Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono ogólne informacje dotyczące przestrzennego i profilowego rozmieszczenia szeregu metali ciężkich w glebach Polski i ich wpływ na roślinność, a następnie na jakość produktów paszowych i żywności. Ponadto opracowanie uwzględnia czynniki wpływające na mobilność tych pierwiastków w glebie, a tym samym zdolność kumulowania przez rośliny. Najważniejszymi z nich, okazały się gatunek rośliny, rodzaj gleby, forma chemiczna metalu i pojemność sorpcyjna. Określono również stopień zanieczyszczenia gleb i roślin na terenie całego kraju. Stwierdzono znaczną poprawę w tym zakresie i ustalono, że wyższe od naturalnych zawartości metali ciężkich w glebach występują lokalnie i dotyczą głównie terenów mocniej uprzemysłowionych.
5
100%
The influence of different reaction of soil and increasing doses of zinc on the yield, concentration and its uptake by plants was investigated in the vegetative glasshause experiment caried out. It was found that this metal on yield and chemical composition of two plant species were manifested most clearly on acid soil. Liming of soil by calcium carbonate as 0.5, 1, 2 Hh caused increasing of yield and decreasing concentration and uptake zinc by plants under study.
Cynk pobierany jest przez rośliny w formie jonowej, ale w glebie występować może w postaci szeregu różnych związków chemicznych, które mogą mieć wpływ na proces przemieszczania się tego pierwiastka z gleby do rośliny, jak również na poziom kumulowania się w ich tkankach. W pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem pobierania cynku przez owies i gorczycę w zależności od formy chemicznej w jakiej ten pierwiastek został zastosowany. Badania przeprowadzono w hali wegetacyjnej, gdzie na glinie lekkiej o odczynie lekko kwaśnym, średniej zasobności w fosfor i potas przyswajalny, na tle jednakowego podstawowego nawożenia mineralnego stosowano cynk w dawkach 0, 50, 100, 200, 300 i 400 mg/kg gleby w następujących związkach chemicznych: Zn(NO₃)₂, Zn(CH₃COO)₂, ZnCl₂, ZnSO₄, ZnO i Zn-EDTA. Określono wysokość plonów, koncentrację i pobranie cynku przez części nadziemne roślin doświadczalnych, a także współczynnik przemieszczania CT dla tego pierwiastka. W warunkach przeprowadzonych badań stwierdzono istotną zależność plonowania roślin od dawki cynku, natomiast koncentracja i jego pobranie były ściśle związane z formą chemiczną badanego metalu. Najłatwiej rośliny pobierały cynk z formy Zn-EDTA i ZnSO₄, nieco trudniej pobierany był tam, gdzie zastosowano go w postaci octanowej i azotanowej, natomiast najsłabiej z ZnCl₂ i formy tlenkowej, gdzie procesu przemieszczania się badanego pierwiastka z gleby do roślin praktycznie nie stwierdzono.
12
100%
Badaniami objęto sześć gatunków roślin, które uprawiano w hali wegetacyjnej w warunkach wzrastających zawartości niklu w podłożu. Stwierdzono zróżnicowaną reakcję poszczególnych roślin zarówno w zakresie plonowania jak i pobierania tego pierwiastka. Największy spadek plonów, wywołany koncentracją niklu w podłożu zaobserwowano na obiektach ze słonecznikiem, facelią i lucerną, największy natomiast w przypadku prosa. Pobranie niklu wraz z plonami układało się nieco inaczej. Najwięcej tego pierwiastka pobrał słonecznik, następnie proso i peluszka, a najmniej bobik.
W trzyletnich doświadczeniach polowych badano wpływ ośmiu rożnych nawozów mineralnych (azotowe, fosforowe, potasowe i wapniowe) na dynamikę zawartości cynku w glebach zanieczyszczonych tym pierwiastkiem. Badania prowadzono na dwóch glebach zróżnicowanych pod względem składu mineralogicznego i szeregu innych właściwości. W ciągu trzech lat badań nawożenie powtarzano corocznie, a próbki glebowe pobierano trzykrotnie w ciągu roku z warstwy ornej gleb. Po zakończeniu doświadczeń analizowano również glebę z rożnych warstw do głębokości 60 cm. Po określeniu odczynu gleb badano w nich zawartość cynku całkowitego i rozpuszczalnego. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że coroczne stosowanie wysokich dawek nawozów mineralnych wpłynęło zarówno na odczyn gleby, jak i zmianę zawartości cynku rozpuszczalnego, przyswajalnego dla roślin. Zmniejszenie koncentracji tej formy badanego pierwiastka w glebie spowodowały nawozy fosforowe i wapniowe, natomiast siarczan amonu wpłynął na wzrost jego zawartości. Sól potasowa nie wywarła wpływu na stężenie cynku na żadnej z badanych gleb.
The influence of usage of straw and addition of nitrogen and of liming on spring wheat yield and content and uptake of macronutrients were estimated, for two years in frames of pot experiment. At two levels of moisture of soil amounting to 40 and 70% capillary water capacities wheat straw and rape straw with ov without N addition amounting to 1% straw mass and lime amounting to 3% straw mass were used. The increase of soil moisture from 40% to 70% capillary water capacity caused an increased yield of wheat straw and uptake of phosphorus and potassium, as well as an increased yield of grain and nitrogen accumulation by plants. Addition of straw into the soil decreased yielding of wheat as well as phosphorus and nitrogen uptake and increased potasium uptake. In experimental condition an addition of CaO to straw did not significantly affect any of the investigated features.
Badania przeprowadzono wokół kilku zakładów przemysłowych zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska. W glebach, których próbki pobrano z różnych odległości od tych zakładów, określono zawartość miedzi, cynku i manganu rozpuszczalnego w 1 mol HCl·dm⁻³ oraz te same pierwiastki w roślinach zebranych w miejscach pobrania próbek glebowych. Przeprowadzone badania wykazały, że zawartość rozpuszczalnych form tych składników w glebie w wielu przypadkach zależna była od odległości od zakładu, ale również od rodzaju gleby i jej odczynu. Generalnie nie stwierdzono nadmiernych ilości badanych makroelementów w glebach. Koncentracja miedzi, cynku i manganu w roślinach zależna była od ich zawartości w glebach, ale tylko niektóre z nich zawierały takie ich ilości, które pozwalały przeznaczyć je wyłącznie na cele przemysłowe. Pozostałe spełniały warunki przeznaczenia ich na paszę.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.