Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie wielkości produkcji buraków cukrowych i ich skupu określono regionalne dopasowanie bazy surowcowej dla przemysłu cukrowniczego. Wyniki produkcyjne cukrowni posłużyły do oszacowania zapotrzebowania na surowiec w poszczególnych województwach i sporządzenia bilansu nadwyżek lub niedoborów regionalnych.
Zasadniczym celem artykułu było wskazanie podstawowych problemów i barier, jakie rolnicy napotykali przy staraniu się o środki z funduszy UE na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Przedmiotem badań była ocena trudności, kosztochłonności, czasochłonności wykonania oraz zasadności poszczególnych elementów formularza wniosku dla działań o charakterze inwestycyjnym w ramach programu SAPARD i SPO 'Rolny'. Z przeprowadzonych badań wynika, że rolnicy nie mieli trudności z wypełnieniem tej części wniosku, do przygotowania której potrzebna była dokumentacja gospodarstwa rolnego. Trudne i czasochłonne było dla rolników sporządzenie kalkulacji związanych z inwestycją. Mimo to, rolnicy uznali te wyliczenia jako zasadne we wniosku wiedząc, że jest to podstawowy element oceny wniosku i późniejszego rozliczenia inwestycji.
Najważniejszą formą wsparcia działalności rolniczej po wejściu Polski do UE są dopłaty bezpośrednie. Celem pracy było zbadanie trudności, z jakimi spotykają się rolnicy aplikujący o dopłaty bezpośrednie. Dokonano także oceny dostępu do informacji o płatnościach. Wyniki badań wskazują, że dla rolników najłatwiejsza do zdobycia była informacja o tym, gdzie i w jakim terminie złożyć wniosek o płatności, natomiast część beneficjentów miała trudności ze zdobyciem aktualnej wiedzy o przygotowaniu formularza wniosku. W ocenie trudności z wypełnieniem dokumentacji w większości rolnicy uznali niezbędne czynności za łatwe i bardzo łatwe. Relatywnie najtrudniejszy był pomiar działek ewidencyjnych i rolnych. Mimo łatwości aplikowania w opinii rolników dopłaty bezpośrednie tylko nieznacznie przyczynią się do poprawy funkcjonowania gospodarstw.
Celem pracy było zdefiniowanie problemów na jakie natrafili rolnicy w pierwszym roku funkcjonowania systemu dopłat bezpośrednich. Materiałem badawczym były reprezentatywne badania ankietowe przeprowadzone na terenie całej Polski w 2005 roku. Wyniki badań wskazują, że niemal wszyscy rolnicy ubiegali się o płatności i otrzymali dopłaty. Większość rolników dostępność do informacji na temat systemu dopłat oceniła jako łatwą i bardzo łatwą do uzyskania. Znacznie większe trudności mieli rolnicy z otrzymaniem właściwej wiedzy odnoszącej się od samego wypełnienia wniosku. Najtrudniejszy dla rolników okazał się pomiar działek ewidencyjnych i rolnych, a problemy z tym związane wskazywane były przez rolników we wszystkich regionach i bez względu na wielkość gospodarstwa. Podczas wypełniania wniosków wielu rolników korzystało z pomocy ośrodków doradztwa rolniczego i pracowników ARiMR.
