Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zywnosc specjalnego przeznaczenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Komisja Europejska w 2011 r. przedstawiła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczący żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Dokument ten proponuje wiele zmian, m.in. zniesienie pojęcia dietetycznych środków spożywczych oraz ustanowienie nowych przepisów ogólnych jedynie w odniesieniu do ograniczonej liczby kategorii żywności, które są uznawane za kluczowe dla niektórych szczególnie wrażliwych grup populacji. W artykule opisano aktualne przepisy prawne zarówno krajowe, jak i Unii Europejskiej dla tej grupy żywności oraz proponowane zmiany.
Wartość Odżywcza (odpowiednia wartość energetyczna, zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów, składników mineralnych i witam in)pro dukt ó w przeznaczonych dla niemowląt i dzieci powinna być dostosowana do ich potrzeb wiekowych. Badania dotyczące oceny jakości zdrowotnej produktów przeznaczonych dla niemowląt i dzieci obejmują oznaczenia czystości mikrobiologicznej, poziomu zanieczyszczeń metalami szkodliwymi dla zdrowia, pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów, antybiotyków, hormonów, substancji hamujących i innych. W żywieniu najmłodszych powinno korzystać się z żywności naturalnej, mało przetworzonej, z gotowych produktów przeznaczonych dla tej grupy oraz naturalnej wody źródlanej lub mineralnej - przeznaczonej dla niemowląt i dzieci.
Szacuje się, iż około 1/4 ludności Polski cierpi z powodu chorób bądź zaburzeń stanu zdrowia wynikających z wadliwego żywienia. Żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego spełnia bardzo ważną rolę w prewencji zaburzeń stanu zdrowia i chorób dietozależnych. W artykule szczegółowo omówiono dietetyczne środki spożywcze stosowane w dietach o ograniczonej zawartości energii, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, dietetyczne środki spożywcze dla sportowców, osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, środki spożywcze niskosodowe oraz środki spożywcze bezglutenowe.
Celem pracy była ocena sposobu żywienia oraz stanu odżywienia członków kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim (biegi średnie i długie). Oceniono wartość energetyczną diety i zawartość składników odżywczych osobno w diecie bez środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i suplementów oraz z ich uwzględnieniem. Badania przeprowadzono podczas dwóch pobytów na zgrupowaniach oraz dwukrotnie podczas pobytu w domu. W badaniu wzięło udział 7 kobiet w wieku 21,75 ± 7,8 oraz 5 mężczyzn w wieku 22,28 ± 2,5. W świetle zaleceń dotyczących żywienia sportowców, stosowana w badanej grupie osób suplementacja cynkiem, magnezem, wit. E i witaminami z grupy B z wyjątkiem kwasu foliowego była nieuzasadniona.
Napoje energetyzujące to środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których zadaniem jest zwiększenie efektywności organizmu oraz regeneracja potencjału psychofizycznego. Ich konsumpcja w ostatnich latach bardzo dynamicznie wzrasta, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co związane jest z aktywnym i stresującym stylem życia. Podstawowe składniki bioaktywne tych napojów to kofeina i tauryna, a także inozytol, glukuronolakton i karnityna. Ich fizjologiczna aktywność jest wciąż badana, jednak działanie napojów energetyzujących związane z psychicznym i fizycznym pobudzeniem organizmu jest dobrze udokumentowane. Napoje energetyzujące stosowane zgodnie z przeznaczeniem przynoszą wiele korzyści: pobudzają układ nerwowy, skracają czas reakcji, poprawiają funkcje poznawcze oraz mobilizują organizm do dłuższego wysiłku psychicznego i fizycznego.
18
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Zywnosc nowej generacji a racjonalne zywienie

51%
W artykule przedstawiono propozycję klasyfikacji żywności nowej generacji ze względu na znaczenie w racjonalnym żywieniu, zasygnalizowano korzyści i zagrożenia związane z jej stosowaniem oraz wskazano priorytetowe kierunki badań w tym zakresie.
Przeobrażenia społeczno-gospodarcze, które rozpoczęły się kilkanaście lat temu przyczyniły się w istotny sposób do zmian w zachowaniach konsumentów na rynku, ich wymaganiach i preferencjach, także w odżywianiu się. Mamy przy tym do czynienia nie tylko ze zmianami w ilości i jakości spożywanej żywności, ale także w strukturze konsumpcji. W Polsce obserwuje się już tendencje charakterystyczne dla społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych, pojawiły się też nowe segmenty na rynku artykułów spożywczych.
Przeprowadzono oceną składu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz suplementów diety pod kątem obecności i rodzaju roślin leczniczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.