Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł zawiera analizę zmian liczby ludności wielozawodowej oraz prowadzonej przez nią działalności. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą z przeprowadzonych przez GUS spisów: NSP 1988, PSR 1996 i reprezentacyjnego rolnego 2000. W latach 1988-2000 liczba osób wielozawodowych w rolnictwie Polski zmniejszała się, ale udział tej grupy ludności wśród pracujących, związanych z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi wzrósł. W badanym okresie zwiększył się też udział gospodarstw, w których prowadzono działalność pozarolniczą na własny rachunek. Dochody ludności wielozawodowej były wyższe niż ludności zajmującej się wyłącznie działalnością rolniczą.
Dokonano analizy regionalnego zróżnicowania rynku pracy na terenach wiejskich w Polsce. Zbadano międzywojewódzkie zróżnicowanie stopy bezrobocia, współczynnika aktywności ekonomicznej i wskaźnika zatrudnienia - obliczono odchylenia standardowe, współczynniki zmienności oraz rozstępy. Pokazano zmiany sytuacji na wiejskim rynku pracy w latach 2003-2008. Wyodrębniono czynniki wpływające na zróżnicowanie rynku pracy na terenach wiejskich - makroekonomiczne, jak poziom PKB per capita, inwestycji, przedsiębiorczości oraz związane z rynkiem pracy - poziom wykształcenia ludności, zatrudnienia w rolnictwie, urbanizacji czy średnich płac.
W artykule dokonano próby określenia konkurencyjności zatrudnienia w polskim rolnictwie w stosunku do zatrudnienia w innych działach gospodarki. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą głównie z przeprowadzanych przez IERiGZ polskich badań FADN oraz z badań budżetów gospodarstw domowych GUS. W artykule pokazano zmiany zatrudnienia w polskim rolnictwie od 2002 roku, liczonego w pełnozatrudnionych jednostkach rodzinnej siły roboczej. Przedstawiono też poziom dochodów rolniczych gospodarstw domowych na tle innych grup społeczno-ekonomicznych. Pozycję konkurencyjną zatrudnienia w rolnictwie analizowano porównując dochody na jednostkę rodzinnej siły roboczej w różnych grupach gospodarstw ze średnią płacą netto w gospodarce. Pokazano również inne czynniki konkurencyjności zatrudnienia w rolnictwie.
Przedstawiono badania poziomu aktywności zawodowej, zatrudnienia i jego zmian oraz bezrobocia na obszarach wiejskich. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą z przeprowadzonych przez GUS spisów powszechnych oraz Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. W 2002 roku, w porównaniu z wynikami poprzedniego spisu, zmniejszył się znacznie poziom aktywności zawodowej ludności na obszarach wiejskich. Zwiększyła się liczba i udział biernych zawodowo. W badanym okresie zmieniła się też struktura zatrudnienia ludności wiejskiej. Dużym problemem wiejskiego rynku pracy jest bezrobocie, dotykające głównie ludność bezrolną.
Przedstawiono zmiany sytuacji ekonomicznej w gospodarstwach domowych rolników na tle innych grup ekonomicznych w latach 2003-2005. Zbadano zmiany dochodów, wydatków, spożycia żywności i zasobności materialnej badanych gospodarstw domowych. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą głównie z przeprowadzonych przez GUS badań budżetów gospodarstw domowych. W badanym okresie dochody realne rolniczych gospodarstw domowych wzrosły najbardziej (o około 19%), choć nadal są niższe niż przeciętne dochody gospodarstw domowych. Zwiększyły się też wydatki na towary i usługi konsumpcyjne oraz poziom wyposażenia gospodarstw domowych.
W artykule przedstawiono badania poziomu i struktury konsumpcji żywności w gospodarstwach domowych rolników i pracowników użytkujących gospodarstwa rolne w latach 2000-2004. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą głównie z przeprowadzonych przez GUS badań budżetów gospodarstw domowych. W badanym okresie udział wydatków na żywność w analizowanych gospodarstwach zmniejszał się, choć wśród rolników dopiero od roku 2004. Udział wydatków na żywność w gospodarstwach związanych z rolnictwem oraz poziom samozaopatrzenia jest stosunkowo wysoki. W analizowanym okresie zmieniła się również struktura konsumpcji. Spożycie żywności w badanych typach gospodarstw zależy głównie od dochodów, cen, poziomu samozaopatrzenia i efektu redystrybucyjnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.