Od momentu wprowadzenia regulacji w obszarze rolnym w Europie Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej była wielokrotnie modyfikowana. Obecnie trwa dyskusja w spra­wie przyszłości WPR UE po 2013 roku. W odniesieniu do działań inwestycyjnych celem analizy było określenie progu wiel­kości gospodarstw rolnych uprawnionych do ubiegania się o środki i liczby potencjalnych beneficjentów. Przy uwzględnieniu kryteriów minimalnego areału użytków rolnych oraz wielkości ekonomicznej okazuje się, że ze wsparcia działań inwestycyjnych mogłoby sko­rzystać około 127 tys. gospodarstw rolnych. W ujęciu regionalnym można się spodziewać, że nadal najwięcej środków trafi do tych regionów, w których dominują podmioty duże, silne ekonomiczne i wspierane przepływem wiedzy oraz korzystające ze wsparcia dorad­czego. Przy określeniu górnych i dolnych progów dostępu do pomocy w ramach małych gospodarstw oraz młodych rolników w obu przypadkach kryterium dostępu do wspar­cia powinno bazować na powierzchni użytków rolnych gospodarstw. Liczba potencjalnie uprawnionych podmiotów do skorzystania ze wsparcia dla małych gospodarstw wynosi około 583,8 tys. Dla wsparcia młodych rolników oszacowano około 46 tys. potencjalnych beneficjentów działania
Zbadano zainteresowanie rolników możliwością korzystania z dofinansowania inwestycji dostosowujących gospodarstwa rolne do standardów UE współfinansowanego z PROW. Z tego względu, że spełnienie minimalnych wymagań w zakresie ochrony środowiska, higieny i dobrostanu zwierząt będzie warunkiem otrzymania dopłat i korzystania z funduszy strukturalnych, to działanie 6 PROW spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem rolników. Gospodarstwa duże były głównie beneficjentami funduszy skierowanych na poprawę warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwie. Można sądzić, że gospodarstwa te stworzą grupę podmiotów najbardziej aktywnych w wykorzystaniu środków z funduszy strukturalnych.
Celem artykułu była analiza wykorzystania środków pomocowych z funduszy UE przeznaczonych na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Materiałem analitycznym były wyniki wdrażania programów finansowania inwestycji z funduszy rolnych UE (przed- i poakcesyjnych) w Polsce. W kolejnych okresach programowania rosło wsparcie modernizacji technicznego wyposażenia gospodarstw. Nie zmieniał się sposób wykorzystania wsparcia, ponieważ w każdym kolejnym programie dominowały inwestycje dotyczące przedsięwzięć związanych z wyposażeniem gospodarstw w maszyny, urządzenia i narzędzia do produkcji rolnej. Najwięcej środków trafiło do województw w środkowej części kraju (mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i łódzkiego), umacniając konkurencyjność regionów o relatywnie dobrej strukturze agrarnej, w których rolnictwo jest uważane za dobrze rozwinięte.
Wskazano znaczenie doradztwa oraz samodzielność rolników w przygotowaniu dokumentacji związanej z aplikowaniem o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych. Określono czynniki (m.in.: kwota inwestycji, wykształcenie, wartość produkcji sprzedanej), jakie wpływały na przekazanie przez rolników sporządzenia wniosku osobom trzecim (spoza gospodarstwa). Ukazano różnicę między znaczeniem czynników zachęcających i zniechęcających rolników do przystąpienia do programu SAPARD względem SPO.
Praca zawiera wyniki badań ankietowych, dotyczących utrudnień w ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie oraz dostępności informacji na temat tej formy wsparcia. Przeprowadzone zostały one na grupie gospodarstw korzystających, poza dopłatami, także z unijnego wsparcia inwestycyjnego. W toku analiz ustalono, że proces aplikowania o dopłaty bezpośrednie oceniany jest przez większość rolników jako stosunkowo łatwy a dostępność informacji jest relatywnie dobra. Zróżnicowanie opinii respondentów wynikało zarówno z odmiennego potencjału produkcyjnego jak i poziomu wykształcenia. Czynności związane z aplikowaniem o dopłaty bezpośrednie zostały uznane za najmniej problematyczne przez rolników posiadających wyższe wykształcenie oraz kierujących gospodarstwami relatywnie dużymi, o wysokiej wartości sprzedaży. Ci sami respondenci najlepiej ocenili także dostępność informacji na temat poszczególnych aspektów funkcjonowania systemu wsparcia bezpośredniego.
Rynek mleka i przetworów mlecznych, jako najbardziej wspierany w UE, regulowany jest przez 14 spośród ponad 50 mechanizmów wspólnej polityki rolnej (WPR). Jednym z rozwiązań zagospodarowania nadwyżek produkcji są wprowadzane instrumenty stymulujące popyt wewnętrzny. W artykule przedstawioni zasady, plany i efekty programu dopłat do spożycia mleka w placówkach oświatowych w Polsce. Przeanalizowano funkcjonowanie mechanizmu w pierwszym roku jego implementacji. Ocena pierwszych wyników realizacji programu wskazuje na duże, choć regionalnie zróżnicowane zainteresowanie. W drugim roku realizacji programu niespełna 10% placówek oświatowych weźmie udział w dopłatach do spożycia mleka i przetworów mlecznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.