Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Malejące zasoby paliw kopalnych powodują wzrost zainteresowania odnawialnymi nośnikami energii, w tym biomasy stałej, biopaliw płynnych czy biogazu. Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym przyczynia się do poprawy efektywności wykorzystania i oszczędzania zasobów surowców energetycznych, poprawy stanu środowiska i jakości życia.
5
100%
The paper aims to give specific content to the notion of the Balkans. The author looks at the linkages between the geographically distinct Balkan Peninsula and the Balkans as they are popularly referred to in the media. The article discusses the evolution of the term and the changes in the range of the area on the basis of historical maps. Based on the analysis of the materials, the author concludes that its historical past played a crucial part in the emergence of the Balkan region. The expansion of the Ottoman Turks to the Balkan Peninsula brought the destruction of the existing political structures and a deep transformation of the social relations following the Islamisation of the Balkans. Far-reaching ethnic, cultural and religious changes took place, which last until the present day. The author also looks for the common characteristics of the Balkan countries, manifested primarily in the multi-cultural character of the region and in the linkages between man and the environment. The analysis indicates that the Balkans are fallaciously identified with the Balkan Peninsula as, though being located on the Peninsula, they form a smaller area culturally. The spatial range of the Balkans has changed along with political developments.
Artykuły żywnościowe podczas przewozu są podatne na zmiany warunków transportu, w tym wahania temperatury i wilgotności wewnątrz nadwozi chłodniczych.Transportowana w niewłaściwych warunkach żywność traci znacznie na jakości i nie nadaje się do spożycia. Konieczne jest właściwe dostosowanie warunków klimatycznych, czasu transportu i rodzaju taboru do wymagań przewozu poszczególnych towarów żywnościowych. W artykule zaprezentowano zagadnienia dotyczące warunków transportu i dystrybucji żywności w cyklu łańcucha chłodniczego. Na tym tle przedstawiono wybrane zagadnienia związane z aspektami prawnymi, zmianami jakości, wyglądu i cech sensorycznych produktów, wynikającymi z niezachowania stabilność temperatury w czasie transportu. Dokonano analizy najczęstszych przyczyn strat i szkód w transporcie produktów chłodzonych i mrożonych.
Przemysł spożywczy jest sektorem gospodarki, którego specyfika znajduje odzwierciedlenie w preferencjach konsumenckich. Identyfikacja potrzeb i upodobań klientów oraz zdolność elastycznego reagowania na nie stymulują działania innowacyjne w dziedzinie produkcji żywności. Świadomość konsumentów na temat wpływu pożywienia na zdrowie, a także trendy żywieniowe i obserwacja rynku sprzyjają produkcji żywności innowacyjnej o wysokiej jakości i szczególnych właściwościach prozdrowotnych. Panujące trendy na rynku znalazły odzwierciedlenie w produkcji żywności minimalnie przetworzonej, funkcjonalnej, spersonalizowanej, z wykorzystaniem innowacyjnych surowców czy opakowań. Dotyczą one także poczynań w zakresie przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, racjonalnego gospodarowania odpadami i dbałości o środowisko naturalne. W artykule przedstawiono wybrane trendy w przemyśle spożywczym oraz postawy konsumenckie obserwowane w ostatnich latach.
13
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Inżynieria ekologiczna - początek XXI wieku

63%
Pojęcie „inżynieria ekologiczna” pojawiło się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wprowadził je Howard T. Odum, który zdefiniował je jako wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w środowisku, w celu osiągnięcia korzyści zarówno przez człowieka jak i przez samo środowisko. Bracia Odum stwierdzili, że w granicach systemu inżynierii ekologicznej zawiera się ekosystem podlegający samoorganizacji, natomiast projektanci w inżynierii środowiska nie uwzględniają tej właściwości ekosystemu, którą jest samoorganizacja. W artykule przedstawiono nie tylko ewolucję definicji inżynierii ekologicznej w kontekście światowym, europejskim i polskim, zarówno z punktu widzenia ekologa, jak i inżyniera technika, ale także zaprezentowano rozwój tej dyscypliny naukowej oraz obszar działania.
Wiele nowoczesnych technologii utrwalania żywności wymaga stosowania obniżonej temperatury w procesie produkcji, przechowywania i transportu żywności. Zasadnicze znaczenie ma dobór temperatury optymalnej dla poszczególnych grup produktów oraz ograniczenie jej wahań do minimum na wszystkich etapach łańcucha chłodniczego, od pozyskania surowca do konsumpcji gotowego wyrobu. W artykule zaprezentowano zagadnienia dotyczące warunków przechowywania, transportu i dystrybucji żywności w cyklu łańcucha chłodniczego. Na tym tle przedstawiono wybrane zagadnienia związanego ze zmianami jakości, wyglądu i cech sensorycznych produktów, wynikającymi z niezachowania stabilności temperatury.
Łańcuch chłodniczy wymaga przestrzegania reżimu temperaturowego w procesie produkcji, przechowywania i transportu żywności. Istotny jest właściwy dobór temperatury optymalnej dla poszczególnych grup produktów oraz ograniczenie jej wahań do minimum na wszystkich etapach łańcucha chłodniczego. W artykule zaprezentowano zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego chłodnictwa w aspekcie procesów produkcyjnych i warunków przechowywania żywności. Przedstawiono wybrane zagadnienia związane z procesami i technologiami z uwzględnieniem zmian jakości produktów, wynikających z niezachowania stabilności temperatury oraz wpływu łańcucha chłodniczego na środowisko
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu zbiornika wstępnego na zmiany wartości wybranych parametrów fizyczno-chemicznych wód Wierzbiaka i Zimnika zasilających zbiornik zaporowy w Mściwojowie. Zbiornik zasadniczy poprzedza zbiornik wstępny podzielony trzema biologicznymi przegrodami, do którego woda dopływa przez trójdzielny osadnik. W zbiorniku wstępnym zachodzą procesy oczyszczania wody. Badania wybranych parametrów fizyczno-chemicznych wód prowadzono od 13 maja 2008 do 1 maja 2009 roku, z przerwą od połowy grudnia 2008 do końca lutego 2009 roku – w tym okresie zarówno zbiornik, jak i dopływy były pokryte grubą warstwą lodu. Próbki wody pobierano w trzech przekrojach badawczych. Oznaczano stężenia azotanów i fosforanów, bezpośrednio w terenie mierzono przewodność i temperaturę wody oraz dokonywano pomiaru pH. Ponadto w pracy omówiono wyniki badań terenowych, laboratoryjnych i inwentaryzacji zlewni z lat 1999-2011. Badania wykazały, że w zbiorniku wstępnym redukowane są stężenia azotanów i maleje przewodność wód. Działanie zbiornika wstępnego nie uchroniło wód zretencjonowanych w zbiorniku Mściwojów od niekorzystnych zakwitów sinic. Dużą rolę w zanieczyszczaniu wód powierzchniowych odgrywa na badanym obszarze nieuporządkowana gospodarka wodno-ściekowa zlewni, zanieczyszczenia obszarowe typu rolniczego oraz brak właściwego zagospodarowania terenów wokół samego zbiornika. Podczas ponad 10 lat eksploatacji wytworzyła się w zbiorniku wstępnym warstwa osadów dennych, nastąpiły zmiany w ilości i składzie gatunkowym roślin. W porównaniu do badań przeprowadzonych w latach 2000-2001 zaobserwowano większą redukcję stężeń azotanów, a mniejszą fosforanów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.