyniki projektu naukowo-dydaktycznego zrealizowanego w 2017 roku w ramach Programu Erasmus+. W opracowaniu scharakteryzowano dwie podstawowe formy izraelskich spółdzielni rolniczych, tj. kibuce i moszawy. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa spółdzielcze stanowią istotny, a jednocześnie zróżnicowany zbiór podmiotów w łańcuchu dostaw żywności w Izraelu. Ich udział w produkcji rolnej sięga 80%. Odgrywają one również ważną rolę w produkcji i marketingu artykułów spożywczych.
Przedstawiono ocenę systemu marketingowego produktów owocowo-warzywnych w Polsce, w aspekcie efektywności ekonomicznej. Określono kryteria i metody pomiaru efektywności ekonomicznej i finansowej przedsiębiorstw funkcjonujących w tym systemie, dokonano oceny poziomu i zmian efektywności ekonomicznej oraz finansowej, sporządzono analizę relacji między różnymi miarami efektywności przedsiębiorstw.
W opracowaniu testowano wpływ uwarunkowań makroekonomicznych na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Analizą objęto 103 przedsiębiorstwa przetwórstwa produktów roślinnych ora z przemysłu piekarniczego i cukierniczego. Analiza wykazała istotą statystycznie zależność między sytuacją makroekonomiczną a przychodami ze sprzedaży, kosztami i wynikami fi nansowymi badanych przedsiębiorstw.
Przedstawiono strukturalne i organizacyjne zmiany zachodzące w sferze handlu hurtowego produktami rolnymi i żywnościowymi w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na określenie zmian w obrotach hurtowych produktami żywnościowym, zmiany w strukturze podmiotowej sektora hurtowego oraz na wskazanie dalszych kierunków rozwoju tego sektora gospodarki żywnościowej.
Celem badań była próba oceny instrumentów wsparcia badań i innowacji w zakresie biogospodarki w Unii Europejskiej. Omówiono instrumenty dostępne w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. Zwrócono również uwagę na mechanizm partnerstwa publiczno- -prywatnego pod nazwą „Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Bioprzemysłu”. Badania wykazały, że łączna pula środków przeznaczona na projekty ukierunkowane na badania i innowacje w zakresie biogospodarki jest jedną z najważniejszych pozycji w budżecie programu „Horyzont 2020”. Na wsparcie biogospodarki przeznaczono ponad 15,3 mld euro, co stanowiło prawie 20% całego budżetu programu. „Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Bioprzemysłu” ma przyczyniać się do rozwoju zrównoważonej, niskoemisyjnej gospodarki oraz zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, w szczególności na obszarach wiejskich.
Przeprowadzono analizę natury i korzyści związanych z upowszechnianiem gatunków i standardów jakościowych żywności, ich roli w procesach rynkowych i marketingowych oraz głównych problemów standaryzacji w sektorze żywnościowym.
Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań i przejawów procesów koncentracji w przetwórstwie produktów roślinnych w wybranych krajach UE. W szczególności analiza powinna określić kierunki zmian w strukturze podmiotowej przetwórstwa produktów roślinnych w krajach UE i zmiany w strukturze przetwórstwa spożywczego w Polsce w latach 1998-2003. Badaniem zostały objęte te sfery przetwórstwa spożywczego, które zajmują się przerobem produktów roślinnych. Podstawą źródłową badań byty dane Eurostatu, GUS i analizy sektorowe poszczególnych branż przetwórstwa spożywczego.
Celem opracowania było przedstawienie przemian w strukturze, funkcjonowaniu i wynikach ekono­micznych przetwórstwa produktów roślinnych w Polsce na tle UE. Badaniem objęto branże przetwórstwa spo­żywczego, które zajmują się przerobem produktów roślinnych. Analizie poddano zmiany liczby przedsiębiorstw, zatrudnienia, wartości dodanej. Rozważania te kończy analiza sprawności funkcjonowania poszczególnych branż przemysłu spożywczego w UE.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.