Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Określono zawartość i rozmieszczenie niklu w roślinach uprawianych w rejonie oddziaływania Huty Miedzi „Głogów”. Dobór analizowanych roślin uwzględniał różnorodny kierunek użytkowania tych upraw (konsumpcyjny, paszowy, przemysłowy). Stwierdzono, że zanieczyszczenie gleb miedzią nie różnicowało znacząco zawartości niklu w roślinach uprawnych. Zawartość i rozmieszczenie tego pierwiastka było uzależnione natomiast od gatunku oraz części rośliny. Największą zdolnością gromadzenia niklu charakteryzowały się organy generatywne, natomiast części wegetatywne (z wyjątkiem liści buraka i łętów ziemniaka) zawierały wyraźnie mniej tego metalu. Stwierdzone stężenia niklu (< 10,0 mg‧kg⁻¹) w roślinach odpowiadały wymaganiom przydatności konsumpcyjnej i mieściły się w zakresie ilości powszechnie spotykanych w uprawach z rejonów niezanieczyszczonych.
Określono zawartość i wielkość bioakumulacji miedzi w roślinach uprawianych na glebach zanieczyszczonych miedzią. Badania zlokalizowano w rejonie oddziaływania Huty Miedzi „Głogów”. Dobór analizowanych roślin uwzględniał różnorodny kierunek ich użytkowania (konsumpcyjny, paszowy, przemysłowy). Stwierdzono, że zanieczyszczenie gleb różnicowało znacząco akumulację miedzi w roślinach uprawnych. Najwyższą akumulację miedzi stwierdzano w roślinach uprawianych na glebach średnio i silnie zanieczyszczonych. Koncentracja tego pierwiastka była uzależniona także od gatunku oraz części analizowanej rośliny. Największą zdolnością gromadzenia miedzi charakteryzowały się organy wegetatyne, natomiast części generatywne zawierały wyraźnie mniej tego metalu. Wysoką akumulacją miedzi wyróżniały się konopie i len, w świetle czego ich uprawa może przyczynić się do zmniejszenia stanu degradacji chemicznej gleb zanieczczonych miedzią.
Celem badań było określenie zawartości miedzi, cynku, manganu i żelaza w profilach gleb odłogowanych i na przyległych obiektach użytkowych rolniczo. Stwierdzono, że wieloletnie odłogowanie badanych gleb nie wpłynęło na zmianę stanu ich zasobności. Ujawniła się natomiast tendencja do obniżania zawartości mikroelementów w glebach odłogowanych w porównaniu z ilością tych składników występujących w glebach ornych.
Analizowano całkowitą zawartość niklu w wietrzeniowych glebach darniowych wytworzonych z granitognejsów i łupków łyszczykowych. W całym profilu gleby brunatnej wytworzonej z łupków koncentracja niklu była podwyższona i wzrastała w głąb profilu. Mniejsze ilości niklu, odpowiadające naturalnej zawartości tego metalu, oznaczono w glebach brunatnych wytworzonych z granitognejsów. W glebie bielicowej zbliżone ilości niklu oznaczono w poziomie próchnicznym i w skale macierzystej, a najniższe w poziomie iluwialnym.
Analizowano całkowitą zawartość ołowiu w profilach wietrzeniowych gleb darniowych wytworzonych z granitognejsów, łupków łyszczykowych i melafirów. Badania zlokalizowano w wybranych pasmach górskich Sudetów: Karkonoszach, Górach Suchych, Górach Bialskich, Masywie Snieżnika. Zawartość ołowiu w glebach darniowych zależała od rodzaju skały macierzystej, a jego rozmieszczenie w profilu było związane z poziomem genetycznym i ilością węgla organicznego. Nie stwierdzono zależności pomiędzy zawartością ołowiu a składem granulometrycznym porównywanych gleb. W większości gleb koncentracja ołowiu w powierzchniowych poziomach genetycznych była podwyższona, ale nie przekraczała dopuszczalnych dla tego pierwiastka wartości granicznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.