Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  witaminy grupy B
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W całodziennych racjach pokarmowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych o najniższych i średnich dochodach rocznych oznaczono zawartość tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Realizacja normy zalecanego dziennego spożycia mieściła się dla tiaminy w zakresie od 55 do 82%, dla ryboflawiny od 52 do 74% a dla niacyny od 66 do 76%.
Celem przeprowadzonych badań było oszacowanie wielkości pobrania witamin z grupy B (B1, B2, PP, B6, B12 oraz kwasu foliowego) przez młodzież gimnazjalną miejscowości Łącko oraz określenie niedoboru lub nadmiaru tych składników w diecie. Uczniowie (33 dziewcząt i 19 chłopców) w wieku 16-18 lat zostali zakwalifikowani do populacji prowadzącej umiarkowaną aktywność fizyczną. Ocenę pokrycia zapotrzebowania na witaminy z grupy B wykonywano na podstawie 416 wywiadów żywieniowych z ostatnich 24 godz. poprzedzających badanie, przeprowadzanych w ciągu czterech wybranych dni tygodnia, w sezonie jesienno-zimowym i wiosenno-letnim 2005/2006 r. Podstawą oceny wielkości podaży witamin z grupy B było porównanie ilości wykazanych pobrań, na podstawie wywiadów, z odpowiednimi wartościami zawartymi w normie żywieniowej dla badanej populacji. Otrzymane wyniki wskazują na zadowalającą podaż witamin z grupy B w badanej grupie uczniów. Spośród badanych składników tylko niacyna (83-86% normy) i ryboflawina (85% normy w sezonie jesienno-zimowym) w racjach chłopców charakteryzowały się zbyt małą podażą. Wykazano równocześnie odpowiednie spożycie tiaminy (w sezonie jesienno-zimowym) i niacyny w grupie dziewcząt, a w grupie chłopców ryboflawiny (w sezonie wiosenno-letnim) i pirydoksyny. Pozostałe witaminy, w tym foliany, były spożywane w ilościach przekraczających zalecane wartości. Wpływ sezonowości wykazano jedynie w odniesieniu do podaży witaminy B12.
Celem badań była ocena, w badaniach modelowych na zwierzętach, wpływu zmiany składu diety i jej suplementacji witaminami z grupy B na stężenie kortykosteronu i wybrane wskaźniki metabolizmu białkowego. Doświadczenie przeprowadzono na 36 samicach szczura, w wieku około 7 miesięcy. Zwierzęta podzielono na 3 grupy żywione: grupa I – paszą podstawową, grupy II i III – paszą zmodyfikowaną. Grupy I i II otrzymywały do picia wodę, grupa III – wodny roztwór witamin z grupy B. Po 6 tygodniach doświadczenia zwierzęta uśpiono, a następnie pobrano do badań krew i tkanki. W surowicy krwi oznaczono: stężenie kortykosteronu, białka całkowitego i jego frakcji, mocznika i kreatyniny, aktywność GGTP, AspAT i AlAT. W wątrobie i mięśniach oznaczono zawartość białka ogólnego i tłuszczu. Dowiedziono, że zmiana składu diety, polegająca na zamianie pełnych ziaren zbóż na mąkę pszenną i sacharozę i jej suplementacja wybranymi witaminami z grupy B, spowodowała wzrost stężenia kortykosteronu do poziomu, który powodował obniżenie stężenia białka ogólnego i jego frakcji albumin we krwi oraz nasilenie tempa przemian aminokwasów, bez wprowadzania ich jednak w szlaki kataboliczne. Stwierdzono również niewielki, ale statystycznie istotny wzrost stężenia frakcji alfa1 – globulin, co może wskazywać na wzrost natężenia procesów wolnorodnikowych.
Oznaczono zawartość witamin grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6) w dostępnych na rynku krajowym produktach z mleka koziego. Przeprowadzono analizę porównawczą zawartości badanych witamin w produktach z mleka koziego z podobnymi produktami z mleka krowiego na podstawie danych, zawartych w krajowych tabelach składu i wartości odżywczej środków spożywczych.
