Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wspolpraca transgraniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W nawiązaniu do już istniejących regionów współpracy transgranicznej w Europie Zachodniej przedstawiona została własna koncepcja trzech osi współpracy transgranicznej na powiązania Morza Północnego ze Śródziemnym, Bałtyku z Adriatykiem oraz Bałtyku z Morzem Czarnym.
Porównanie poziomu rozwoju współpracy transgranicznej w Polsce z rozwojem w Europie Zachodniej. Porównania dokonano za pomocą sześciopunktowej skali ocen stosowanej przez Ch. Ricq'a. Współpraca w Polsce znajduje się na poziomie I - wymiana informacji i częściowo III - wstępne uzgadnianie.
Obszary przygraniczne obejmują fragment Karpat, mają charakter górzysty i są w znacznej mierze zalesione. Sieć osadnicza jest na ogól odsunięta od granicy. Sąsiadujące ze sobą obszary polskie i słowackie cechują zbliżone warunki przyrodnicze, analogie i podobieństwa w historii osadnictwa, tradycji, kultury. Natomiast różnice dotyczą przede wszystkim znaczenia tych obszarów w skali obu krajów. Dla Polski jest to rzadki krajobraz i górskie środowisko przyrodnicze, szczególnie ważny obszar alimentacyjny kraju w wodę, jeden z najważniejszych rejonów turystyczno-wypoczynkowych i uzdrowiskowych, obszar tranzytu transportowego północ-południe. Natomiast Słowacja posiada znacznie więcej gór i zasobów wody, a także ma wiele atrakcyjnych rejonów turystycznych. Charakter obszarów przygranicznych spowodował, że w Studium kierunkowym zagospodarowania przestrzennego szczególne miejsce zajęła problematyka ochrony przyrody i środowiska. Wzdłuż granicy powstał system przyrodniczych obszarów chronionych o charakterze transgranicznym. Wymaga on uzupełnienia, ujednolicenia statusu ochronnego, współpracy w ochronie, zagospodarowaniu i użytkowaniu, zwłaszcza turystycznym. Mimo że granica w znacznej mierze pokrywa się z europejskim wododziałem, istnieje problem wzajemnej ochrony wód i uzgadniania zasad prowadzenia gospodarki wodnej w rejonach występowania "transgranicznych" zbiorników wód podziemnych, zlewni niektórych rzek oraz odcinków rzekgranicznych. Na obszarach wspólnych zlewni ważna jest gospodarka odpadami. Po obu stronach granicy znajduje się wiele emitorów zanieczyszczeń powietrza, udokumentowane jest występowanie rejonów defoliacji drzewostanów oraz gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Na polskich obszarach przygranicznych są rejony szczególnych zagrożeń środowiska i klęsk żywiołowych (brak badań słowackich). Obok zagrożeń i klęsk naturalnych istotne są te, które powstają wskutek przewozów ładunków niebezpiecznych oraz w przypadkach awarii w dużych zakładach przemysłowych. Mają tu miejsce także stałe szkodliwe oddziaływania systemu transportowego na przyrodnicze obszary chronione, występują konflikty z funkcjami osadniczą, turystyczno-wypoczynkową i uzdrowiskową. Po obu stronach granicy brakuje odpowiedniego systemu monitoringu obejmującego wszystkie istotne elementy środowiska przyrodniczego. Artykuł kończą wnioski, które wynikły ze studium w sferze planowania przestrzennego. Są to wnioski o charakterze ogólnym i szczegółowym oraz uwarunkowania rozwoju polskiej części regionu transgranicznego.
Alternatywą dla koncepcji państwa izolowanego w swych granicach jest objęcie współpracą stref pogranicza. Rozwijająca się w różnych formach i zakresach współpraca pomiędzy wspólnotami i władzami terytorialnymi dwóch lub więcej państw nosi miano transgranicznej. Uznawana jest powszechnie za istotny wkład w nurt procesów integracyjnych we współczesnej Europie. Dynamiczny rozwój w ostatnich latach tej współpracy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest z jednej strony wyrazem akceptacji dla wizji „wspólnej Europy", z drugiej zaś - nadzieją na przełamanie dystansu cywilizacyjnego, dzielącego je od państw zachodnioeuropejskich.
