Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Poddano analizie związki korelacyjne między rozwojem infrastruktury gospodarczej a wskaźnikami przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego w przekroju powiatów w latach 2004-2012. Za pomocą współczynnika korelacji rang Spearmana określono związki korelacyjne pomiędzy syntetycznym miernikiem rozwoju obliczonym w oparciu o zmodyfikowaną metodę wzorcową Hellwiga w ujęciu pozycyjnym dla przyrostów absolutnych wskaźników infrastruktury gospodarczej a wskaźnikami przedsiębiorczości. Stwierdzono istotny statystycznie na poziomie średnim wpływ rozwoju infrastruktury gospodarczej na przedsiębiorczość na obszarach wiejskich powiatów województwa wielkopolskiego w latach 2004-2012.
Celem badań była ocena trafności krótkoterminowych prognoz cen skupu mleka uzyskanych z uwzględnieniem sezonowych wahań na podstawie modelu Wintersa w wersjach addytywnej i multiplikatywnej. Materiał badawczy stanowiły przeciętne miesięczne ceny skupu mleka w Polsce w okresie od stycznia 1990 r. do grudnia 2012 r. Najwyższą trafność prognoz dla addytywnego modelu Wintersa uzyskano dla wyprzedzenia prognozy od jednego do trzech miesięcy odpowiednio (84,3, 67,3 i 54,7%). Dla obu postaci modelu Wintersa, im mniejsza wystąpi zmienność cen skupu mleka w horyzoncie prognozy, tym większa będzie trafność prognoz.
3
100%
Oceniono dokładność krótkoterminowych prognoz targowiskowych cen żywca wieprzowego uzyskanych z uwzględnieniem wahań cyklicznych i sezonowych na podstawie modelu multiplikatywnego według zmodyfi kowanej metody klasycznej.
Skonstruowano prognozy dochodu rozporządzanego w gospodarstwach domowych rolników na tle pozostałych grup społeczno-ekonomicznych ludności. Prognozy wyznaczono na podstawie danych GUS pochodzących z badań budżetów gospodarstw domowych. W latach 2009-2011 przewiduje się wzrost dochodów we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych ludności oraz poprawę w zakresie wielkości dochodów w gospodarstwach domowych rolników w porównaniu do pozostałych grup.
Ponad dwudziestoletni okres funkcjonowania w Polsce gospodarki rynkowej i ponad pięcioletni staż w strukturach Unii Europejskiej przyniosły znaczne przyspieszenie tempa rozwoju wyposażenia obszarów wiejskich w podstawowe elementy infrastruktury gospodarczej. Nadal jednak jest ono niewystarczające w stosunku do istniejących w tym zakresie potrzeb i charakteryzuje je znaczne zróżnicowanie przestrzenne, zarówno między województwami, jak i wewnątrz nich.
Dokonano pomiaru poziomu wyposażenia w infrastrukturę techniczną obszarów wiejskich Polski w przekroju województw. Najwyższym poziomem rozwoju badanych elementów infrastruktury charakteryzowały się województwa południowej Polski, zaś najniższym województwa położone w północno-wschodniej i centralnej Polsce oraz województwo lubuskie.
W pracy dokonano pomiaru zmian, jakie miały miejsce w Polsce w wyposażeniu w sieć wodociągową, kanalizacyjną i gazową oraz przedstawiono prognozę na trzy kolejne lata. W analizowanym okresie miał miejsce znaczący, systematyczny wzrost rozwoju badanych elementów infrastruktury w Polsce, a jego szacunki na lata 2006-2008 przewidują dalszy równomierny przyrost długości wszystkich sieci.
Na podstawie analizy wyposażenia techniczno-sanitarnego oraz powierzchni mieszkań, podjęto próbę stworzenie możliwie dokładnej charakterystyki stanu i zróżnicowania zasobów mieszkaniowych na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego w przekroju powiatów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.