Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu zaprezentowano identyfi kację i interpretację charakteru strategii majątku obrotowego, stanowiącej strategię cząstkową strategii płynności fi nansowej w ujęciu dochód-ryzyko, w zależności od wielkości ekonomicznej gospodarstw oraz typu prowadzonej produkcji rolniczej. Badaniem objęto wszystkie gospodarstwa stanowiące próbę badawczą polskiego FADN. Okres badawczy obejmował rok 2008. Charakter stosowanej w gospodarstwach rolniczych strategii aktywów obrotowych w ujęciu dochód – ryzyko wykazywał zróżnicowanie w zależności od wielkości ekonomicznej gospodarstw i typu prowadzonej produkcji.
Przedstawiono czynniki wpływające na wartość oraz zróżnicowanie dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego. Wykorzystany materiał empiryczny pochodził z bazy FADN-PL. Okres badawczy obejmował 2011 rok, a badane gospodarstwa rolnicze położone były w regionie Mazowsze i Podlasie. Wśród badanych typów rolniczych gospodarstw, tylko właściciele gospodarstw o mieszanym typie produkcji uzyskiwali istotnie statystycznie różną wartość dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego. Wraz ze wzrostem dochodów z rodzinnego gospodarstwa rolnego zarządzający gospodarstwami rolniczymi utrzymywali coraz wyższy poziom kapitału obrotowego netto.
Przedstawiono interpretację różnic w kształtowaniu się wielkości wskaźników finansowych w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie oraz gospodarstw rolniczych. W gospodarstwach rolniczych występowały kilkakrotnie wyższe wskaźniki płynności bieżącej niż w przedsiębiorstwach przemysłowych. W gospodarstwach rolniczych oraz przedsiębiorstwach przemysłowych odnotowano dodatni rosnący poziom zwrotu z zainwestowanego kapitału.
W opracowaniu określono czynniki wpływające na wartość oraz zróżnicowanie wydatków inwestycyjnych w gospodarstwach rolniczych. Wykorzystany materiał liczbowy pochodził z bazy FADN-PL. Okres badawczy obejmował 2011 rok, a badane gospodarstwa rolnicze położone były w regionie Mazowsze i Podlasie. Wartość nakładów inwestycyjnych jest istotnie zróżnicowana w zależności od poziomu standardowej nadwyżki bezpośredniej oraz charakteru prowadzonej produkcji rolniczej. W gospodarstwach rolniczych o wielkości ekonomicznej powyżej 16 ESU przepływy z działalności operacyjnej przyczyniają się do podejmowania inwestycji w tych gospodarstwach.
W opracowaniu określono efektywność wykorzystania zasobów wytwórczych oraz dokonano oceny zależności między czynnikami efektywności a sytuacją finansową przedsiębiorstw rolniczych. W latach 2005-2013 efektywność wykorzystania zasobów wytwórczych w przedsiębiorstwach rolniczych kształtowała się na niskim poziomie, o czym świadczyła niewystarczająca zdolność do generowania zysku. Ponadprzeciętne zwiększenie nakładów inwestycyjnych nie przyczyniło się do znacznej poprawy rentowności kapitału. Stwierdzono, że największy wpływ na kształtowanie się sytuacji finansowej przedsiębiorstw wywierały nakłady zasobów pracy, natomiast czynniki kapitału i ziemi miały mniejsze znaczenie. Efektywność wykorzystania kapitału była w największym stopniu związana z sytuacją majątkową przedsiębiorstw, a zasoby pracy i ziemi wykazywały silniejsze powiązania z przychodami ze sprzedaży i zyskiem z działalności operacyjnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.