Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wolne rodniki tlenowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Kupując żywność, konsumenci mają styczność z dużą ilością informacji zamieszczonych na opakowaniu produktów. Informacje te, zamieszczane obligatoryjnie przez producentów, opisują produkty żywnościowe pod względem ich wartości odżywczych, sposobu wytworzenia czy miejsca pochodzenia. Konsument otrzymuje w ten sposób wiedzę m.in. na temat kaloryczności, zawartości węglowodanów, białek, soli, nasyconych kwasów tłuszczowych czy cech jakościowych żywności. Ze względu na stały wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne o podłożu wolnorodnikowym istotne znaczenie dla konsumenta zyskują dodatkowe informacje na etykiecie produktów spożywczych dotyczące ich całkowitego potencjału antyoksydacyjnego. Dzięki tym informacjom konsumenci uzyskują wiedzę, która umożliwia im dokonywanie bardziej świadomych wyborów tych produktów, które będą skuteczniej wspomagać organizm w neutralizacji wolnych rodników tlenowych i ograniczaniu stresu oksydacyjnego.
Autor przedstawia aktualny stan wiedzy na temat występowania przeciwutleniaczy w owocach, warzywach i ich przetworach. Autor wyjaśnił pojęcie pojemności przeciwutleniającej i jej znaczenie w przeciwdziałaniu chorobom rakowym i sercowo-naczyniowym przez ograniczenie szkodliwości działania rodników tlenowych w organizmie człowieka.
Wysoce reaktywne cząsteczki, zwane wolnymi rodnikami, mogą powodować uszkodzenie tkanki przez reagowanie z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, DNA i białkiem. Wolne rodniki mogą powstawać endogennie ze zwykłych reakcji metabolicznych lub egzogennie jako składniki dymu tytoniowego, lub związków zanieczyszczających środowisko, toksyn, jak również wskutek działania napromieniowania. Istnieje wiele dowodów na to, ze wolne rodniki przyczyniają się do powstawania wielu chorób. We wszystkich żywych komórkach istnieją mechanizmy obronne wobec uszkodzeń powodowanych przez wolne rodniki. Rozmiar uszkodzeń tkanki, spowodowanych przez wolne rodniki, jest wynikiem równowagi pomiędzy wytworzonymi wolnymi rodnikami a ochronnym systemem przeciwutleniaczy. Obrona przed uszkodzeniami z tytułu utleniania może obejmować liczne dietetyczne mikroskładniki odżywcze, a wśród nich najważniejsze to: kwas askorbinowy, tokoferol, beta-karoten i selen. Dane doświadczalne i epidemiologiczne dotyczące ich roli w ochronie zdrowia, szczególnie odnośnie do arteriosklerozy i nowotworów, są obiecujące i uzasadniają prowadzenie dalszych badań.
Właściwie zbilansowana dieta jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na długość życia oraz przeciwdziałają zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Grupą biomolekuł obecnych w diecie, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia, są przeciwutleniacze pochodzące z owoców i warzyw. Uważa się, że protekcyjne właściwości owoców i warzyw wynikają z obecności w nich drobnocząsteczkowych antyoksydantów. Zjawisko obniżenia ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych na skutek wysokiego spożycia owoców i warzyw prawdopodobnie nie jest rezultatem działania pojedynczych antyoksydantów, ale efektem wspólnego oddziaływania wielu różnych przeciwutleniaczy. Szereg badań wskazuje, że spożywanie mniej popularnych warzyw, jak brukselka, brokuł czy szparagi, powoduje istotne zmniejszenie uszkodzeń oksydacyjnych. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że niektóre warzywa lub owoce są bogate w przeciwutleniacze polifenolowe, które nie mając właściwości witamin, w porównaniu z nimi wykazują znacznie wyższą skuteczność neutralizacji wolnych rodników tlenowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.