Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono wyniki badań dotyczących infrastruktury transportowej (liniowej i punktowej badanych gospodarstw. Wyposażenie w środki transportowe przeliczeniu na 100 ha UR poza grupą o wykształceniu zawodowym w wyższych grupach wykształcenia wyraźnie maleje w miarę wzrostu poziomu wykształcenia. Odległości w transporcie zewnętrznym są znaczne, przy średniej 15,25 km i zróżnicowaniu pomiędzy wydzielonymi grupami 8,03 do 18,82 km nie wykazują związku z wykształceniem właściciela. Średnio 47,42% nawierzchni po których odbywa się transport wewnętrzny to nawierzchnie asfaltowe w średnim stanie, ich udział pomiędzy wydzielonymi grupami waha się od 43,30 do 51,92%. W 63,86% przypadkach dojazd do pola – końcowy odcinek nawierzchni to droga polna, a tylko 7,23% asfaltowa. W tym zakresie najkorzystniejsza sytuacja występuje w grupie rolników z wykształceniem wyższym. Średnio w badanych gospodarstwach jest 20,19 działek (od 15,31 do 26,46 sztuk), jedna działka to przeciętnie1,30 ha. Tylko w 31,33% gospodarstw, na podwórku bezkolizyjnie manewrów zawracania może dokonywać ciągnik z przyczepą. W przypadku samochodów ciężarowych i dostawczych sytuacja jest podobna.
Przeprowadzone badania dotyczą wpływu kierunku gospodarowania na transportochłonność produkcji i wyposażenie w środki transportowe. W pracy wykazano znaczną zmienność transportochłonności jednostkowej w zależności od kierunku produkcji. Zmienność ta wynosi od 22,57 t/ha UR dla kierunku zbożowego do 34,51 t/ha UR dla gospodarstw specjalistycznych. Szczególnie wysokie wskaźniki osiągają gospodarstwa o dużym udziale produkcji warzywniczej, zwierzęcej i okopowych.
W pracy przedstawiono wpływ rodzaju posiadanej siły pociągowej na ponoszone nakłady pracy i wykorzystanie środków transportowych w rolnictwie. Decydujący wpływ na ponoszone nakłady ma wyposażenie w środki transportowe zarówno w aspekcie ich ilości, jak i jakości (np. ładowność jednostkowa środka transportowego).
W pracy przedstawiono wielkość masy przewozowej oraz jej strukturę w badanych 147 gospodarstwach indywidualnych rejonu Polski południowej. Wskaźnik przewozów jednostkowych wynosił średnio 28,96 ton ładunków na 1 ha UR przy znacznym zróżnicowaniu (współczynnik zmienności 29,30%). jednocześnie występuje około 11 grup ładunków o podobnych cechach fizycznych, wymuszających stosowanie różnych grup środków transportowych. Analiza wyposażenia w środki transportowe pozwala stwierdzić, iż jest ono znacznie zróżnicowane, zarówno w aspekcie ilości, jak i asortymentu.
Przeprowadzone badania pozwalają stwierdzić, iż w miarę wzrostu odległości rosną nakłady siły pociągowej ponoszone na wykonanie prac w gospodarstwie rolnym. Jednocześnie zwiększające się w miarę wzrostu odległości wyposażenie w środki transportowe powoduje, iż ich wykorzystanie kształtuje się na mniej więcej podobnym poziomie.
W wybranych małopolskich gospodarstwach rolniczych określono wpływ warunków wykonywania przewozów oraz ich organizacji pracy na jednostkowe koszty przewozów. Stwierdzono, iż obniżenie kosztów przewozu wynika ze wzrostu ładowności, jej wykorzystania oraz zwiększenia wydajności prac ładunkowych, szczególnie załadunku. Na wysokie koszty przewozu wpływa istotnie znaczna liczba czynników, są to warunki wykonywania przewozów jak i organizacja pracy środka ( struktura czasu pracy, mechanizacja prac ładunkowych, itp.)
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.