Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań była analiza i ocena rentowności przedsiębiorstw rolniczych w Polsce w latach 2006-2011. W toku badań wykazano, że wskaźniki rentowności przedsiębiorstw rolniczych są wyższe niż relacje charakteryzujące przedsiębiorstwa ogółem. Analiza przychodów i kosztów przedsiębiorstw rolniczych wskazała, iż bardzo istotny wpływ na wzrost rentowności przedsiębiorstw rolniczych miało objęcie polskich rolników systemem wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej UE. Przedsiębiorstwa rolnicze wykazują wyższy poziom finansowania działalności kapitałem własnym niż pozostałe podmioty w Polsce, co w warunkach spowolnienia gospodarczego miało pozytywny wpływ na rentowność kapitału własnego osiąganą przez badane podmioty.
Celem badań było określenie znaczenia płynności finansowej przedsiębiorstw rolniczych w Polsce dla ich zdolności rozwojowej w ujęciu porównawczym. Uznano bowiem, że uwarunkowania branżowe, zgodnie z wynikami badań prezentowanych w literaturze, mają wpływ na płynność finansową przedsiębiorstw, jednak relacje pomiędzy płynnością finansową przedsiębiorstw a ich rentownością powinny być podobne, niezależnie od branży (sektora). Aby zrealizować założony cel wykorzystano dane publikowane przez GUS. Dokonano oceny przedsiębiorstw rolniczych, przemysłowych i handlowych, które prowadzą księgi rachunkowe oraz zatrudniają co najmniej 10 osób. Zakres czasowy badania stanowiły lata 2006-2014. Dokonano oceny płynności finansowej w ujęciu statycznym. Jako miary rozwoju przedsiębiorstwa wykorzystano wskaźniki rentowności oraz wskaźniki dynamiki aktywów badanych przedsiębiorstw. Wykazano, że przedsiębiorstwa rolnicze osiągnęły najwyższy poziom płynności finansowej spośród badanych grup, jak również najwyższe wskaźniki dynamiki rentowności. Jednocześnie potwierdzono, iż wysoki poziom płynności finansowej może być jednym z czynników wpływających na rozwój przedsiębiorstw rolniczych.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wzrost przedsiębiorstw rolniczych w Polsce

63%
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorstwa rolnicze w Polsce charakteryzuje wzrost, a jeśli tak, to czy jest on zbieżny z tendencjami zbliżonymi do przedsiębiorstw ogółem, czy istotnie się różni. Badania przeprowadzono, wykorzystując dane publikowane przez GUS w Bilansowych wynikach finansowych podmiotów gospodarczych. Przyjęto, że miernikiem wzrostu są przychody z całokształtu działalności w latach 2006-2015. Uzupełniająco dokonano oceny wskaźników rentowności obrotu netto.
Celem badań było określenie zmian na rynku leasingu maszyn rolniczych w Polsce, a także wskazanie, na ile ta dynamika jest adekwatna do postrzegania leasingu jako źródła finansowania działalności inwestycyjnej przez gospodarstwa rolne Pomorza Środkowego. U podstaw badań postawiono tezę o rosnącym znaczeniu tego źródła finansowania inwestycji gospodarstw rolnych zarówno w Polsce, jak i w regionie Pomorza. W analizach posłużono się wtórnymi danymi pochodzącymi ze Związku Polskiego Leasingu oraz pierwotnymi danymi zebranymi w wyniku przeprowadzonego badania ankietowego na próbie gospodarstw rolnych Pomorza Środkowego.
Celem artykułu jest identyfikacja poziomu zadłużenia przedsiębiorstw w Polsce w latach 2006- 2014 oraz ocena wpływu działalności operacyjnej na wykorzystanie obcych źródeł finansowania za pomocą analizy porównawczej zadłużenia przedsiębiorstw w ujęciu sektorowym, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw rolniczych. Badania przeprowadzono na podstawie danych gromadzonych przez GUS (Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych). U podstaw badań postawiono tezę, że przedsiębiorstwa rolnicze w porównaniu z przedsiębiorstwami handlowymi i przemysłowymi, cechuje najniższy stopień zadłużenia, co powoduje, że nie są one zagrożone utratą zdolności do zwrotu kapitału obcego. Z uwagi na specyfikę działalności operacyjnej i wynikającą z niej strukturę aktywów, cechuje je relatywnie wysoki poziom zadłużenia aktywów trwałych.
Celem badań była analiza rentowności majątku przedsiębiorstw rolniczych w Polsce oraz jej ocena porównawcza w odniesieniu do przedsiębiorstw ogółem i przedsiębiorstw przemysłowych, a także określenie rentowności majątku z uwzględnieniem typu produkcji rolnej. Populację celu stanowiły przedsiębiorstwa objęte statystyką publiczną GUS w ramach badań pt. Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych. W celu określenia rentowności majątku w powiązaniu z typem produkcji rolnej wykorzystano dane FADN.
Celem badań była ocena struktury nakładów inwestycyjnych na środki trwałe przedsiębiorstw rolniczych w Polsce na tle innych rodzajów działalności. Założono, że przedsiębiorstwa przemysłowe z uwagi na znaczenie aktywów trwałych dla działalności operacyjnej oraz specyfikę cyklu produkcyjnego będą się cechowały podobną do przedsiębiorstw rolniczych strukturą nakładów inwestycyjnych, natomiast przedsiębiorstwa handlowe – odmienną. Badania przeprowadzono wykorzystując dane publikowane przez GUS w publikacji Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych.
