W pracy omówiono wymagania stawiane materiałom stosowanym do bezpośredniego kontaktu z produktami spożywczymi. Przedstawiono główne przyczyny zniszczeń korozyjnych stali mogących powstać przy produkcji żywności oraz wskazano na sposoby ich zapobiegania. Podano jakie zagrożenia dla zdrowia człowieka niesie nieprawidłowy dobór stali na elementy tych urządzeń. Zwrócono szczególną uwagę na czynniki, które należy brać pod uwagę przy doborze stali odpornych na korozję na elementy urządzeń mających bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi, aby uboczne oddziaływanie zastosowanych materiałów ograniczyć do minimum przy jednoczesnym pełnym wykorzystaniu zarówno ich własności fizycznych jak i mechanicznych.
Przeprowadzone badania wykazały, że zarówno w czasie produkcji, jak i składowania następuje migracja metali ciężkich, w tym ołowiu i kadmu z maszyn, aparatów i opakowań do produktów spożywczych. Problem ten jak dotychczas jest słabo poznany, stąd też prowadzenie badań w tej dziedzinie jest ze wszech miar celowe.
Uzyskane wyniki badań wykazują, że zarówno podczas wytwarzania jak i przechowywania zawartość Cu i ZN w produktach spożywczych zmienia się w istotny sposób.
W artykule przedstawiono toksyczność metali oraz dopuszczalne zawartości tych metali w produktach spożywczych. Przytoczono również analizę metod instrumentalnych ze szczególnym uwzględnieniem woltamperometrii inwersyjnej. Uzyskane wyniki badań wykazują, Ze zarówno podczas wytwarzania jak i przechowywania zawartość metali w produktach spożywczych zmienia się w istotny sposób.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.