Położenie Euroregionu Bug (EB) i jego charakterystyka. Zarys koncepcji strategii długofalowego rozwoju EB we współpracy polsko-ukraińskiej. Podstawowe cele i zadania warunkujące efektywne oddziaływanie strategii na rozwój EB.
Artykuł zawiera przegląd artykułów poświęconych planowaniu przestrzennemu, zawartych w 100 numerach kwartalnika „Człowiek i Środowisko", w podziale na: metody planowania przestrzennego, politykę przestrzenną, osadnictwo oraz współpracę transgraniczną. W świetle artykułów metody planowania przestrzennego kształtowały się pod wpływem zmian: przepisów prawnych, kierunków rozwoju społecznego i gospodarczego kraju oraz uwarunkowań zewnętrznych, co spowodowało ich przejście od planowania dyrektywnego do zintegrowanego planowania strategicznego. Postęp w metodach planowania pokazywały kolejno organizowane ogólnopolskie konferencje planowania przestrzennego zwane Arsenałami (Arsenał VII, VIII i IX). Polityka przestrzenna prowadzona była na poziomie krajowym w formie planowania ma- kroregionalnego w oparciu o instrument, jakim był uprzednio plan perspektywicznego zagospodarowania kraju (1988 r.), a obecnie - koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju (1999 r.). Podstawą polityki przestrzennej na poziomie regionalnym były plany (lata 80.), studia (lata 90.) a obecnie (po reformie administracji publicznej z 1999 r.) strategie i plany zagospodarowania przestrzennego województw. Na poziomie gminnym instrumentami polityki przestrzennej były - podobnie jak na poziomie regionalnym - plany zagospodarowania przestrzennego gmin, a obecnie (lata 90.) studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz plany miejscowe gmin. Stan sieci osadniczej decyduje o warunkach życia ludności. Jego zmiany uwarunkowane historycznie kształtują się pod wpływem współczesnych wymagań rozwoju społeczno- gospodarczego, globalizacji i integracji Polski z Unią Europejską. W artykułach zwrócono uwagę na szczególną rolę aglomeracji miejskich w rozwoju kraju oraz na znaczenie miast średnich - byłych stolic województw, a także na wpływ korytarzy komunikacyjnych na rozwój osadnictwa. Po zmianach ustrojowych Polski wzrosło zainteresowanie współpracą transgraniczną pomiędzy Polską a Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą i Białorusią, co znalazło odzwierciedlenie w cyklu artykułów zamieszczonych w kwartalniku. Na zakończenie zwrócono uwagę na przyszłą problematykę badawczą, która powinna dotyczyć: rozwoju metod planowania przestrzennego w dostosowaniu do przygotowanej nowej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, rozwinięcia problematyki planów (konkurencyjność, społeczeństwo informatyczne, ład przestrzenny), pogłębienia podstaw prowadzenia polityki przestrzennej, przejścia z ilościowego na jakościowy rozwój osadnictwa oraz wpływu wielkich korytarzy transportowych na rozwój kraju.
Polsko-ukraińska współpraca transgraniczna do niedawna miała charakter doraźny i polegała na licznych kontaktach pomiędzy województwami i „obłastiami" przygranicznymi. Dalszy jej rozwój wymaga jednak przeprowadzenia szczegółowych badań tych terenów oraz stworzenia kompleksowego programu ich rozwoju. Prezentowany model badawczy regionu transgranicznego, rozumiany zarówno jako „odwzorowanie" rzeczywistości, jak i wzór do naśladowania, ma służyć wytyczeniu dróg postępowania badawczego, a także stworzeniu podstaw dla skoordynowanej polityki przestrzenno-gospodarczej Polski i Ukrainy.
Szanse i zagrożenia rozwoju regionu przygranicznego Środkowego Nadodrza (woj. gorzowskie i zielonogórskie) związane ze współpracą transgraniczną oraz procesem integrowania się Polski ze Wspólnotą Europejską omówiono w kontekście zadań władz państwowych i lokalnych oraz prywatnych przedsiębiorców i społeczeństwa w perspektywie integracji europejskiej.
Zarys podstawowych teorii i koncepcji badawczych i analitycznych funkcjonowania regionów przygranicznych. Przykłady euroregionów w Europie i Polsce, a także wyniki badań współpracy transgranicznej na granicy polsko-niemieckiej i polsko-czeskiej oraz uzasadnienie stworzenia euroregionu w Okręgu Królewca.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.