Celem badań była ocena zależności między kapitałochłonnością a poziomem inwestycji w aktywa rzeczowe gospodarstw rolnych w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Badanie składało się z czterech etapów. W pierwszym z nich dokonano charakterystyki średnich gospodarstw rolnych ze wszystkich analizowanych krajów. Następnie dokonano porównania wskaźnika kapitałochłonności w badanych jednostkach. Wskaźnik ten określono jako relację aktywów trwałych (odzwierciedlających nakład kapitału niezbędny w procesie produkcji) do produkcji ogółem (jako efekt produkcyjny). W kolejnym etapie badań oceniono poziom stóp inwestycji gospodarstw rolnych. Następnie dokonano analizy korelacji liniowej Pearsona między kapitałochłonnością oraz stopami inwestycji charakterystycznymi dla przeciętnych jednostek krajów Unii Europejskiej. Wykorzystano statystyki publikowane w ramach FADN w latach 2004-2012.
Celem artykułu było scharakteryzowanie zasad przyznawania wsparcia fi nansowego na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich oraz ocena tego wsparcia w ujęciu województw. Podstawowym źródłem informacji były statystyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W artykule wykorzystano dane dotyczące wdrażania działania 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, realizowanego w ramach osi priorytetowej 3 „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej”, Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Celem badań była ocena znaczenia dopłat do działalności operacyjnej w tworzeniu dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego w Polsce w latach 2004-2011. W toku przeprowadzonych badań wykazano, że wzrasta znaczenie dopłat do działalności operacyjnej w tworzeniu dochodów gospodarstw rolnych w Polsce. Najwyższą ich wartość osiągnęli rolnicy specjalizujący się w uprawach polowych, a najniższą właściciele gospodarstw z uprawami ogrodniczymi. Najwyższy udział dopłat do działalności operacyjnej w dochodzie z rodzinnego gospodarstwa rolnego miały gospodarstwa, w których nie było dominacji określonej produkcji, gospodarstwa z uprawami polowymi oraz specjalizujące się w hodowli zwierząt trawożemych.
Celem artykułu jest analiza i ocena zmian wielkości produkcji rolnej według typów rolniczych w Polsce oraz wskazanie ekonomicznych korzyści wynikających ze specjalizacji gospodarstw rolnych – mierzonych wygospodarowaną przez nie wartością dodaną netto. Badaniem objęto towarowe gospodarstwa rolne w Polsce prowadzące rachunkowość rolną w latach 2004-2009. W pracy wykorzystano dane empiryczne pochodzące z Polskiego FADN (Farm Accountancy Data Network).
Celem badań było określenie zmian w wykorzystaniu kredytu i leasingu w finansowaniu nakładów inwestycyjnych rolników w Polsce. Postawiono hipotezę o rosnącym znaczeniu obcych źródeł kapitału w finansowaniu nakładów inwestycyjnych w rolnictwie Badaniami objęto przedsiębiorstwa rolnicze oraz rolników indywidualnych w Polsce w latach 2006-2012. W badaniach wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowego Banku Polskiego oraz Związku Polskiego Leasingu. W rezultacie przeprowadzonych analiz udowodniono postawioną na wstępie badań hipotezę.
Celem artykułu była odpowiedź na pytanie, jaka jest zależność pomiędzy dzierżawą użytków rolnych a specjalizacją produkcji rolnej gospodarstw w Polsce. Badaniu poddane zostały towarowe gospodarstwa rolne w Polsce prowadzące rachunkowość rolną w latach 2004-2009. W pracy wykorzystano dane empiryczne pochodzące z Polskiego FADN (Farm Accountancy Data Network). Aby osiągnąć założony w pracy cel, zbadano gospodarstwa rolne w Polsce z uwzględnieniem ich specjalizacji oraz wielkości ekonomicznej.
Celem badań była ocena zdolności do samofinansowania działalności gospodarstw rolnych w Polsce z uwzględnieniem typu rolniczego. Badaniu poddano towarowe gospodarstwa rolne w Polsce w latach 2004-2009. W analizach wykorzystano dane Farm Accountancy Data Network. W artykule dokonano analizy przepływów pieniężnych gospodarstw rolnych z uwzględnieniem następujących typów rolniczych: uprawy polowe, uprawy ogrodnicze, uprawy trwałe, krowy mleczne, zwierzęta trawożerne, zwierzęta, mieszane. Wszystkie dane przedstawione w opracowaniu są wartościami przeciętnymi dla rozpatrywanych grup gospodarstw rolnych.
Celem badań była analiza i ocena struktury terminowych zobowiązań przedsiębiorstw rolniczych w Polsce. Badania oparto na danych GUS opublikowanych w opracowaniu „Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych”. Dotyczą one przedsiębiorstw prowadzących księgi rachunkowe, zatrudniające 10 i więcej pracowników. Zakres przedmiotowy badania obejmował m.in. bilans, rachunek zysków i strat, nakłady na środki trwałe. Za lata 2006-2010. W publikacji dane statystyczne zaprezentowano według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007). Do analiz przyjęto dane dla przedsiębiorstw ogółem oraz sekcji A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.
Przedstawiono analizę i ocenę wykorzystania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych przez gospodarstwa rolne w Polsce. Badanie przeprowadzono wykorzystując ogólnodostępne oraz niepublikowane statystyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) obejmujące lata 2007-2011. Dokonano wnioskowania na podstawie analizy wielkości i struktury inwestycyjnych kredytów preferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem celu wydatkowania pozyskanych przez rolników środków finansowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.