Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule dokonano analizy i oceny procesów jakie zachodziły na rynku pszenicy i rzepaku w Polsce w dekadzie przełomu wieków. Zakres czasowy dotyczy więc lat 1997-2006. Jest to okres szczególny, ponieważ obejmuje okres przedakcesyjny oraz pierwsze lata po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Pierwsze lata po akcesji ukazują dość duże zmiany jakie dokonały się na badanych rynkach. Coraz większego znaczenia nabiera niekonsumpcyjne wykorzystywanie płodów rolnych, co prawdopodobnie przyczyni się do dalszej modyfikacji rynków pszenicy i rzepaku.
Dokonano analizy wskaźnikowej. Jako jeden z podstawowych modeli określających efektywność przedsiębiorstwa wybrano analizę wskaźnikową zwaną modelem Du Ponta. Analizę przeprowadzono na grupie gospodarstw wielkoobszarowych z terenu Wielkopolski, które charakteryzowały się powierzchnią przekraczającą 500 ha UR. Zakres czasowy dotyczy lat 2004, 2006 i 2008. W badanym okresie nastapilo pogorszenie ogólnej rentownosci badanych gospodarstw, a wskaznik rentownosci kapitalu wlasnego (ROE) spadl w przeciagu 4 lat o ponad 50%.
4
100%
W artykule dokonano analizy uwarunkowań jakie zachodziły na rynku rzepaku w Polsce w długim okresie czasu. Zakres czasowy dotyczy lat 1997-2006, przy czym rok 1996 stanowi punkt odniesienia dla pierwszego roku badanego okresu. Jest to okres szczególny, ponieważ obejmuje okres przedakcesyjny oraz pierwsze lata po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Zwiększone wykorzystywanie płodów rolnych na cele niezwiązane z konsumpcją powoduje, że rynek rzepaku w ostatnich latach ulega znacznym modyfikacjom.
W niniejszym artykule dokonano analizy i oceny procesów, jakie zachodziły na rynku pszenicy i rzepaku w Polsce w dekadzie przełomu wieków. Zakres czasowy dotyczy więc lat 1997–2007, przy czym 1996 rok stanowi punkt odniesienia dla pierwszego roku badanego okresu. Jest to okres szczególny, ponieważ obejmuje lata przed akcesją oraz pierwsze lata po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Sektor rolny ściśle powiązany jest z pozostałymi sektorami gospodarki, stąd należy zwrócić uwagę na procesy zachodzące w całej gospodarce. W związku z tym w pierwszej części artykułu zostały zdefiniowane najważniejsze wskaźniki ogólnogospodarcze oraz wskaźniki dotyczące sektora rolnego, tj. wskaźnik nożyc cen w rolnictwie, dynamiki globalnej produkcji rolnej. Natomiast druga część artykułu przedstawia sytuację, jaka kształtowała się wewnątrz rynku pszenicy i rzepaku z jej endogenicznymi determinantami. Stwierdzono, iż mimo rosnącego wpływu czynników makroekonomicznych w dalszym ciągu rynek pszenicy i rzepaku był determinowany czynnikami endogenicznymi. Tendencje rozwojowe rynku pszenicy i rzepaku w większym stopniu zależały od wielkości zasiewów i plonowania aniżeli od czynników koniunkturalnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.