Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zatrudnienie poza rolnictwem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Praca zawiera charakterystykę zarobkującej ludności wiejskiej pod względem miejsca pracy (wieś, miasto), struktury zawodową oraz działu gospodarki i sektora własności. Wykorzystany w analizie materiał źródłowy stanowiły wyniki badań przeprowadzonych w IERiGŻ w 1996 roku. Objęto nimi 16753 osoby w wieku produkcyjnym, wśród których 38% pracowało zarobkowo poza gospodarstwami rolnymi. W opracowaniu zwrócono uwagę na odmienny typ rynku pracy w zależności od jego usytuowania na wsi bądź w mieście. Ogólnie więcej miejsc pracy dla mieszkańców wsi oferowało miasto. Jednocześnie charakter zatrudnienia mieszkańców wsi w aglomeracjach wskazywał, że była to grupa w słabym stopniu objęta ogólnymi przemianami w systemie społeczno - gospodarczym. Większość z tych osób pracowała najemnie w zakładach pracy będących publiczną własnością. Najczęściej były to stanowiska robotnicze. Należy przypuszczać, że przynajmniej część z tej grupy narażona będzie na utratę pracy. Wpływ nowych zasad w funkcjonowaniu gospodarki zaznaczył się głównie w strukturze zawodowej ludności zarobkującej na obszarach wiejskich. W tej zbiorowości stosunkowo mało było osób pracujących w sektorze publicznym. Jednocześnie zarobkujący na terenach wiejskich charakteryzowali się relatywnie wysokim odsetkiem prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek lub zatrudnionych najemnie w sektorze prywatnym. Pomimo tych, ogólnie korzystnych, tendencji, zaawansowanie w wielofunkcyjnym rozwoju wsi na większości terenów nie zapewniało liczby miejsc pracy konkurencyjnych ilościowo w stosunku do możliwości zarobkowych w miastach.
Treść pracy zawiera merytoryczne uzasadnienie klasyfikacji wsi według stopnia zaawansowania procesu wielofunkcyjnego rozwoju. Za główny wyznacznik selekcji zastosowano kryterium wysokości udziału ludności pracującej zarobkowo poza rolnictwem. Wychodząc z takiego podziału, na podstawie rozmieszczenia wsi wielofunkcyjnych w poszczególnych regionach kraju, scharakteryzowano uwarunkowania decydujące o przekształceniach funkcjonalno-strukturalnych obszarów wiejskich. Ponadto przedstawiono różnice w alokacji zatrudnienia zarobkowego ludności wiejskiej w podziale na wsie tradycyjne i wielofunkcyjne. Z kolei na podstawie zmian zachodzących na rynku pracy w obu wyodrębnionych typach wsi ukazano odmienności w kształtowaniu się lokalnego rozwoju oraz wskazano na podstawy dyferencjacji obszarów wiejskich. Praca została w całości oparta na materiale źródłowym pochodzącym z ankiety zrealizowanej w Zakładzie Badań Społecznych w 1992r. oraz z sondażu przeprowadzonego metodą korespondencyjną na tej samej próbie badawczej w 1994r. Zanalizowany materiał potwierdził, że dotychczas głównym czynnikiem decydującym zaawansowaniu w procesie wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich było położenie wsi względem ośrodków uprzemysłowionych i aglomeracji stwarzających duże możliwości po- zarolniczego zatrudnienia. W konsekwencji zróżnicowanie w udziale wsi o charakterze wielofunkcyjnym według makroregionów jest bardzo duże. Wśród głównych wniosków wynikających z analizy zatrudnienia we wsiach wielofunkcyjnych i tradycyjnych wymienić należy prawidłowość, że w pierwszej z wymienionej grupy wsi, mieszkańcy cechują się relatywnie większą skłonnością do mobilności zawodowej i podejmowania różnorodnej działalności gospodarczej niż mieszkańcy wsi o charakterze tradycyjnym. Można przewidywać, że obserwowane zjawiska będą powodowały dalsze powiększanie się przestrzennych różnic w warunkach cywilizacyjnych i w poziomie życia rodzin zamieszkujących obszary wiejskie, tym bardziej że pomiędzy porównywanymi typami wsi zaznaczają się też różnice w rozwoju infrastruktury.
