Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zrównoważony bilans produkcji i spożycia w sektorze produkcji rolnej oraz dodatnie saldo obrotów w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi, przy jednoczesnym ugorowaniu pól, nie wskazuje na potrzebę realizowania krajowych programów melioracji. Jednak melioracje są podstawą zwyżki plonowania roślin i efektywności gospodarowania, a także podstawą uzyskania wysokiej jakości produktów, która jest warunkiem ich eksportu. Eksport ten jest szczególnie potrzebny w sytuacji, gdy ogólne saldo obrotów handlowych Polski z innymi krajami jest ujemne – w latach 2007-2010 wynosiło ono kolejno -70,3; -91,6, -40,1 i -55,1 mld zł, dlatego melioracje powinny być wspierane z funduszy UE i Budżetu Państwa wszędzie tam, gdzie rolnicy zgłaszają zainteresowanie.
W pracy przedstawiono stan infrastruktury nawadniającej i jej wykorzystanie w latach 1980-1985 i w okresie 2000-2008. Podano strukturę upraw i odsetek nawadnianych warzyw w układzie województw oraz przeprowadzono analizę koncentracji upraw nawadnianych najczęściej w układzie powiatowym. Przedstawiono pobór wody do nawodnień na tle jej zasobów w zbiornikach. Stwierdzono, że istniejąca infrastruktura techniczna warunkująca nawodnienia wykonana na koszt państwa, lub przy częściowej odpłatności rolników, jest wykorzystywana w około 20%, jednocześnie rolnicy budują ujęcia wód podziemnych oraz małe zbiorniki retencyjne i zasilają z nich systemy nawodnień ciśnieniowych instalowane na uprawach ogrodniczych. Podkreślono, że w obszarach o dużej koncentracji tych upraw mogą pojawić się niedostatki wody do nawodnień, albo też wystąpić obniżanie zasobów wód podziemnych.
Nawadnianie jest jednym z najbardziej kosztownych czynników plonotwórczych. Jego prowadzenie jest warunkowane dostępnością wody, dlatego decyzje o instalacji deszczowni należałoby podejmować po wykorzystaniu innych metod intensywności produkcji. Celem artykułu jest zaprezentowanie produkcyjnych i ekonomicznych efektów nawodnień w gospodarstwie ogrodniczym specjalizującym się w polowej uprawie warzyw, położonym w rejonie południowych granic Warszawy. Ocena ekonomiczna jest przeprowadzona z punktu widzenia gospodarstwa rolnego, które samodzielnie (bez dotacji z funduszy UE) sfinansowałoby inwestycję.
Scharakteryzowano rozkład powierzchni nawodnień ciśnieniowych w układzie województw oraz oszacowanie koncentracji nawodnień w powiatach. Podstawą oszacowania był ranking ekonomicznej celowości nawodnień poszczególnych upraw, ich przestrzenne rozmieszczenie W agregacji powiatowej oraz klimatyczny bilans wodny półrocza letniego. Rozmieszczenie to scharakteryzowano za pomocą wskaźników koncentracji potencjalnych nawodnień.
W artykule dokonano oceny ekonomicznej efektywności drenowania na obiekcie melioracyjnym Helenów oraz przedstawiono problemy związane z ustalaniem wskaźników warunkujących przeprowadzenie. Ocena efektywności przeprowadzona ze społecznego punktu widzenia wykazała, że - w warunkach zwyżki plonów w granicach 23% w przypadku buraków cukrowych oraz 34+37% w przypadku zbóż i ziemniaków - drenowanie jest ekonomicznie uzasadnione. Obecna wartość netto przedsięwzięcia przy stopie dyskontowej r = 5% wynosi 3438,3 tys. zł, wewnętrzna stopa zwrotu z inwestycji równa się 12,3%, a czas zwrotu nakładów z inwestycji wynosi niecałe 14 lat w warunkach trwałości eksploatacyjnej urządzeń 40 lat.
Nawodnienia sadów dają pozytywne efekty produkcyjne przejawiające się wzrostem ilości i jakości plonów. W artykule podano i omówiono wskaźniki ekonomicznej efektywności inwestycji. Zaprezentowano także ocenę efektywności ekonomicznej nawadniania sadu jabłoniowego w Chynowie (powiat grójecki). Dane do analizy efektywności uzyskano w gospodarstwie sadowniczym. Z przedstawionych danych wynika, że ekonomiczna efektywność nawadniania sadów jabłoniowych jest bardzo wysoka.Średni czas zwrotu nakładów inwestycyjnych wynosi 1 rok.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.