Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 08
48-50
Przez nanotechnologię rozumieć należy obszar obejmujący wymiary od 0,1 do 100 nm(10⁻⁹ m). Opracowanie metod otrzymywania nanokompozytów o znacznie lepszych od tradycyjnych materiałów właściwościach mechanicznych i fizycznych spowoduje ich szerokie zastosowanie. Dzięki doskonałym właściwościom barierowym i przezroczystości będą się one nadawać jako materiały opakowaniowe. Przewidywać można, że tego rodzaju materiały będą miały duży wpływ na wiele dziedzin naszego życia.
Opakowanie
|
1999
|
tom 44
|
nr 12
16-20
Zarówno monomery, jak i pomocnicze środki modyfikujące mogą migrować z materiału opakowaniowego do żywności, stwarzając zagrożenie dla konsumenta. Kontrola migracji prowadzona zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej wymaga stosowania odpowiednio czułych metod badań. W ramach koordynowanego przez COBRO projektu badawczego opracowane zostały metody badań migracji specyficznej dla szeregu toksycznych monomerów.
Obecność aldehydu octowego w wyrobach z PET jest wynikiem procesu termicznego wytwarzania tych wyrobów. Z uwagi na dużą lotność aldehydu octowego i konieczność stosowania kłopotliwego sposobu przygotowania prób do badań, prawidłowe wykonanie oznaczeń zawartości tego aldehydu w wyrobach z PET, należy do zadań trudnych i wymaga ścisłego przestrzegania ustalonych warunków przygotowania próbek oraz przeprowadzenia oznaczeń. Uniknięcie strat aldehydu octowego w warunkach przygotowania prób do badań chromatograficznych wymaga mielenia w atmosferze ciekłego azotu. W artykule omówiono wykorzystaną w wykonanych badaniach chromatograficzną metodę oznaczania zawartości aldehydu octowego, przy wykorzystaniu chromatografu gazowego sprzężonego z selektywnym detektorem mas. W badanych butelkach z PET zawartość aldehydu octowego kształtowała się na poziomie 4-5,5 mg/kg tworzywa, w tym również w przypadku butelek, w produkcji których zastosowano bloker aldehydu octowego. Pomimo dość znacznych zawartości aldehydu octowego w badanych butelkach, nie stwierdzono obecności tego aldehydu w wodzie mineralnej niegazowanej, jak i gazowanej, przechowywanej w okresie wielomiesięcznym, zarówno butelkowanej zakupionej w sklepie, jak i pobranej z butelek wykonanych próbnie, przy uzyskanym limicie detekcji 12 ppb.
Przepisy dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością są w coraz większym stopniu ujednolicane w krajach Unii Europejskiej i harmonizowane z aktualnymi dyrektywami. Krajowe ustawodawstwo dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych jest już całkowicie zharmonizowane z przepisami obowiązującymi w Unii.
BADGE znajduje się na liście EEC substancji toksycznych, których zastosowanie w opakowalnictwie żywności jest limitowane. Wprowadzono limit jego zawartości w żywności na poziomie 1 mg/kg masy opakowania. Najwięcej przekroczeń limitu migracji stwierdzono w produktach znajdujących się w puszkach laminowanych.
Ustawodawstwo krajowe związane z wymaganiami higieniczno- sanitarnymi, dotyczącymi materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością jest już zharmonizowane z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Podstawę przepisów krajowych stanowią dyrektywy Komisji Europejskiej i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy. Zapoznając się z ustaleniami najnowszej dyrektywy, zainteresowani producenci mogą dowiedzieć się, czego można się w przyszłości spodziewać.
The new method of isolation and preparation for GC-MS analysis of volatile compounds from processed meat and Model Maillard reactions products was investigated. Volatiles after separation with nitrogen stream were trapped in cooled (with solid CO₂ - ethanol bath) steel pipe, filled with glass beeds and subsequently washed out with diethyl ether. The results obtained showed usefulness of this method both for model systems and foodstuffs as well.
Głównym wymaganiem stawianym opakowaniom do żywności jest zapobieganie psuciu się żywności oraz zachowanie jej podstawowych cech, takich jak: wartość odżywcza, smak, zapach i wygląd. Podstawową przyczyną psucia się żywności są zmiany mikrobiologiczne, biochemiczne i chemiczne. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia człowieka są skażenia żywności drobnoustrojami. Najpewniejszym sposobem uniknięcia takich skażeń jest kontrola mikrobiologiczna.
Ze względu na zagrożenia powodowane obecnością BADGE i wielu jego pochodnych w puszkach do żywności Podkomitet do Spraw Standaryzacji (CEN/TC194/SCJ), zajmujący się chemicznymi metodami badań materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością powołał grupę roboczą WG8, która zajmuje się opracowywaniem oraz walidacją metod badania związków pochodzących z żywic epoksydowych używanych do pokrywania wewnętrznych powierzchni puszek metalowych do żywności.
Badano zapach substancji lotnych powstających w modelowych reakcjach metioniny z glukozą (lub fruktozą) i jego zmiany pod wpływem różnego czasu (30-90 min) i temperatury (75-120°C) reakcji. Zapach ten zmieniał się jakościowo ze wzrostem czasu i temperatury reakcji: przeważający w temperaturze 75°C zapach „ziemniaczany" (wiązany zwykle z metionalem) zanikał ustępując miejsca zapachom miejsca typu bulinowego, cebulowego i gotowanej kapusty (wiązanych z gromadzeniem się lotnych związków siarkowych). W celu określenia udziału określonych poszczególnych grup związków w kształtowaniu zapachu ich mieszaniny, produkty reakcji traktowano odczynnikami grupowymi (2- 4- DNPH, HgCl₂) obserwując następnie zmiany w charakterze intensywności zapachu. Tą drogą stwierdzono istotną rolę związków siarkowych, ponieważ po ich eliminacji zapach wykazywał diametralną zmianę jakości. Określono również podobieństwo zapachu lotnych produktów reakcji metionina+ glukoza do zapachu „mięsnego" lub „bulionowego": najbardziej podobny okazał się zapach produktów reakcji metionina+ glukoza uzupełnionych dodatkiem cysteiny (5% w stosunku do metioniny). Mieszaninę lotnych substancji rozdzielano chromatograficznie i analizowano zapach rozdzielonych substancji na wylocie z kolumny. Stwierdzono dominujący udział zapachów typu cebulowego i czosnkowego charakterystycznych dla lotnych związków siarkowych. Zapachy te zanikały gdy mieszaninę poreakcyjną traktowano HgCl₂ i następnie ponownie rozdzielano chromatograficznie.
Zdecydowana większość wszystkich produktów żywnościowych trafiających na rynek sprzedawana jest w zadrukowanych opakowaniach. W związku z tym istnieje duże zagrożenie skażenia żywności składnikami farb drukarskich migrujących z opakowań do żywności.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.