Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań była ocena stanu planowania przestrzennego w gminach wiejskich i miejsko- -wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Cel zrealizowano na podstawie danych pochodzących z Banku Danych Lokalnych GUS z 2012 roku. Krzyżując dwie cechy – podstawę prawną obowiązujących planów (ustawa z 1994 lub 2003 roku) oraz powierzchnię gminy objętą planami, uzyskano dziewięć typów obszarów. Na podstawie uzyskanych wyników stan planowania przestrzennego badanego obszaru określono jako niezadowalający.
Celem artykułu jest omówienie zróżnicowania uwarunkowań rolnictwa dla produkcji energii odnawialnej z biomasy rolniczej w krajach Unii Europejskiej i podział tych krajów na grupy o różnych cechach uwarunkowań. Zróżnicowanie uwarunkowań rolnictwa wyznaczono za pomocą analizy skupień. Do analizy przyjęto następujące cechy: udział gospodarstw o powierzchni do 2 ha w ogólnej liczbie gospodarstw, obsadę zwierząt gospodarskich w LU na 100 ha użytków rolnych, udział gruntów ornych w powierzchni użytków rolnych, udział trwałych użytków zielonych w powierzchni użytków rolnych oraz udział upraw trwałych w powierzchni ogólnej krajów. W wyniku zastosowania analizy skupień podzielono badane kraje na trzy grupy.
Głównym celem artykułu jest ocena regionalnego zróżnicowania rolnictwa Polski, Czech, Słowacji i wschodnich Niemiec na podstawie wybranych cech potencjału produkcyjnego. Do analizy przyjęto poziom NUTS 2. Zróżnicowania rolnictwa zbadano za pomocą analizy skupień. Do analizy przyjęto następujące cechy diagnostyczne: średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, pogłowie zwierząt gospodarskich w LSU na hektar powierzchni, udział gruntów pod zasiewami w powierzchni ogólnej oraz udział użytków zielonych w użytkowaniu rolnym. W wyniku zastosowania analizy skupień podzielono badane regiony na cztery grupy.
Głównym celem artykułu jest omówienie zróżnicowania rolnictwa krajów Unii Europejskiej na podstawie wybranych cech. Zróżnicowania poziomu rozwoju rolnictwa wyznaczono za pomocą wskaźnika syntetycznego. Do analizy przyjęto następujące cechy: średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, obsada zwierząt gospodarskich (LSU na 100 hektarów użytków rolnych), liczba AWU (na 100 ha użytków rolnych), produktywność ziemi (SO/ha) oraz plony zbóż (w decytonach na 1 ha powierzchni). W wyniku zastosowania cechy syntetycznej podzielono badane kraje na trzy grupy.
Celem badań była ocena poziomu rozwoju infrastruktury kanalizacyjnej na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego w 2002 i 2011 r. Wzięto pod uwagę gminy wiejskie oraz obszary wiejskie w gminach miejsko-wiejskich. Poziom uwarunkowań wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego. Najwyższym poziomem infrastruktury kanalizacyjnej charakteryzowały się gminy położone w północno- -zachodniej części województwa oraz tereny nadmorskie.
W artykule przedstawiono potencjał Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie pozyskania biomasy z różnych źródeł, takich jak uprawy roślin energetycznych, odpady i ścieki komunalne, odpady drzewne oraz produkty uboczne upraw roślin oraz hodowli zwierząt w rolnictwie. Spośród wszystkich rodzajów biomasy największy udział zarówno w Polsce jaki i województwie stanowi biomasa stała. Dokonując porównania aktualnego pozyskania biomasy w Polsce z ogólnym potencjałem energetycznym regionu wykazano, iż Pomorze Zachodnie ma największe szanse na wytwarzanie znacznych ilości biogazu z biomasy pochodzenia rolniczego. Obecne efekty trudno uznać za zadowalające, ponieważ dotychczas w województwie działają 3 biogazownie rolnicze, jednak inwestując w odpowiednią infrastrukturę oraz technologię województwo zachodniopomorskie może stać się liderem w produkcji energii pochodzącej z biogazu.
Celem badań była ocena poziomu infrastruktury społecznej na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego w latach 1999 i 2013. W badaniach wzięto pod uwagę gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Poziom uwarunkowań wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego. Najwyższym poziomem infrastruktury społecznej charakteryzowały się gminy położone w północnej oraz zachodniej części województwa.
10
100%
Celem badań była ocena poziomu innowacyjności województw Polski. Poziom innowacyjności wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego. Poziom innowacyjności został wyznaczony uwzględniając wybrane wskaźniki związane z zasobami ludzkimi, działalnością sektora B+R oraz efektami działalności sektora B+R. Na postawie miernika syntetycznego podzielono województwa na trzy klasy. Najwyższym poziomem innowacyjności cechowały się województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, natomiast najniższym województwa: lubuskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie.
Celem badań była ocena możliwości rozwoju turystyki w gminach województwa zachodniopomorskiego o dużym udziale obszarów prawnie chronionych w 2012 roku. W artykule wzięto pod uwagę gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Poziom uwarunkowań wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego. Najwyższym poziomem uwarunkowań dla rozwoju turystyki charakteryzowały się gminy położone w południowo-wschodniej części województwa oraz gminy nadmorskie.
Celem głównym opracowania jest wyznaczenie i ocena poziomu zmian w zakresie trzech aspektów rozwoju zrównoważonego w latach 2005-2014 (ujęcie dynamiczne) w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Cel dodatkowy to wyznaczenie i ocena poziomu tych trzech aspektów w 2014 roku (ujęcie statyczne). Uwzględniono ład społeczny, gospodarczy i środowiskowy. Analizie poddano 103 gminy, a dane pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS. Poziomy badanych zjawisk wyznaczono metodą bezwzorcową cechy syntetycznej. Następnie badane gminy podzielono na pięć klas o różnym poziomie badanych zjawisk. W badanym regionie w analizowanych latach zaszły pozytywne zmiany o różnym natężeniu.
Celem badań była ocena zróżnicowania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Analizowane dane objęły 2014 rok i pochodziły z Banku Danych Lokalnych GUS. Dane dotyczyły podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON. Do analizy wybrano dane dotyczące takich form działalności, jak: turystyka, rybactwo, leśnictwo, produkcja artykułów spożywczych i transport. Z badań wynika, że przedsiębiorczość na obszarach wiejskich badanego regionu jest zróżnicowania, a szczególnie duże znaczenie ma rozwój turystyki.
W badaniach przyjęto dwa założenia wyjściowe: 1). pomimo podobnych uwarunkowań rolnictwo w regionach niemieckich (Meklemburgia – Pomorze Przednie oraz Szlezwik – Holsztyn) jest lepiej rozwinięte niż w północnych województwach Polski (zachodniopomorskim i pomorskim); 2). uwarunkowania rozwoju rolnictwa województwa zachodniopomorskiego na poziomie lokalnym są zróżnicowane. Założeniom podporządkowano cele badawcze. Pierwszy z nich to ocena potencjału produkcyjnego rolnictwa woj. zachodniopomorskiego na tle wybranych regionów. Drugi to ocena zróżnicowania uwarunkowań rolnictwa w woj. zachodniopomorskim. Przy ocenie zróżnicowania wzięto pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze i pozaprzyrodnicze. Poziom uwarunkowań gmin wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.