Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Banki pełnią znaczącą rolę w rozwoju sektora rolno-spożywczego w Polsce. Pełnione przez nie funkcje zmieniały się w ciągu ostatnich lat, a zwłaszcza po roku 2004. Przejęły wtedy wiele zadań spełnianych do tej pory przez ośrodki doradztwa rolniczego. Najważniejszym z nich było doradztwo i pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów przy ubieganiu się rolników o kredyty preferencyjne.
W artykule podjęto problem oceny sytuacji polskiego przemysłu spożywczego na tle tendencji ogólnoekonomicznych w okresie 2006-2010. Dokonano oceny oddziaływania kryzysu finansowego w badanym okresie na sytuację sektora na podstawie zmian wybranych wskaźników rentowności. Podjęto dyskusję z tezą, że sektor ten jest względnie odporny na zjawiska kryzysowe występujące w świecie.
Jednym z zadań kredytów preferencyjnych na zakup gruntów rolnych jest powstanie gospodarstw wielkoobszarowych na terenie naszego kraju. Wielkopolska jest jednym z głównych dostawców produktów rolniczych w Polsce, gdzie zainteresowanie kredytami preferencyjnymi na zakup ziemi należało do największych w porównaniu z pozostałymi liniami kredytowymi regionu. Mimo to, liczba kredytobiorców, w odniesieniu do wszystkich potencjalnie nimi zainteresowanych, była bardzo mała.
Rozwój produkcji ogrodniczej nieodłącznie związany jest z inwestowaniem. Jednym z najbardziej popularnych źródeł finansowania inwestycji w rolnictwie jest kredyt dla młodych rolników oznaczony symbolem MR. Omówiono zmiany po przeprowadzeniu inwestycji w podstawowych kategoriach ekonomicznych takich jak: powierzchnia, plon, zbiór, przychód i dochód.
Przedstawiono wyniki badań nad przeprowadzonymi i planowanymi inwestycjami w gospodarstwach uprawiających warzywa w latach 1990-2006 i źródłami ich finansowania. Przyjmując wielkość przeprowadzonych inwestycji jako jeden z głównych czynników warunkujących rozwój i umożliwiających konkurencyjność tego działu ogrodnictwa wskazano na postawy i motywy działania producentów, którymi kierują się przeprowadzając bądź planując niezbędne inwestycje.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Kierunki rozwoju polskiego ogrodnictwa

100%
W artykule ujęto zagadnienia dotyczące kierunków rozwoju polskiego ogrodnictwa w oparciu o tradycyjne jak i nowe źródła danych. Poszczególne rodzaje produkcji ogrodniczej podzielono ze względu na wysokość i zmiany osiąganej nadwyżki bezpośredniej. Jako najbardziej rozwojowe wskazano kierunki, które utrzymywały nie tylko najwyższą, ale również rosnącą standardową nadwyżkę bezpośrednią.
Przedstawiono różne, możliwe do wykorzystania, źródła finansowania, które pozostają do dyspozycji podmiotom działającym w obrębie agrobiznesu, a zwłaszcza w ogrodnictwie.
W artykule przedstawiono aktywność inwestycyjną gospodarstw rolniczych i ich umiejętność w pozyskiwaniu obcych źródeł finansowania jako cech świadczących o możliwościach rozwoju i podnoszenia konkurencyjności. Analiza wykazała, że najlepsze wyniki osiągnęły gospodarstwa z grup: C – produkcja ogrodnicza, H – hodowla zwierząt ziarnożernych. Te gospodarstwa mają duże szanse wyznaczać tempo i kierunki rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce.
W artykule podjęto próbę zaprezentowania wybranych aspektów wymiany międzynarodowej produktami spożywczymi. Zestawienia statystyczne dotyczyły stanu i zmian wielkości polskiego eksportu i importu. Przedstawiono także wyniki burzy mózgów będące materiałem pierwotnym przy analizie STEEPVL. Stwierdzono, że poza czynnikami kluczowymi istnieje wiele innych warunkujących rozwój sektora i wielkość eksportu. Zaliczają się one przede wszystkim do trzech grup - czynników ekonomicznych, społecznych i prawnych.
Przedstawiono różne sposoby ujmowania kapitału. Rozpoczęto od przedstawienia kapitału jako jednego z czynników produkcji. W takiej postaci jest on dzisiaj przede wszystkim przedmiotem zainteresowania nauki o podstawach ekonomiki rolnictwa. Kapitał zaprezentowano również jako jeden z elementów bilansu i jako źródło finansowania działalności. Utrudnieniem w analizach jest fakt, iż niewielu rolników prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych. Mimo to, takie ujęcie kapitału cieszy się wśród badaczy największym zainteresowaniem. Przeprowadzane na podstawie dostępnych źródeł analizy stanowią jednak cenny wkład w wiedzę z zakresu kapitału w polskim agrobiznesie.
W artykule ujęto zagadnienia dotyczące wsparcia finansowego gospodarstw rolnych woj. wielkopolskiego. Omówiono pomoc krajową i unijną, z uwzględnieniem takich programów jak SPOROL, PROW 2004-2006 i PROW 2007-2013.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.