Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono podstawy działania niszczącego drobnoustroje takich czynników fizycznych, jak wysoka i niska temperatura, promieniowanie UV i jonizujące, plazma i fale dźwiękowe, które zostały wykorzystane w praktyce medycznej do celów dezynfekcji i sterylizacji, lub też są przedmiotem badań wdrożeniowych.
Porównano 3 metody badania antagonistycznego działania bakterii kwasu mlekowego na drobnoustroje wskaźnikowe, będące przykładami najczęstszych czynników etiologicznych zakażeń przewodu pokarmowego i narządu rodnego człowieka. Zaproponowana przez nas, nowa metoda słupkowa dawała, po przeprowadzeniu badań porównawczych i analizy statystycznej, najbardziej zwarte i powtarzalne wyniki, a także umożliwiała badanie szeregu bakterii wskaźnikowych o szczególnych wymaganiach odżywczych i atmosferycznych.
6
63%
Celem badań było określenie znaczenia publicznego doradztwa rolniczego w rozwoju lokalnym. Źródłem materiału badawczego były sprawozdania z działalności DODR we Wrocławiu oraz wyniki wywiadu z rolnikami dotyczące oceny działalności doradców rolniczych. Badania wykazały, że doradztwo rolnicze jest aktywatorem działań na rzecz rozwoju lokalnego. Do działań tych można zaliczyć następujące zadania doradcze: rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności mieszkańców obszarów wiejskich, powiększanie zasobów kapitału ludzkiego i społecznego, polepszanie stanu środowiska naturalnego, promocja produktów regionalnych i lokalnych, propagowanie zdrowego modelu żywienia, aktywizacja społeczno-kulturalna ludności, promowanie dziedzictwa kulturowego.
Celem badania była próba odpowiedzi na pytania, czy instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych może przyczynić się do rozwoju obszarów wiejskich stanowiących obszar funkcjonalny miast i w której sferze wpływ realizacji ZIT może być najistotniejszy. Reformy społeczno-gospodarcze realizowane po 1989 roku uwidoczniły problemy gospodarcze, społeczne i cywilizacyjne obszarów wiejskich. Nadmierne wewnątrzregionalne zróżnicowanie społeczne i gospodarcze jest sprzeczne z polityką spójno- ści Unii Europejskiej. Odpowiedzią na powyższe wyzwania stało się wprowadzenie nowego instrumentu rozwoju lokalnego – ZIT. Są one rezultatem wyboru przez władze UE „odgórnego” podejścia do rozwoju lokalnego. Jak wynika z badań przeprowadzonych na obszarze aglomeracji wałbrzyskiej, ZIT mogą okazać się instrumentem wspierającym rozwój obszarów wiejskich. Pozytywnym skutkiem wprowadzenia ZIT może być większa integracja gmin i wspólna polityka inwestycyjna. Działania takie mogą ograniczyć koszty funkcjonowania gmin i przyczynić się do optymalizacji polityki inwestycyjnej.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Dylematy wdrażania innowacji na obszarach wiejskich

63%
W XX wieku obszary wiejskie w Polsce dwukrotnie przeszły transformację systemową, co spowodowało zerwanie naturalnej ścieżki ich rozwoju. Konieczny był wybór nowego modelu rozwoju, którym stał się zrównoważony rozwój. Jednak rozwój ten wymaga działań innowacyjnych, przy czym innowacyjność ta powinna służyć trwałości systemu. Celem artykułu była próba odpowiedzi na pytanie, czy innowacje przyswajane na obszarach wiejskich sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi, czy raczej służyły wzrostowi produktywności czynników produkcji. Zarówno studia literaturowe, jak i badania empiryczne prowadzą do wniosku, że dotychczasowa specyfika powiązań obszarów wiejskich z otoczeniem sprawia, że wdrażania innowacyjne służyły przede wszystkim wzrostowi produktywności, a nie zrównoważonemu rozwojowi.
