Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano wpływ ołowiu i oleju wiesiołkowego na lipidy surowicy krwi i wątroby szczurów karmionych dietą aterogenną. Zarówno ołów, jak i olej spowodowały wzrost stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy i wątrobie, obniżenie ilości triglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych w surowicy oraz zwiększenie udziału kwasu linolowego i arachidonowego w składzie kwasów tłuszczowych surowicy i wątroby.
Badano wpływ ołowiu i oleju z wiesiołka na aktywność enzymatyczną surowicy krwi i wątroby szczurów. Stwierdzono ogólnie wzrost aktywności AlAT, AspAT i AP, Z wyjątkiem obniżenia aktywności AP w wątrobie pod wpływem ołowiu.
Badano wpływ zawartych w diecie zmielonych, pełnych i odtłuszczonych nasion szarłatu (Amaranthus cruentus) na lipidy surowicy krwi i wątroby szczurów. Oznaczano zawartość cholesterolu całkowitego, cholesterolu -HDL, triglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych. Stwierdzono hipocholesterolemiczne działanie nasion szarłatu w surowicy krwi i wątrobie badanych zwierząt oraz hipotriglicerydemiczne w wątrobie.
Badano wpływ ekspandowanych nasion szarłatu na lipidy surowicy krwi i wątroby szczurów. U zwierząt karmionych paszą zawierającą te nasiona stwierdzono niższe stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy i wątrobie oraz triglicerydów w wątrobie niż u zwierząt karmionych paszą kontrolną.
Szarłat, inaczej amarantus lub amarant, znany był do tej pory w naszym kraju jedynie jako chwast i roślina ozdobna rosnąca w ogrodach. Od 1989 r. w Katedrze Fizjologii Roślin SGGW w Warszawie prowadzone są kompleksowe badania nad fizjologią, aklimatyzacją i użytkowaniem tej rośliny (1, 2). Zainteresowanie uprawą szarłatu wynika z faktu, że jego nasiona i liście odznaczają się dobrą wartością odżywczą i mogą być wykorzystane w żywieniu ludzi i zwierząt.
W latach 1996 i 1997 oznaczono skład kwasów tłuszczowych z uwzględnieniem udziału izomerów trans kwasów: oleinowego (C18:1), linolowego (C18:2), linolenowego (C18:3) w wybranych margarynach miękkich, masło-margarynach i kremach kakaowych polecanych do smarowania pieczywa. We wszystkich badanych próbkach stwierdzono obecność izomerów trans. W margarynach miękkich mieściła się ona w granicach: 1,5-9,4%, w masło-margarynach: 2,5-7,8%, w kremach kakaowych: 2,3-6,2% sumy kwasów tłuszczowych. Zawartość oznaczanych izomerów w badanych margarynach była wyraźnie zależna od wzajemnych proporcji pomiędzy kwasami nasyconymi, jednonienasyconymi i wielonienasyconymi.
Oznaczano skład kwasów tłuszczowych z uwzględnieniem zawartości izomerów trans w 19 próbkach olejów jadalnych w okresie ich przydatności do spożycia, a także w oleju rzepakowym poddanym wielokrotnemu podgrzewaniu do temp. 180°C. Wykonane badania wykazały, że zastosowane warunki rozdziału metodą chromatografii gazowej umożliwiają oznaczenie sumy izomerów dla poszczególnych kwasów nienasyconych, natomiast identyfikacja poszczególnych izomerów jest trudna. W badanych olejach suma oznaczanych izomerów trans mieściła się w granicach 1,07-4,93%. W oleju rzepakowym wielokrotnie podgrzewanym do temp. 180oC ilość oznaczanych izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych istotnie wzrastała po każdym ogrzewaniu.
Badano procentowy udział kasów nasyconych, jedno- i wielonienasyconych w wybranych produktach typu fast food oraz majonezach i sosach sporządzanych na bazie majonezu. Wszystkie badane produkty zawierały izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, a ich udział w sumie wszystkich kwasów mieścił się w zakresie od 0,84 do 20,8%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.