Doświadczenie przeprowadzono na szczepach bakterii Arthrobacter ssp. wyizolowanych z ryzosfery, ryzoplany i endoryzoplany żyta ozimego. Mikroorganizmy badano pod względem ich aktywności enzymatycznej i antagonistycznej w stosunku do grzybów patogennych. Stwierdzono wysoką aktywność izolowanych szczepów w procesie hydrolizy białka, pektyn, skrobi i lecytyny. U wszystkich badanych szczepów stwierdzono obecność enzymu katalazy. Mikoantagonizm bakterii z rodzaju Arthrobacter badano w stosunku do grzybów z rodzaju Fusarium. Uzyskane wyniki analiz mikrobiologicznych i statystycznych pozwalają stwierdzić, że silnie antagonistyczne szczepy bakterii z rodzaju Arthrobacter częściej występują w strefie ryzosferowej gleby.
Badano następcze oddziaływanie zmianowania 6-polowego i monokultury na liczebność i dynamikę rozwoju bakterii „fosforowych” w glebie i ryzosferze owsa siewnego oraz aktywność kwaśnej i alkalicznej fosfatazy w glebie pozaryzosferowej. W wyniku badań stwierdzono, że uprawa roślin w monokulturze istotnie wpływa na spadek liczebności bakterii „fosforowych”. Liczniejsze występowanie tych bakterii stwierdzono także w próbkach gleby ryzosferowej niż w pozaryzosferowej. Nie wykazano jednoznacznego wpływu wieloletniej uprawy roślin w zmianowaniu i monokulturze na aktywność kwaśnej i alkalicznej fosfatazy.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.