Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2010
|
tom 55
|
nr 05
19-22
Po 8 latach funkcjonowania nowych uregulowań prawa dotyczących obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych potrzebna jest obiektywna ocena stanu realizacji obowiązków ustawowych i zdefiniowanie koniecznych zmian systemowych. Z oficjalnych sprawozdań wynika, że pięć lat po wejściu do Unii Europejskiej Polska odzyskuje i przetwarza więcej odpadów opakowaniowych niż zadeklarowała to w Traktacie Akcesyjnym. Pozornie nie jest więc źle. A jak jest naprawdę? Selektywna zbiórka odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych jest tu dobrym przykładem dla opisania problemów całego systemu odzysku i recyklingu w Polsce. Rzeczywistość wydaje się znacznie gorsza niż liczby ze sprawozdań Ministerstwa. Problem wydaje się być znacznie szerszy i dotyczy całej gospodarki odpadami.
Dynamiczny rozwój handlu w 2007 roku powoduje, że rocznie na rynek trafia ok. 1 mln ton opakowań. Ponadto rocznie, w wyniku działań super- i hipermarketów do polskich papierni trafia blisko 180 tys. ton makulatury opakowaniowej, a do zakładów przetwarzających odpady z tworzyw sztucznych ok. 30 tys. ton folii. Właściwa i zgodna z prawem gospodarka odpadami jest obowiązkiem ustawowym handlu.
Opakowanie
|
2006
|
tom 51
|
nr 11
8-12
Obecnie krajowa gospodarka odpadami opakowaniowymi ulega radykalnej modernizacji. Od 2006 r. w kraju wymagany jest obowiązek 43% odzysku dla wszystkich grup opakowań, a w 2007 r. poziom odzysku wzrośnie do 50%. W tej sytuacji niezwykle ważne jest pilne wdrożenie Narodowego Programu Odzysku Opakowań NPOO.
Opakowanie
|
2009
|
tom 54
|
nr 11
16-20
Z oficjalnych sprawozdań wynika, że pięć lat po wejściu do Unii Europejskiej Polska odzyskuje i przetwarza więcej odpadów niż zadeklarowała. To pozornie nie jest więc źle. Makulatura jest dobrym przykładem do zdefiniowania problemów całego systemu odzysku i recyklingu w Polsce. Artykuł omawia: uwarunkowanie do rozwoju selektywnej zbiórki odpadów, sytuację na rynku surowców wtórnych oraz obecny stan zbiórki odpadów z papieru i tektury, perspektywy rozwoju zbiórki opakowań z papieru i tektury, rolę organizacji odzysku, edukację ekologiczną oraz ekonomiczne aspekty gospodarki odpadami z papieru i tektury.
Osiągnięcie do 2014 roku limitu recyklingu, wynoszącego minimum 55% nie będzie łatwe, ponieważ realizację tych wymagań utrudniają bariery technologiczne i organizacyjne. Duże znaczenie ma też powszechna edukacja ekologiczna.
Opakowanie
|
2005
|
tom 50
|
nr 05
16-19
Wyraźnie widać, że bez powszechnego wysiłku wszystkich uczestników systemu niemożliwe będzie wywiązanie się naszego kraju z przyjętych obowiązków ustawowych w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, co może spowodować poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki.
Kraje Unii Europejskiej wykazują się zdecydowanie większą konsekwencją, efektywnością i wydajnością, jeśli chodzi o funkcjonowanie systemu selektywnej zbiórki opakowań niż ma to miejsce w przypadku Polski. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy w większości krajów europejskich ponoszą faktyczne koszty z tytułu zbiórki i zagospodarowania wprowadzanych na rynek opakowań, pomimo że poziomy odzysku i recyklingu w Polsce są znacząco niższe niż w krajach Unii Europejskiej. W niniejszym materiale zamieszczone zostały również sugestie odnośnie wprowadzenia efektywniejszego systemu selektywnej zbiórki opakowań w Polsce na podstawie doświadczeń wielu krajów Unii Europejskiej.
Selektywna zbiórka odpadów, zwłaszcza odpadów opakowaniowych powiększa od kilku lat swój udział w gospodarce odpadami. Prawie 40% gmin prowadzi selektywną zbiórkę odpadów. Obecnie na rynek krajowy sprowadza się ok. 5 mln ton opakowań. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się recykling odpadów, ale istnieje wiele barier utrudniających ich selektywną zbiórkę. Ważną barierą, powodującą, że rozwój selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych napotyka na opory jest niewystarczający poziom edukacji ekologicznej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.