Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Obszary przygraniczne w południowo-zachodniej Polsce w momencie rozpoczęcia procesów integracyjnych z UE były opóźnione w rozwoju, w tym także w zakresie kapitału ludzkiego. W oparciu o dane statystyczne za lata 1995-2008 przeprowadzono analizę rozwoju zasobów ludzkich na obszarach wiejskich w 11 powiatach położonych przy granicy z Niemcami i Republiką Czeską.
W oparciu o dane statystyczne GUS przeprowadzono analizę zjawisk migracyjnych na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego w latach 1994-2006. W okresie tym następowało rozszerzanie się atrakcyjnych migracyjnie obszarów, w szczególności wokół Wrocławia i w Legnicko-Głogowskim Zagłębiu Miedziowym. W efekcie tego nastąpiła zmiana salda migracji ludności na pobyt stały, z ujemnego na dodatnie. Pod koniec rozpatrywanego okresu ujemne saldo występowało jedynie w gminach oddalonych od większych miast oraz przylegających do zewnętrznych granic województwa.
Na podstawie danych ze 120 indywidualnych gospodarstw rolnych w gminie Kąty Wrocławskie i 55 gospodarstw w gminie Miękinia dokonano analizy zatrudnienia ludności rolniczej. Badania wykazały zróżnicowanie czasu pracy w gospodarstwach rolnych i poza nimi w zależności od takich cech, jak: wiek domowników, poziom ich wykształcenia oraz powierzchnia gospodarstwa rolnego i jego lokalizacja.
Badania miały określić w jakim stopniu kapitał ludzki i społeczny na przygranicznych obszarach wiejskich sprzyja wykorzystaniu swoistej renty położenia, którą wprowadzono po 1989 roku. Przeprowadzono analizę danych pochodzących z ankietyzacji 39 gospodarstw domowych wykonanej w powiecie Żary w 2010 roku.
Na podstawie danych statystycznych przeprowadzono analizę wiejskiego rynku pracy w regionie południowo-zachodnim Polski, w tym w szczególności uwarunkowań poziomu zatrudnienia w rolnictwie oraz nasilenia działalności „na własny rachunek”. Stwierdzono spadek aktywności zawodowej ludności rolniczej oraz jej związek z saldem migracji.
11
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Struktura zatrudnienia ludności rolniczej

100%
W opracowaniu przeprowadzono analizę struktury zatrudnienia ludności rolniczej na podstawie danych ze 120 indywidualnych gospodarstw rolnych w gminie Kąty Wrocławskie. Stwierdzono, że ludność rolnicza najwięcej czasu poświęca na pracę w swoim gospodarstwie rolnym. Maksymalny czas tej pracy w ciągu roku przypada na ostatnie pięć lat wieku produkcyjnego. Mężczyźni stosunkowo mniej pracują w gospodarstwach rolnych, gdy są to gospodarstwa małe obszarowo, natomiast kobiety, jeśli są lepiej wykształcone i w wieku produkcyjnym mobilnym. Z kolei największe zaangażowanie w pracę poza gospodarstwem rolnym charakteryzuje osoby w wieku od 25 do 44 lat.
Wskaźniki obliczone na podstawie danych statystycznymi GUS wg gmin posłużyły do analizy zróżnicowania poziomu rozwoju obszarów wiejskich w różnych układach terytorialnych. Identyfikacji głównych wyznacznik ów poziomu rozwoju w poszczególnych typach gmin i warunków glebowo-klimatycznych dokonano posługując się metodą analizy czynnikowej.
Podjęto próbę identyfikacji zależności pomiędzy położeniem wobec miast a zróżnicowaniem poziomu rozwoju obszarów wiejskich na Dolnym Śląsku. Posługując się zmodyfikowanym modelem grawitacyjnym oraz metodą najmniejszych kwadratów dokonano estymacji jego parametrów dla wybranych wyznaczników rozwoju obszarów wiejskich.
Dokonano analizy wdrażania instrumentów wspierających działania finansowane przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej na terenie woj. dolnośląskiego w latach 2004-2006. Celem opracowania była ocena podejmowania tych działań w poszczególnych powiatach województwa. Największy udział w wykorzystaniu tych środków finansowych miały działania wspierające rejony o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) oraz renty strukturalne. Duże znaczenie miało również wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych oraz pomoc skierowana do młodych rolników. Wykorzystanie kwot wsparcia było przestrzennie zróżnicowane i zależało od uwarunkowań przyrodniczo-ekonomicznych. Największymi beneficjentami tego funduszu byli mieszkańcy powiatów: wrocławskiego i kłodzkiego.
W opracowaniu przedstawiono osiem modeli rozwoju wielofunkcyjnych obszarów wiejskich na Dolnym Śląsku. Jako podstawę konstrukcji modeli przyjęto dynamikę i poziom urbanizacji tych obszarów oraz ich wielofunkcyjność. Na podstawie przeprowadzonych badań wyodrębniono 68 gmin spełniających kryterium wielofunkcyjności, które następnie przypisano do jednego z ośmiu modeli rozwoju. Modele te dostosowano do warunków, w jakich funkcjonują dane gminy, z uwzględnieniem ich zróżnicowania. Wypracowane propozycje opierają się na założeniu, że należy tworzyć (adekwatne do lokalnych możliwości) warunki rozwoju, sprzyjające podnoszeniu poziomu rozwoju i życia obszarów peryferyjnych, tak aby ograniczać ich marginalizację. W rezultacie opracowane modele koncentrują się na endogenicznych czynnikach rozwoju i starają się wykorzystać potencjał tkwiący w samych obszarach. Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich wymaga aktywnych działań wspierających ze strony samorządu terytorialnego zarówno na poziomie regionu, jak i gminy. Samorząd powinien zwłaszcza tworzyć warunki dla rozwoju przedsiębiorczości (np. poprzez instytucje otoczenia biznesu) oraz inwestować w szeroko pojętą infrastrukturę, w tym społeczną.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.