W latach 1993-1995 badano wpływ wzrastającego nawożenia azotem stosowanego lokalnie w uprawie ze ścieżkami technologicznymi i zróżnicowaną gęstością sadzenia na zawartość azotanów i azotu ogółem w bulwach ziemniaka odmiany Lawina. Lokalne nawożenie azotem zwiększało zawartość azotu ogółem i azotanowego w bulwach, lecz nie miało to wpływu na procentowy udział tej formy azotu w N-ogółem. Stosowanie ścieżek technologicznych powodowało istotny wzrost azotu ogółem, lecz nie wywarło istotnego wpływu na zawartość azotanów w bulwach.
W doświadczeniu polowym w RZD w Bałcynach k. Ostródy w latach 1987-1989 badano trzy terminy sadzenia (20 IV, 5 V, 18 V), trzy gęstości sadzenia w rzędzie: co 20, 30 i 40 cm oraz trzy odmiany ziemniaka. Największy plon bulw, średnio od 30 (Foka) do 41 t z l ha (Bogna) oraz plon skrobi od 4,7 (Foka) do 7,0 t z l ha (Ceza) uzyskano w pierwszym terminie sadzenia. W drugim terminie zmniejszenie o 6% plonów bulw i skrobi nie było istotne, natomiast w trzecim terminie stwierdzono istotnie mniejszy plon bulw i skrobi o 27—28% w porównaniu z pierwszym terminem sadzenia. W pierwszym terminie u odmiany Ceza nie było istotnych różnic w plonach bulw i skrobi pomiędzy gęstością w rzędzie 20, 30 i 40 cm. U odmian Bogna i Foka w pierwszym terminie oraz u wszystkich odmian w drugim terminie sadzenia gęstość w rzędzie 40 cm istotnie obniżyła plon bulw i skrobi w porównaniu z gęstością 20 i 30 cm. W trzecim terminie sadzenia badane odmiany najlepiej plonowały przy gęstości w rzędzie 20 cm.
W trzech seriach 3-letnich ścisłych doświadczeń polowych przeprowadzonych w latach 1982-1986 w RZD w Bałcynach badano wpływ sposobu siewu, częstotliwości i wysokości koszenia na wartość pastewną lucerny mieszańcowej. Najwyższe plony białka ogółem za okres 3 lat wegetacji uzyskano wsiewając lucernę w owies zbierany na zieloną masę. Zbiór lucerny w fazie pakowania (co 30 dni) dostarczył paszy o wysokiej jakości (niska zawartość włókna), lecz bardzo wyraźnie obniżył plony białka z l ha. Niskie koszenie roślin zwiększyło plon białka bez pogorszenia wartości pokarmowej lucerny mieszańcowej.
Badania przeprowadzono w Polsce Północno-Wschodniej w latach 2000 - 2002. Określono wpływ zróżnicowanych dawek azotu: 60, 90, 120 kg N·ha⁻¹, stosowanych konwencjonalnie (rzutowo) lub rzędowo na plon oraz ważniejsze cechy konsumpcyjne trzech odmian ziemniaka: ‘Bard’, ‘Rybitwa’, ‘Wawrzyn’. Najwyższy plon bulw uzyskano stosując azot w dawce 120 kg N·ha⁻¹ Technika nawożenia azotem (rzutowo, rzędowo) nie różnicowała istotnie plonu. Najplenniejszą z badanych odmian była ‘Wawrzyn’. Zawartość skrobi w bulwach ziemniaka okazała się cechą odmianową. Najwyższą zawartość skrobi stwierdzono w bulwach odmiany ‘Rybitwa’. Najbardziej podatną odmianą na ciemnienie miąższu okazała się odmiana ‘Wawrzyn’.
W latach 1986-1990 w warunkach północno-wschodniej Polski przeprowadzono doświadczenia polowe dotyczące reakcji odmian lucerny siewnej (Vertus) i lucerny mieszańcowej (Kleszczewska) na sposób siewu: bez rośliny ochronnej, wsiewka w owies zbierany na zieloną masę, wsiewka w wykę jarą zbieraną na zieloną masę oraz jęczmień jary zbierany na ziarno. Badane odmiany plonowały w I i II roku wegetacji na zbliżonym poziomie, natomiast w III roku istotnie wyższe plony otrzymano z odmiany Vertus. Ponadto odmiana zagraniczna charakteryzowała się dłuższymi pędami. W I i II roku wegetacji najwyższe (różnice statystycznie udowodnione) plony zielonej i suchej masy oraz białka ogółem uzyskano z odmian lucerny uprawianych bez rośliny ochronnej. W III roku wegetacji sposób siewu nie różnicował istotnie wysokości plonów. Łącznie za okres 3 lat wegetacji najlepsze efekty produkcyjne wyrażone w plonach białka ogółem uzyskano z lucerny wsiewanej w wykę jarą zbieraną na zielonkę.
W doświadczeniu polowym przeprowadzonym w RZD w Bałcynach w latach 1984-1986 badano wpływ trzech terminów sadzenia (20 IV, 5 V, 18 V) oraz nawożenia azotowego (50, 100, 150, 200 kg N/ha) na jakość bulw ziemniaka sześciu odmian Beryl, Dukat, Cisa, Mila, Bronka, San. Opóźnienie terminu sadzenia o 14 i 28 dni zmniejszyło zawartość suchej masy, odpowiednio o 0,6 i 0,9%, oraz plon suchej masy o 11 i 28% W korzystnych warunkach przebiegu wegetacji największy plon suchej masy uzyskano na nawożeniu od 50 do 100 kg N/ha. Nawożenie azotem 100-200 kg N/ha w porównaniu z dawką 50 kg N/ha zwiększyło procentową zawartość białka ogółem, a obniżyło procentową zawartość suchej masy i witaminy C w bulwach badanych odmian ziemniaka.
Badania prowadzono w latach 1996-1997 r. w RZD Tomaszkowo. Badano wpływ techniki nawożenia (konwencjonalnie, rzędowo) oraz dawki polifoski 8:24:24 (300 - 450 - 600 kg/ha) na skład chemiczny 3 odmian bulw ziemniaka (Ibis, Mila, Muza). Stwierdzono, że zawartość azotanów (V) i (III) zależała od dawki polifoski i warunków pogodowych w czasie badań, a w mniejszym stopniu od techniki nawożenia. Zawartość solaniany przede wszystkim zależała od cech odmianowych testowanych ziemniaków, a tylko w bardzo niewielkim stopniu od zastosowanego nawożenia. Dawka polifoski znacząco modyfikowała skład mineralny bulw ziemniaka, ale nie wywierała wpływu na proporce kationów.
The research on the health state of sugar beet cultivated in a six-field system and a three-year crop rotation was conducted in the years 1991-1993 on experimental fields of the Centre for Agricultural Advisory in Stare Pole. Simultaneously with the above mentioned experiments, observations were carried out on sugar beet production fields. In the vegetation period, the following diseases attacked the leaves of sugar beet: cercospora leaf spot (Cercospora beticola), ramularia leaf spot (Ramularia beticola), phoma leaf spot (Phoma betae), powdery mildew (Erysiphe betae) and beet rust (Uromyces betae). The intensity of the diseases was higher in the case of sugar beet plants cultivated in a three-year crop rotation than on those cultivated in a six-field system. Powdery mildew and beet rust was observed in high intensity on sugar beet production fields.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.