Celem pracy było określenie wpływu suplementacji diety, w której pełne ziarna zbóż zamieniono na białą mąkę i sacharozę, witaminami z grupy B, na stężenie insuliny i wybranych wskaźników przemian białkowych u samic szczura. Analiza uzyskanych wyników pozwoliła na stwierdzenie, że zmiana składu diety powodowała wzrost stężenia insuliny w surowicy krwi badanych samic, a zastosowana suplementacja nasilała obserwowane zmiany. Stwierdzono także istotny wpływ zmiany składu diety i zastosowanej suplementacji na wybrane wskaźniki przemian białkowych u badanych zwierząt. Zamiana składu diety powodowała statystycznie istotny wzrost stężenia białka ogólnego w surowicy krwi badanych samic, natomiast zastosowana suplementacja obniżała jego stężenie do wartości obserwowanych u samic na paszy podstawowej. Obserwowanym zmianom towarzyszył wzrost stężenia AspAT oraz spadek stężenia AlAT i mocznika w surowicy krwi samic żywionych paszą zmodyfikowaną, tak niesuplementowaną jak i suplementowaną, w porównaniu do zwierząt na paszy podstawowej. W grupach zwierząt żywionych paszą zmodyfikowaną mniejsza była także zawartość białka w mięśniach.
Oznaczono zawartość witamin grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6 w dostępnych na rynku krajowym przetworach rybnych. W większości przebadanych asortymentów przetworów rybnych nie stwierdzono zawartości tiaminy, ilość ryboflawiny utrzymywała się w granicach od 0,034 do 0,345 mg%, niacyny od 0,60 do 11,33 mg% oraz witaminy B6 od 0,085 do 0,433 mg%.
Celem badań była ocena wpływu składu diety i jej nadmiarowej suplementacji witaminami z grupy B (B1, B2, B6, PP), na ilość i skład kwasów tłuszczowych okołonarządowej tkanki tłuszczowej u szczura. Stwierdzono, że dieta, w której pełne ziarna zbóż izokalorycznie zastąpiono mąką i sacharozą sprzyjała, szczególnie u samic, zwiększonym przyrostom masy ciała, a powstająca tkanka tłuszczowa gromadziła się na obwodzie ciała. Zastosowanie suplementacji tej diety wybranymi witaminami z grupy B sprzyjało mniejszym przyrostom masy ciała, ale towarzyszyło temu istotnie większe odkładanie tłuszczu okołonarządowego i śródmięśniowego. Dieta oczyszczona i jej suplementacja powodowały również zmiany w zawartości poszczególnych kwasów tłuszczowych okołonarządowej tkanki tłuszczowej, polegające głównie na wzroście zawartości nasyconych i monoenowych oraz spadku zawartości polienowych kwasów tłuszczowych.
W odtworzonych w warunkach laboratoryjnych racjach pokarmowych wybranych grup społeczno-dochodowych, charakteryzujących spożycie żywności w roku 1996, oznaczono zawartość tiaminy, ryboflawiny i niacycy. Badane racje realizowały normę zalecanego dziennego spożycia w zakresie od 80 do 106% na tiaminę, na ryboflawinę od 66 do 79% a na niacynę od 75 do 105%. Teoretycznie obliczono zawartość folianów (kwasu foliowego) w badanych racjach. Z obliczeń wynika, iż racje pokarmowe realizowały normę zalecanego dziennego spożycia na tę witaminę w około 70% (66-78%). Wyniki oceny teoretycznej przeprowadzonej z zastosowaniem programu FOOD 2.0 wykazały, że wartości dla tiaminy i ryboflawiny w niewielkim stopniu odbiegały od uzyskanych na podstawie oznaczeń analitycznych, a w przypadku niacyny były niższe od analitycznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.