W strategiach rozwoju obszarów wiejskich dużą wagę przywiązuje się do powiększenia grona mieszkańców wsi utrzymujących się z pracy poza rolnictwem. W związku z tym szczególnie istotna wydaje się znajomość zasięgu dysproporcji w rozpowszechnieniu zarobkowania wśród wiejskiej ludności oraz charakterystyka wsi sklasyfikowanych według tego kryterium. W opracowaniu zaprezentowano odmienności w strukturach społecznych i ekonomicznych we wsiach o różnym poziomie zarobkowania. Materiał źródłowy stanowiły dane zebrane podczas badań ankietowych przeprowadzonych w 1996 roku przez IERiGŻ w 73 miejscowościach. Dla celów porównawczych wyróżniono trzy typy wsi określające poziom urbanizacji obszarów wiejskich: 1 - niski, gdy odsetek rodzin z zarobkowaniem wynosił co najwyżej 40%, 2 - średni, gdy odsetek rodzin z zarobkowaniem obejmował od 41% do 60%, 3 - wysoki, gdy udział rodzin z zarobkowaniem przekraczał 60%. Według przyjętego kryterium podziału, w grupie o najniższym poziomie zurbanizowania znalazło się 26% wsi objętych ankietą, 41% uplasowało się na szczeblu średnim, a 33% znalazło się w grupie o najsilniej zaawansowanych procesach urbanizacyjnych. Przedstawione rozróżnienie kształtowało się odmiennie w poszczególnych częściach Polski, przy czym zaznaczyła się prawidłowość, że nasilenie procesów urbanizacyjnych na obszarach wiejskich nie tylko utrwalało istniejącą sieć osadniczą, ale stymulowało jej dalszy rozwój. W pracy udokumentowano, że kreatywną rolę w zaawansowaniu procesów urbanizacyjnych na wsi odgrywało nie tylko wyodrębnianie się kategorii bezrolnych rodzin pracowniczych, ale istotne znaczenie miało także rozpowszechnienie zarobkowania w rodzinach rolniczych. Podkreślono przy tym wzajemną zależność pomiędzy cechami struktury obszarowej gospodarstw rolnych a narastaniem procesów urbanizacyjnych. Charakterystyka wybranych cech społeczno-demograficznych ludności żyjącej we wsiach o odmiennym poziomie zurbanizowana ilustrowała przede wszystkim ich powiązanie z uwarunkowaniami gospodarczymi. Podkreślenia wymaga fakt, że podobnie jak w odniesieniu do struktur ekonomicznych, także w układach społecznych zaznaczył się korzystny wpływ procesów urbanizacyjnych na przekształcenia w rolnictwie.
On the basis of study conducted in 1992-1995 in selected Southern Poland municipalities authors present the scale of farming overpopulation in this region and indicate the need for alternative sources of livelihood for the rural populace. Assuming that small, non-farm related business is one such alternative, authors present the scale of its development throughout the Southern Poland counties. Additionally, based on interviews with 431 small business owners, the principal issues and problems of rural small business were described. A practical conclusion arising from the study is the postulate that local governments ought to organize small business development centers in order to assist and advise both new and existing small businesses.
Po integracji z Unią Europejską przyspieszył proces zróżnicowania sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych w Polsce. Dane z Powszechnego Spisu Rolnego 2010, jak również prognozy do roku 2020 wskazują na kilkaset tysięcy osób zatrudnionych aktualnie w gospodarstwach rolnych, które będą zmuszone poszukać dla siebie dodatkowego lub alternatywnego źródła utrzymania. Artykuł opisuje zjawisko reorientacji zawodowej poprzez dochodzenie do wielozawodowości lub całkowitej zmiany zawodu. Proces reorientacji zawodowej dotyczy obecnie wielu rolników i obejmuje zarówno aspekty ekonomiczne gospodarstwa, jak też psychologiczne i społeczne, oraz te odnoszące się do relacji wewnątrz rodziny rolniczej. Przytoczone w artykule badania pokazują duży optymizm rolników co do przyszłości własnego gospodarstwa i generalnie brak wystarczającej otwartości na poszukiwanie rozwiązań alternatywnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.