Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Bivalves in surface deposits of the Southern Baltic

100%
Maximum depth of occurrence and preferred substrata have been determined, and distribution maps prepared for four bivalve species of the S Baltic: Cerastoderma glaucum (Poiret) (30–35 m, sandy bottom), Macoma balthica (L.) (55–80 m, muddy bottom), Mya arenaria L. (30–35 m, sandy bottom) and Mytilus edulis L. (40–50 m, stony bottom); four bivalve communities have been distinguished and mapped.
W artykule oceniono potencjał wierzby hodowanej na cele energetyczne jako środo­wiska życia entomofauny. Badanie liczebności i bioróżnorodności owadów (zarówno dra­pieżników jak i roślinożernych) przeprowadzono na plantacji w Polowej Stacji Doświad­czalnej IOR-PIB w Winnej Górze w latach 2009 i 2010. Zebrano próbę 1840 owadów należących do 7 rzędów i 27 rodzin. Najliczniej reprezentowane były chrząszcze (Cole­optera) i muchówki (Diptera). Stwierdzono wysoki indeks bioróżnorodności. Uznano, że plantacja wierzby jest doskonałym środowiskiem bytowania dla owadów.
Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej zakłada zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, areał upraw roślin uprawianych na cele energetyczne na gruntach rolnych wzrasta. Budzi to kontro­wersje, w tym społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Część tych obaw jest całkowicie nieuzasadniona, co udowadniają liczne badania prowadzone na całym świecie. Skiero­wanie się ku energetyce rozproszonej i opracowanie niskonakładowych metod produkcji biomasy pomoże w uniknięciu wzrostu cen energii. Inne badania wskazują brak negatyw­nego wpływu na środowisko, a wręcz wpływ pozytywny: uprawy mogą spełniać funkcję buforów wodnych, zwiększyć bioróżnorodność organizmów pożytecznych oraz wykorzy­stać składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby niedostępne dla innych roślin. Bada­nia własne autorów wskazują, że istniejące już odmiany odporne na szkodniki i patogeny, dobrane dla odpowiedniej strefy klimatycznej, nie wymagają znacznej ochrony chemicz­nej. Zatem nie ma powodu do odwrotu od alternatywnych źródeł energii i konieczne są opracowania informujące o opiniach oraz badaniach dotyczących pozyskiwania energii z biomasy.
Integrowana ochrona roślin stanowi obecnie główny kierunek podjęty w uprawie roślin rolniczych na terenie Unii Europejskiej. W myśl jej zasad niezbędne jest połączenie wszelkich dostępnych metod ograniczania występowania agrofagów do poziomu, w którym nie powodują one strat o znaczeniu ekonomicznym. Duży nacisk kładzie się na racjonalne stosowanie środków ochrony roślin oraz ich selektywność. Niezbędna jest duża wiedza z zakresu skuteczności działania poszczególnych substancji czynnych oraz dawek, w których osiągają one największą skuteczność działania. W doświadczeniach z pszenicą ozimą porównano porażenie podstawy źdźbła przez grzyby chorobotwórcze po aplikacji fungicydów w dawkach zarejestrowanych do stosowania w Polsce, oraz w dawkach obniżonych. Obserwacje fitopatologiczne przeprowadzono w fazie dojrzałości mlecznej ziarna (BBCH 75) oceniając występowanie łamliwości źdźbła zbóż (Oculimacula yallundae, O. acuformis) oraz fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła (Fusarium spp.). Badano wpływ zastosowanej ochrony na wartość uzyskanego plonu. Użycie fungicydów zarówno w dawkach zarejestrowanych, jak i w dawkach zredukowanych pozwoliło na uzyskanie w obydwu latach badań wyższych plonów w stosunku do obiektów, na których nie stosowano chemicznej ochrony w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31).
Projekt badawczy „Ocena stanu środowiska na Obszarach Szczególnie Narażonych w województwie wielkopolskim" zrealizowano w ramach współpracy Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rol­niczego w Poznaniu. Projekt dofinansował Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska Celem wykonywanych analiz w ramach projektu była ocena szeregu elementów śro­dowiska rolniczego stanowiących wskaźniki różnorodności przyrodniczej i stanu fitosa­nitarnego upraw. Analizy przeprowadzono na terenach obszarach szczególnie narażonych zanieczyszczeniem wód azotanami pochodzenia rolniczego (OSN) w gospodarstwach w Wielkopolsce o obszarze od 10 do ponad 30 ha. W każdym z gospodarstw obserwacją poddano jedną lub dwie uprawy. Wszystkie obserwowane aspekty bioróżnorodności wykazywały wysokie lub średnie wartości. Analizie poddano również występowanie patogenów i szkodników. Poziomy po­rażenia monitorowanych upraw przez organizmy szkodliwe nie stanowiły epidemicznego zagrożenia. Występowanie owadów pożytecznych i drapieżnych było duże, co równowa­żyło występowanie owadów szkodliwych. W przypadku bioróżnorodności roślin segetal- nych stwierdzono zróżnicowanie pod względem występowania poszczególnych gatunków i grup chwastów, zależne od rodzaju uprawy i rośliny uprawnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.