Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano zawartość N-NH4+, N-NO3- i PO43- w glebach i roztworach glebowych na terenach ferm gęsi. Stwierdzono, że warstwa pomiotu leżąca na wybiegach stanowi istotne zagrożenie dla gleb i wód gruntowych. Wysoka zawartość N i P w głębi profilów oraz glebach kontrolnych wskazuje silne skażenie gleb na fermach i w bezpośrednim sąsiedztwie, a także na pionowe i poziome przemieszczanie tych związków.
Badano wpływ warstwy pomiotu na fermach gęsi na zawartość N-NH₄⁺, N-NO₃_ i PO₄³_ w roztworach glebowych. Do badań wytypowano 2 fermy działające przez co najmniej 20 lat. Roztwór glebowy otrzymywano metodą wirowania próbek gleby (3500 obr. min⁻¹, 30 min.) o wilgotności odpowiadającej polowej pojemności wodnej (-9,81 kPa, pF = 2,0). W roztworach z wybiegów stwierdzono wysokie stężenia badanych form pierwiastków oraz ich wymywanie w głąb profilów, co grozi skażeniem wód gruntowych. Azot azotanowy dominował w roztworach glebowych nad formą amonową, co wskazuje na intensywny proces nitryfikacji, ale także wiązanie N-NH4+ w procesach sorpcji glebowej. Relacje te układały się odmienne niż we wcześniej przeprowadzonych badaniach stałej fazy gleby, gdzie formą dominującą był azot amonowy.
Badano wpływ odczynu i wilgotności gleby na zawartość frakcji wodorozpuszczalnej cynku, ołowiu i kadmu. Glebę piaszczystą zanieczyszczoną przez hutę cynku pobrano w Szopienicach. Po doprowadzeniu gleby do założonego pH i wilgotności (na podstawie krzywej buforowania i krzywej pF), inkubowano ją przez okres 1 tygodnia i 8 tygodni, a następnie ekstrahowano wodą podwójnie destylowaną (stosunek wody do gleby 10:1). Roztwór glebowy z analogicznie zakwaszonych i nawilgotnionych próbek, uzyskano metodą wirowania. Zawartość metali oznaczono metodą AAS, a następnie przeliczono na jednostkę masy gleby. Wykazano, że wraz ze wzrostem zakwaszenia gleby rośnie zawartość form wodorozpuszczalnych badanych metali ciężkich. Wyższe zawartości Zn i Cd rozpuszczalnego w wodzie, uzyskano dla analogicznych parametrów doświadczenia, na pod­stawie danych z roztworu glebowego niż z wyciągu wodnego. Nie stwierdzono istotnego wpływu zmiennej wilgotności na rozpuszczalność badanych mikropierwiastków, a w przypadku ołowiu od­działywanie to można było wykluczyć.
W pracy przedstawiono wyniki badań właściwości fizyczno-chemicznych materiału wypełniającego złoże gruntowo-roślinnej oczyszczalni ścieków (z wierzbą Salix viminalis L.) po 5 i 10 latach eksploatacji. Zaobserwowano wzrost stężenia azotu ogólnego w materiale ze złoża w 10 roku funkcjonowania obiektu, w porównaniu do tego, jaki uzyskano po 5 roku pracy oczyszczalni, podczas gdy stężenie fosforu, potasu i żelaza obniżyło się. pH było stale na zbliżonym poziomie. Wyniki badań wskazują, że chemiczny monitoring złóż gruntowych jest bardzo ważny w celu określenia zmian, jakie zachodzą w nich podczas wieloletniego oczyszczania ścieków.
Badano wpływ odczynu gleby (pH w zakresie 4,0 - 6,0 przy pFconst.= 2,0) i jej wilgotności (w zakresie pF= 0,0 - 2,5) na zawartość cynku, ołowiu i kadmu w roztworze glebowym. Badania prowadzono na glebie piaszczystej, silnie skażonej metalami ciężkimi przez hutę cynku. Roztwór glebowy pozyskiwano metodą wirowania przygotowanej gleby, a zawartość analizowanych pierwiastków oznaczono metodą AAS. Stwierdzono, że wraz ze wzrostem zakwaszenia środowiska glebowego wzrastało stężenie cynku, ołowiu i kadmu w roztworze glebowym. Oznaczone zawartości wynosiły: Zn – 1000 - 21900 mg dm⁻³, Pb – 1,4 - 7,6 mg dm⁻³, a Cd – 22,0 - 265,0 mg dm⁻³. Czynnik wilgotnościowy wpływał w niewielkim stopniu na zawartość badanych metali ciężkich w roztworze. Ołów okazał się najbardziej stabilnym pierwiastkiem w glebie, spośród badanych metali ciężkich, mało wrażliwym na zmiany odczynu gleby i jej wilgotności.
W 3 zbiornikach o różnej jakości wody i natężeniu antropopresji badano właściwości fizyczno-chemiczne wody. Przeanalizowano strategie życiowe grup glonów planktonowych i na tej podstawie dokonano oceny przydatności fitoplanktonu do określenia jakości wody. W zbiornikach płytkich, polimiktycznych, z dużą dostępnością związków pokarmowych, dominowały gatunki strategii typu C (competitors - gatunki współzawodniczące o dostępność no. pokarmu, światła), R (ruderals - gatunki „wszędobylskie”), C/R (gatunki o strategii mieszanej C/R). W zbiorniku głębokim, dimiktycznym, w którym występują okresowe braki dostępności pokarmu, stwierdzono obecność wśród dominantów, gatunków zaliczanych do grup S (stress tolerators - gatunki tolerujące warunki stresowe, np. okresowe braki dostępności pokarmu), R, C/S (gatunki o strategii mieszanej (C/S), C/R i tylko w okresie wiosny gatunków z grupy C.
Badano właściwości gleby pobranej z obszaru kolonii kormoranów (Phalacrocorax carbo). Stwierdzono, że odchody tych ptaków mogą powodować wzrost wartości pH gleby, wzrost stężenia wymiennego Ca, Na, K, form azotu oraz przyswajalnego fosforu i potasu. Związki azotowe i fosforowe były głównym powodem chemicznej degradacji badanej gleby. Wyższy poziom metali ciężkich w glebie pobranej na terenie lęgowiska, w porównaniu do kontrolnej, wskazuje na ich przemieszczanie się w łańcuchach troficznych.
20
63%
Badano zmiany właściwości gleb na terenie noclegowiska gawronów w Poznaniu. Poziom A pobrany z tego miejsca zawierał około 20% cząstek szkieletu glebowego (tzw. gastrolity), które zostały wprowadzone przez ptaki z odchodami. Poziomy leżące poniżej oraz kontrolne nie zawierały tych elementów. Gleba na obszarze zbiorowiska ptaków wykazywała wyższą koncentrację wymiennego Ca, K, Na, przyswajalnego P i K oraz N-NH₄ i N-NO₃, a także badanych metali ciężkich.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.