Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Analizie poddano przedsiębiorstwa powstałe w wyniku zagospodarowania majątku przejętego do Zasobu WRSP prowadzące działalność na terenie Wielkopolski. Sektor rolnictwa państwowego w Wielkopolsce charakteryzował się wysokim poziomem kultury rolnej, który został utrzymany w okresie transformacji rynkowej na początku lat dziewięćdziesiątych. Złożyło się na to szybkie przejęcie majątku do Zasobu WRSP po zlikwidowanych PGR. Przedstawiono ocenę głębokości restrukturyzacji w badanych grupach przedsiębiorstw przy wykorzystaniu taksonomicznego wskaźnika restrukturyzacji (TWR). Z przeprowadzonej analizy wynika, że najwyższe wartości TWR uzyskały przedsiębiorstwa dzierżawione, w dalszej kolejności występowały spółki Agencji. Najniższe wartości taksonomicznego wskaźnika restrukturyzacji odnotowano w gospodarstwach administrowanych, co może wskazywać, że były to przedsiębiorstwa najwolniej reagujące na zmiany coraz bardziej dynamicznego otoczenia.
Przedstawiono zmiany w organizacji gospodarstw wielkoobszarowych po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Badaniami objęto 6 gospodarstw o obszarze powyżej 100 ha UR prowadzących działalność na terenie Wielkopolski. Analizowane gospodarstwa powstały w latach dziewięćdziesiątych przez zagospodarowanie majątku przejętego do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i prowadziły nieprzerwanie produkcję bez zmiany formy prawnej. Z badań wynika, że w prezentowanych gospodarstwach prowadzono procesy dostosowawcze do wymagań rolnośrodowiskowych obowiązujących po wstąpieniu do UE. Procesy te były kontynuacją działań rozpoczętych jeszcze przed akcesją. Dzięki umiejętnościom organizacyjnym kierownictwa badanych gospodarstw, jednostki te nie zmniejszyły intensywności produkcji prowadzonej działalności oraz zwiększyły nakłady inwestycyjne. Poniesione w latach 2001-2005 nakłady inwestycyjne zapewniały reprodukcję rozszerzoną, m.in. dzięki wykorzystaniu środków z funduszy pomocowych UE.
Przedstawiono ocenę sytuacji finansowej jednoosobowych spółek AWRSP prowadzących działalność na terenie Oddziału Terenowego Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu. Są to tzw. spółki komercyjne (w odróżnieniu od spółek hodowli roślin i zwierząt), w których prowadzona jest typowa działalność produkcyjna. Przedsiębiorstwa te powstały w wyniku restrukturyzacji majątku przejętego do Zasobu SP z państwowych gospodarstw rolnych w oparciu o ustawę z 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstw przejętych do Zasobu Własności Rolnej SP była zdeterminowana stanem ich finansów, przede wszystkim rosnącym zadłużeniem, które wystąpiło w latach 1990-1991. Jednym z rezultatów rosnącego lawinowo zadłużenia było wpadnięcie dużej grupy przedsiębiorstw w „pułapkę kredytową”. Z przeprowadzonych badań wynika, że analizowane przedsiębiorstwa utrzymywały w badanym okresie wysokie wartości wskaźników płynności i rentowności, co może świadczyć o powodzeniu przeprowadzonych zmian restrukturyzacyjnych.
System oceny przedsiębiorstw można zdefiniować jako celowo określony zbiór elementów podlegających ocenie oraz relacji zachodzących między nimi, służący do sformułowania sądów wartościujących działalność przedsiębiorstw w różnych perspektywach czasu. Analizując wyniki ekonomiczne w grupie przedsiębiorstw dzierżawionych i jednoosobowych spółek AWRSP stwierdzono, że efektywność zaangażowanego kapitału własnego można podnosić przez zwiększenie udziału kapitału obcego i przez to ograniczenie kapitału własnego w finansowaniu majątku. Wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania w działalności przedsiębiorstw jest uzasadnione dopóki, dopóty marginalna rentowność aktywów ogółem przekracza marginalny koszt kapitału obcego.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa umożliwia usprawnienie systemu zarządzania i kierowania przedsiębiorstwem. Wywołują ją zmiany w otoczeniu lub kryzysowa sytuacja wewnętrzna przedsiębiorstwa. W artykule wyodrębnione zostały kryteria podziału restrukturyzacji oraz wskazano zarówno przyczyny tego procesu, jak i omówiono czynniki wpływające na przełamywanie oporu wobec radykalnych zmian. Zmiany zachodzące w otoczeniu wytrącają przedsiębiorstwo ze stanu równowagi wewnętrznej i zewnętrznej. Stan równowagi wewnętrznej ma miejsce wtedy, kiedy składniki stanowiące przedsiębiorstwo są wzajemne, optymalnie dostosowane. Natomiast stan równowagi zewnętrznej zachodzi wówczas, gdy przedsiębiorstwo może reagować na zjawiska powstające w otoczeniu w sposób, który nie niszczy jego równowagi wewnętrznej.
16
100%
Współczesne gospodarki światowe odchodzą od autarkii. Jedną z cech charakterystycznych dla współczesnej gospodarki jest pogłębienie się regionalnej integracji gospodarczo-ekonomicznej. Jeszcze pod koniec lat 80. XX w. dominowało przekonanie, że wewnętrzna organizacja przedsiębiorstw pozwala na szybszą adaptację do zmian, ponieważ transakcje wewnętrzne mogą być zmieniane bez uzyskania zgody wszystkich stron. Współcześnie wystę- pują wręcz odwrotne tendencje. Outsourcing ewoluował do stadium, w którym fi rmy mogą osiągnąć elastyczność działania bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.