Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W serii doświadczeń prowadzonych przy Zakładach Azotowych w Puławach oraz na zwałowisku odpadów po kopalnictwie węgla kamiennego w Bieruniu k.Tych oceniano przydatność gatunków jedno- i dwuliściennych do rekultywacji i zagospodarowania nieużytków poprzemysłowych bez przykrywania ich ziemią. Badany materiał stanowiły wybrane gatunki z kolekcji roślinnych znajdujących się w Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy oraz w Centrum Roślinnych Zasobów Genowych w Radzikowie, w tym 65 gatunków i odmian traw, głównie z rodzajów Agropyron, Elymus i Elytrigia. Duże znaczenie jako roślina pionierska może mieć przede wszystkim Spartina michauxiana (= Spartina pectinata Link), która wykazywała największą tolerancję na zróżnicowane warunki siedliskowe. Trawa ta przewyższała pozostałe gatunki pod względem trwałości, masy systemu korzeniowego oraz wysokości plonu biomasy. Spartina michauxiana Hitchc. zasługuje na szersze zainteresowanie jako roślina przeciwerozyjna oraz cenne źródło surowca dla przemysłu i energetyki.
Prace związane z ochroną roślinnych zasobów genowych realizowane są w Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy od 1971 roku. W okresie tym prowadzono 4 tematy badawcze, które koncentrowały się na trzech grupach roślin: trawach (pastewne, zbożowe, gazonowe, ozdobne, alternatywne), roślinach przydatnych do rekultywacji terenów zdegradowanych i odłogowanych oraz wybranych gatunkach roślin dwuliściennych posiadających wartości użytkowe (np. lecznicze, przyprawowe, barwierskie, miododajne, ozdobne itp.). Ogród Botaniczny IHAR do przechowalni Centrum Roślinnych Zasobów Genowych w Radzikowie przekazał ok. 16,5 tys. prób nasion kilkunastu gatunków traw pastewnych, zbożowych (prosowate) i gazonowych. W kolekcjach na terenie ogrodu zgromadzono blisko 1600 taksonów roślin dwuliściennych, 145 gatunków przydatnych do rekultywacji oraz ok. 450 gatunków traw ozdobnych i dziko rosnących. Ogród Botaniczny IHAR jest placówką zarządzającą Europejską Bazą Danych dla rodzaju Dactylis i Festuca, a także jednym z wykonawców ECP/GR Lolium Core Collection Programme, w ramach współpracy z International Plant Genetic Resources Institute w Rzymie. W 1996 r. zapoczątkowano obserwacje in situ na terenie rezerwatu Ostrów k/Pszczółczyna (woj. bydgoskie).
Zasoby genowe traw w Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy gromadzone są od 1972 roku. Głównym celem tych prac jest zachowanie naturalnej zmienności, jak również wyselekcjonowanie materiałów wyjściowych przydatnych do prac hodowlanych (trawy pastewne, gazonowe, ozdobne, specjalne). Trawy z rodzaju Miscanthus, należące do sekcji Triarrhena (M. sacchariflorus i M. giganteus) oraz do sekcji Eumiscanthus (M. sinensis) są nielicznymi wieloletnimi roślinami o mechanizmie fotosyntezy C₄, które można uprawiać w warunkach klimatycznych Europy Środkowej. Zainteresowanie tymi trawami związane jest z ich walorami dekoracyjnymi oraz potencjałem plonotwórczym, który może osiągać 25-30 t suchej masy z ha. Obserwacje prowadzone w Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy wskazują na znaczne zróżnicowanie morfologiczno-fenologiczne zgromadzonych taksonów oraz różnice w zimotrwałości. Zima 2002/2003 (spadki temperatury poniżej -20°C) zweryfikowała przydatność roślin do uprawy w Polsce. Wśród 9 linii mieszańcowych miskanta chińskiego, wysadzonych wiosną 1999 r. (materiał z IGR PAN Poznań) przezimowanie wahało się od 20,8% do 86,8%. Spośród 12 znajdujących się w kolekcji ozdobnych odmian tego gatunku, nie przetrwały zimy odmiany Malepartus i Morning Light. Poważne uszkodzenia mrozowe (ponad 90% zniszczonych roślin) odnotowano także wśród młodych sadzonek miskanta olbrzymiego (nasadzenia - wiosna 2002). Starsze egzemplarze (nasadzenia 1997 i 2001) przezimowały bez strat. Wyniki obserwacji uzasadniają konieczność dalszych badań przed wprowadzaniem nowych gatunków roślin do uprawy w naszym kraju.
Celem czteroletnich badań nad wieloletnimi gatunkami traw typu C4 fotosyntezy — Andropogon gerardi Vitm., Miscanthus sinensis (Thunb.) Anders., Panicum virgatum L. i Sorghastrum nutans (L.) Nash, jest określenie zakresu zmienności cech morfologicznych i fenologicznych, w aspekcie możliwości uprawy na cele energetyczne w warunkach klimatycznych Polski. Wyniki wstępnej waloryzacji prowadzonej w sezonie wegetacyjnym 2001 roku wykazały znaczne zróżnicowanie roślin pod względem obserwowanych cech. Na uwagę zasługuje ekotyp Andropogon gerardi nr 373/98, który osiągnął wysokość 270 cm, przewyższając otrzymane z amerykańskich banków genów odmiany tego gatunku (wysokość odmian od 205 do 230 cm). Zróżnicowanie wysokości odmian Panicum virgatum i Sorghastrum nutans mieściło się pomiędzy 153 a 225 cm. Wszystkie badane taksony północnoamerykańskie wytworzyły nasiona, które zebrano w okresie od 3 do 31 paździer­nika. Obserwacje rozwoju 9 linii mieszańcowych Miscanthus sinensis, przeprowadzone pod koniec sezonu wegetacyjnego, wykazały że większość roślin (65%) znajdowała się w fazie wegetatywnej lub kłoszenia, a 35% w fazie generatywnej. Tylko z kilku roślin w ramach linii “3” uzyskano nasiona. Obiekty tej linii charakteryzowały się również największą wysokością (do 270 cm).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.