Opracowanie zawiera próbę określenia roli funduszy unijnych w realizowaniu celów rozwoju zawartych w strategiach gminnych. Do badań wybrano pięć gmin dolnośląskich na których terytoriach znajdują się znaczne powierzchnie obszarów prawnie chronionych z tytułu wysokich walorów środowiska przyrodniczego. Oceniono aktywność władz gmin w pozyskiwaniu środków unijnych, na tle przychodów i wydatków budżetowych, a także ich zadłużenia. Dokonano także charakterystyki osób zajmujących się pozyskiwaniem środków finansowych z funduszy unijnych. Zebrano opinie mieszkańców gmin na temat postrzegania przez nich aktywności władz gminnych w działaniach na rzecz rozwoju.
W opracowaniu przedstawiono osiem modeli rozwoju wielofunkcyjnych obszarów wiejskich na Dolnym Śląsku. Jako podstawę konstrukcji modeli przyjęto dynamikę i poziom urbanizacji tych obszarów oraz ich wielofunkcyjność. Na podstawie przeprowadzonych badań wyodrębniono 68 gmin spełniających kryterium wielofunkcyjności, które następnie przypisano do jednego z ośmiu modeli rozwoju. Modele te dostosowano do warunków, w jakich funkcjonują dane gminy, z uwzględnieniem ich zróżnicowania. Wypracowane propozycje opierają się na założeniu, że należy tworzyć (adekwatne do lokalnych możliwości) warunki rozwoju, sprzyjające podnoszeniu poziomu rozwoju i życia obszarów peryferyjnych, tak aby ograniczać ich marginalizację. W rezultacie opracowane modele koncentrują się na endogenicznych czynnikach rozwoju i starają się wykorzystać potencjał tkwiący w samych obszarach. Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich wymaga aktywnych działań wspierających ze strony samorządu terytorialnego zarówno na poziomie regionu, jak i gminy. Samorząd powinien zwłaszcza tworzyć warunki dla rozwoju przedsiębiorczości (np. poprzez instytucje otoczenia biznesu) oraz inwestować w szeroko pojętą infrastrukturę, w tym społeczną.
Bakteryjne zakażenia krwi są jednymi z najcięższych postaci zakażeń wykrywanych przy użyciu klasycznych metod hodowlanych. Ze względu na ich niską czułość i czasochłonność, konieczne jest wprowadzenie szybkich, molekularnych metod diagnostycznych, takich jak PCR czy FISH. Wyniki tej pracy wskazują na wysoką czułość obu metod molekularnych wymagają one jednak standaryzacji przed ich szerszym wykorzystywaniem w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej.
W opracowaniu dokonano analizy dynamiki oraz struktury dochodów i wydatków budżetów dwóch gmin dolnośląskich, na których terenie znajdują się duże obszary terenów prawnie chronionych ze względu na wysoką jakość środowiska przyrodniczego. W strategiach obu gmin wskazano na konieczność przestrzegania zasad ekorozwoju. W latach 2000-2007 dochody badanych gmin wzrosły, w tym gminy Krośnice aż czterokrotnie, przede wszystkim dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy UE. Władze tej gminy przeznaczyły znaczne środki finansowe na inwestycje infrastrukturalne, przede wszystkim na cele komunalne i ochrony środowiska przyrodniczego. Budżet gminy Przemków bazował na dochodach własnych, dotacjach i subwencjach, w nikłym zaś stopniu na dochodach z UE, co ograniczyło możliwości inwestycyjne gminy. Zróżnicowanie skuteczności władz obu gmin w zakresie pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych spowodowało, iż roczne dochody ogółem per capita w gminie Krośnice na tle średniej wojewódzkiej wyraźnie wzrosły, natomiast w gminie Przemków zmniejszyły się, pogłębiając dystans w stosunku do możliwości rozwojowych pozostałych gmin dolnośląskich.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.