Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wydatki inwestycyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Tematem opracowania jest analiza zdolności wybranej gminy do realizacji wydatków inwestycyjnych. Do analizy wybrano gminę Wiśniowa położoną w województwie małopolskim. W analizie posłużono się wskaźnikami wyrażającymi relację pomiędzy wielkościami finansowymi, będącymi składowymi budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W wyniku analizy, która dotyczyła lat 2002-2004, stwierdzono wiele faktów świadczących korzystnie o możliwościach finansowania przez gminę wydatków inwestycyjnych. W szczególności nadwyżka operacyjna przyjmowała wartość dodatnią, co oznacza, że kwoty pozyskiwane ze źródeł zwrotnych w całości przeznaczane były na finansowanie wydatków inwestycyjnych, a nadto sama nadwyżka operacyjna również mogła być przeznaczona na ich finansowanie. Kwota środków mogących być przeznaczonymi na finansowanie zadań inwestycyjnych oraz obsługę długu rosła, o czym świadczy wzrost wskaźnika wolnych środków z 15,84% do 21,43%. Znacznie większą zmiennością charakteryzował się wskaźnik nadwyżki operacyjnej i choć zaobserwowano jego spadek z 11,21% do 2,65%, to nadal wykazywał wartość dodatnią, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia środków na finansowanie wydatków inwestycyjnych. Wskaźniki realizacji wydatków inwestycyjnych miały w badanym okresie tendencję wzrostową. Wydatki inwestycyjne w stosunku do dochodów gminy ogółem wzrosły ponad dwukrotnie z 12,03% do 27,17%. Jednocześnie relacja wydatków inwestycyjnych odniesiona do kategorii wolnych środków wzrosła z poziomu 75,90% do 126,77%, co oznacza, że wydatki inwestycyjne przewyższyły wysokość wolnych środków, a gmina w coraz większym stopniu sięgała do zwrotnych źródeł finansowania inwestycji. Również fakt, że wartość wskaźnika relacji zobowiązań do realizowanych wydatków inwestycyjnych wyniosła poniżej 100%, świadczy korzystnie o sytuacji finansowej analizowanej gminy.
W warunkach państwa demokratycznego procesowi wydatkowania publicznych pieniędzy towarzyszy duże zainteresowanie wśród społeczności lokalnych. Mieszkańcy gmin mogą obserwować i oceniać na bieżąco gospodarowanie „publicznym groszem", a za pośrednictwem swoich przedstawicieli wpływać na proces gromadzenia i wydatkowania publicznych pieniędzy. W celu oceny stanu finansów danej jednostki samorządu terytorialnego przydatna jest znajomość wskaźników finansowych oraz ich prawidłowa interpretacja.
9
72%
Turystyka jest ważną dziedziną gospodarki, a tym samym istotnym czynnikiem rozwoju lokalnego. Wpływa na wzrost dochodów ludności i rozwój lokalny. W gminach, w których rozwinęła się turystyka, można zaobserwować wzrost wpływów z podatku od nieruchomości i wydatków inwestycyjnych poprawiających infrastrukturę komunalną. Wykorzystanie przez gminy szansy, jaką daje rozwój turystyki, jest podstawowym problemem podjętym w artykule. W celu zdiagnozowania problemu przeprowadzono badania budżetów samorządów gminnych Warmii i Mazur.
Przeanalizowano zmiany struktury finansowania wybranych inwestycji infrastruktury technicznej służącej ochronie środowiska na dolnośląskiej wsi w latach 2005-2007. Zwrócono szczególną uwagę na wsparcie tego finansowania ze środków funduszy unijnych. Zaprezentowano korzystne zmiany, jakie nastąpiły w badanym zakresie na dolnośląskiej wsi.
Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Udział w tym organizacji społeczno-gospodarczej wiąże się z wielkim wysiłkiem Polaków, który nakierowany jest na podniesienie poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego. Przebieg tego procesu na poziomie samorządu lokalnego jest przedmiotem analizy w tym artykule.
Przedstawiono oddziaływanie samorządu gminnego na rozwój rolnictwa wielofunkcyjnego i zrównoważonego oraz przeanalizowano aktywność samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w tym zakresie.
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny roli środków finansowych pochodzących z zagranicy, głównie z UE, w generowaniu wzrostu wydatków inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego w latach 2001–2006. Analizy tego zagadnienia dokonano z punktu widzenia finansowania rozwoju bardzo ważnych dla obszarów wiejskich dziedzin, a mianowicie gospodarki wodno-ściekowej i dróg lokalnych. Porównano strukturę źródeł finansowania tych dwóch rodzajów inwestycji w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich w okresie przed wstąpieniem i po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Z badań wynika, że gminy na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej przeznaczyły w latach 2004–2006 mniej własnych środków niż w latach 2001–2003, spadek ten zrekompensowały i to z nadwyżką środkami pochodzenia zagranicznego. Tego typu sytuacja nie pojawia się w odniesieniu do innych rodzajów inwestycji, w żadnym z nich wzrost nakładów finansowych, jeżeli takowy występował, nie został wygenerowany tylko i wyłącznie z zewnętrznych źródeł finansowania. W przypadku inwestycji drogowych wzrost wydatków w stosunku do lat 2001–2003 pochodził w 63% ze środków własnych i 37% z zewnętrznych źródeł. Wysoki, powyżej 60% udział środków zagranicznych, głównie z budżetu UE, w przyroście ogólnych wydatków inwestycyjnych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w latach 2004–2006 potwierdza ważną rolę funduszy strukturalnych UE w stymulowaniu aktywności inwestycyjnej samorządów terytorialnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.