Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu porównano poziom produkcji i dochody gospodarstw ekologicznych i konwencjonalnych, posiadających taką samą powierzchnię użytków rolnych. W gospo­darstwach ekologicznych wartość produkcji stanowiła od 39,2 do 64,4% wartości pro­dukcji gospodarstw konwencjonalnych, podobnie w przypadku kosztów (41,2-66,1%). Funkcjonowanie gospodarstw ekologicznych bez wspomagania dotacjami byłoby mało realne. Dotacje stanowiły co najmniej 74,8% wartości dochodu. Realizując zadania środo­wiskowe rolnicy pozyskiwali znacznie wyższe dopłaty niż w gospodarstwach konwencjo­nalnych. Dzięki temu wsparciu, ich sytuacja dochodowa była niejednokrotnie lepsza niż rolników w gospodarstwach konwencjonalnych.
Wyniki rachunkowości Polskiego FADN w 2010 roku potwierdziły duże zróżnico­wanie efektywności funkcjonowania gospodarstw ekologicznych w porównaniu do go­spodarstw konwencjonalnych, przynależnych do tych samych grup użytków rolnych. W gospodarstwach ekologicznych intensywność produkcji była około dwukrotnie niższa, a w ślad za tym plonowanie roślin. W efekcie m.in. słabszego plonowania, niższej obsa­dy zwierząt, większego udziału użytków zielonych, mniejszego udziału zbóż w struktu­rze upraw, średnia produktywność ziemi pozostawała na poziomie 45,4% wartości w go­spodarstwach konwencjonalnych. Powyższe uwarunkowania spowodowały, że w gru­pach gospodarstw ekologicznych posiadających mniej niż 50 ha UR dochody z rodzin­nego gospodarstwa rolnego i na osobę nieopłaconą w rodzinie rolnika były niższe niż w porównywanych gospodarstwach konwencjonalnych, mimo pozyskania wyższych do­tacji. Natomiast bardzo duże gospodarstwa ekologiczne (>50 ha UR) mimo słabych efek­tów produkcyjnych dzięki pozyskanym dopłatom uzyskały dochody na FWU wyższe.
Na podstawie wyników rachunkowości Polskiego FADN w 2007 zaprezentowano zróż­nicowanie poziomu produkcji, kosztów i dochodów gospodarstw ekologicznych w zależ­ności od obszaru użytkowanych użytków rolnych (UR) na tle gospodarstw konwencjonal­nych. Szczególną pozycję zajmowały gospodarstwa ekologiczne o największych zasobach ziemi, przekraczających 50 ha UR. Na tle pozostałych grup o mniejszej skali obszarowej charakteryzuje je najniższa produkcyjność ziemi, niskie wydajności produkcji, ale przy tym najwyższy poziom dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz w przeliczeniu na osobę pełnozatrudnioną w rodzinie rolnika i na 1 ha UR. Sytuacja dochodowa tych gospodarstw wynikała głownie z racji pozyskanych dopłat do działalności operacyjnej.
Według „Raportu o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2013–2014” wydanego przez IJHARS (www.ijhar-s.gov.pl), produkcję wyłącznie w systemie ekologicznym prowadziło w tych latach odpowiednio 67 i 60% gospodarstw ekologicznych. Pozostały odsetek tych gospodarstw to podmioty realizujące produkcję rolną zarówno według metod ekologicznych jak i konwencjonalnych. Jak wykazały badania prowadzone w systemie Polski FADN, te gospodarstwa różnią się znacznie od siebie pod względem organizacyjnym, produkcyjnym, ekonomicznym. Gospodarstwa stosujące wyłącznie metody ekologiczne wyróżnia bardziej holistyczne podejście do realizowanej działalności rolniczej, są one bardziej wiarygodne pod względem jakości wytwarzanej żywności ekologicznej, ale uzyskują słabsze efekty ekonomiczne. Potwierdza to niniejsze opracowanie, traktujące o organizacji, wynikach produkcyjno-ekonomicznych takich gospodarstw, pogrupowanych według przedziałów obszarowych użytków rolnych. Badania dowiodły, że ich efekty produkcyjne na przestrzeni kilku lat były dość podobne i malały ze wzrostem obszarowym gospodarstw, jednocześnie jednak malała intensywność produkcji. Produkcję ograniczała też bardzo niska jakość gleb. Analiza wskazała na słabość produkcyjną i ekonomiczną tych gospodarstw, ogromne uzależnienie od dopływu dopłat i raczej niewielkie szanse rozwoju w nadchodzących latach.
Wyniki grupy 15 gospodarstw ekologicznych w roku 2010 i 2011, posiadających śred­nio blisko 6 ha upraw sadowniczych, stanowiących około 60% powierzchni użytków rol­nych, wskazują jak trudna i ryzykowna jest produkcja owoców metodami ekologicznymi. W analizowanych gospodarstwach intensywność produkcji była na dość niskim pozio­mie, co znajdowało odzwierciedlenie w poziomie plonowania i jakości owoców. Najważ­niejszym składnikiem kosztów ogółem były koszty wynagrodzeń, których udział wyno­sił około 30%. Realizacja przyjętego programu produkcji wymagała bowiem ponoszenia wysokich nakładów pracy. Mimo tego, że w obydwu latach produkcja była opłacalna, to nawet po włączeniu dopłat do działalności operacyjnej dochód na osobę nieopłaconą w rodzinie rolnika w 2010 roku był niższy od średniej płacy netto w gospodarce narodo­wej. W obydwu latach dopłaty były fundamentalnym składnikiem dochodu, w 2010 roku stanowiły 86,0%, a w 2011 roku - 69,3%.
W opracowaniu przedstawiono sytuację ekonomiczną grupy gospodarstw ekologicz­nych, prowadzących nieprzerwanie rachunkowość w systemie FADN w latach 2004-2009. Gospodarstwa zachowały zbliżony potencjał ekonomiczny, zasoby ziemi, pracy, organiza­cję produkcji. Mimo szybciej rosnących kosztów ogółem niż wartość produkcji w ciągu sześciu lat nastąpiła duża poprawa w dochodach gospodarstw (o 54,2%). Spowodowały to dopłaty do działalności operacyjnej, których udział w dochodzie od 2004 roku zwiększył się z 58,2% do 91,0% w 2009 roku. Mimo tego wsparcia wypracowany dochód, przeliczony na osobę pełnozatrudnioną w rodzinie rolnika, za wyjątkiem roku 2005 i 2006 wystar­czył tylko na pokrycie własnych nakładów pracy, co stanowi barierę rozwoju tych gospo­darstw. Wydaje się, że warunkiem ich dalszego utrzymania się na rynku będą dopłaty ze środków budżetowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.