Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wiedza zywieniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wprowadzenie: Edukacja żywieniowa jest niezbędna w kształtowaniu prawidłowych zachowań żywieniowych poprzez zwiększanie świadomości na temat wpływu żywności i żywienia na zdrowie. Ceł pracy: Ocena wpływu edukacji żywieniowej na poziom wiedzy żywieniowej wśród dzieci w wieku szkolnym. Materiał i metody: W badaniu wzięło udział 105 dzieci w wieku 11-12 lat z terenów Polski południowo-wschodniej. Materiałem do badań były dane uzyskane przy pomocy autorskiego kwestionariusza ankiety zawierającego pytania z zakresu zasad racjonalnego żywienia. Na podstawie tych danych dokonano analizy wpływu edukacji żywieniowej na poziom wiedzy żywieniowej uczniów. Wyniki: Po wdrożeniu działań edukacyjnych zaobserwowano istotnie wyższy poziom wiedzy żywieniowej w zakresie doboru produktów w całodziennej diecie. Poziom wiedzy żywieniowej u ponad połowy badanych (51%) po wdrożeniu edukacji żywieniowej był na poziomie „dobrym”. Wnioski: Edukacja żywieniowa miała istotny wpływ na poziom wiedzy żywieniowej.
Określono postawy osób dorosłych wobec żywności funkcjonalnej w zależności od poziomu wiedzy żywieniowej. Badaniami objęto 935 osób w wieku 20-70 lat. Przeważająca część respondentów kupowała żywność funkcjonalną i jednocześnie uznała jej cenę za wysoką, a ofertę za umiarkowaną. Wykazano istotny, dodatni związek poziomu wiedzy żywieniowej z kupowaniem żywności funkcjonalnej, a także zwracaniem uwagi na zawartość tłuszczu i składników mineralnych oraz witamin i błonnika pokarmowego w nabywanych produktach.
W Polsce stosunkowo rzadko prowadzone były badania dotyczące oceny świadomości żywieniowej i jej zmian pod wpływem procesu edukacyjnego, a zwłaszcza mężczyzn. W wyniku intensywnych zmian o charakterze demograficzno-społecznym mężczyźni coraz częściej pomagają kobietom w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w tym w realizacji funkcji żywieniowej rodziny. Badania miały na celu ocenę potrzeb mężczyzn związanych z poszerzeniem wiedzy o żywności i żywieniu. Wykazano, że istnieje potrzeba systematycznego poszerzania wiedzy o żywności i żywieniu wśród mężczyzn. Dla realizacji tego celu powinny być wykorzystane różne formy edukacji żywieniowej o charakterze informacyjnym.
Celem badań była charakterystyka zainteresowania problematyką żywienia młodzieży akademickiej, która intensywnie uprawia sport. Badania przeprowadzono na przełomie lat: 1999/2000 i 2000/2001 wśród studentów IV roku wychowania fizycznego. Respondenci deklarują, że czytają literaturę fachową na powyższy temat, zdobywają wiedzę od trenera i korzystają z wykładów. Ponad połowa studentów uważa, że program studiów nie zapewnia pełnej wiedzy na ten temat.
Celem pracy była analiza poziomu wiedzy żywieniowej 13-15-letniej młodzieży, charakterystyka wybranych cech środowiska społecznego młodzieży oraz ich wpływu na poziom wiedzy żywieniowej. Badana populacja charakteryzowała się dość niskim poziomem wiedzy żywieniowej, prawie połowa badanych nie znała źródeł białka zwierzęcego, błonnika, także konsekwencji nadmiernej konsumpcji słodyczy oraz małego spożycia pieczywa ciemnego. Dziewczęta posiadały większą wiedzę żywieniową w porównaniu z chłopcami. Deklaracje o dostępności i korzystaniu z różnych źródeł wiedzy żywieniowej oraz występowanie prawidłowych zwyczajów żywieniowych w rodzinie pozytywnie korelowały z posiadaną wiedzą żywieniową.
Celem pracy była ocena zmian struktury spożycia poszczególnych grup napojów na przestrzeni czterech lat. Zostały przeprowadzone dwa niezależne badania przy użyciu kwestionariusza pytań. W pierwszym badaniu wzięło udział 1800 osób, w drugim 1008 osób. Wszyscy uczestnicy badania byli w wieku od 15 do 64 lat, średnia wieku uczestników wynosiła 46 lat. Nie stwierdzono znaczących różnic między rokiem 2006 i 2010 w dobowym spożyciu płynów, przy jednoczesnych znacznych różnicach w strukturze spożywanych napojów. Zaobserwowano rosnący trend w spożyciu wody oraz zmniejszenie się ilości wypijanych napojów słodzonych cukrem oraz napojów mlecznych. Zarejestrowano również pojawienie się niekorzystnego trendu spożywania alkoholu zarówno do posiłków, jak i między nimi. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę uwzględnienia działań edukacyjnych mających na celu wzrost wiedzy żywieniowej społeczeństwa w aspekcie spożywania płynów, nie tylko dotyczących ilości, ale i ich rodzaju.
Celem badań ankietowych przeprowadzonych za pomocą 2 testów wiadomości było określenie poziomu wiedzy oraz efektywności nauczania żywienia wśród 488 uczniów (10 - 13 letnich) z wylosowanych 14 szkół podstawowych w Warszawie i Sochaczewie. Wyniki wykazały niski poziom wiedzy uczniów na wszystkich poziomach nauczania oraz istotną jego poprawę po eksperymentalnym zajęciu. Zależały one statystycznie od poziomu nauczania, płci, kwalifikacji nauczycieli, liczebności klas oraz miejscowości, w której była szkoła.
W większości krajów rozwiniętych obserwuje się znaczny wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości oraz związanych z nią powikłań zdrowotnych. Otyłość jest zaburzeniem o złożonej etiologii. Obok predyspozycji genetycznej akcentuje się m.in. znaczenie czynników środowiskowych: nadmierne spożywanie pokarmów i małą aktywność fizyczną. W procesie leczenia otyłości istotną rolę odgrywa modyfikacja dotychczasowych wzorców funkcjonowania, tj. zmiana zachowań zdrowotnych w takim kierunku, by służyły one potęgowaniu, ochronie i przywracaniu zdrowia.
Żywienie jest istotnym czynnikiem w prewencji i leczeniu cukrzycy typu 2. Właściwie dobrana dieta pozwala nie tylko utrzymać właściwy profil metaboliczny, ale przede wszystkim zapobiega występowaniu powikłań. Celem niniejszych badań była ocena wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia w grupie 18 pacjentów chorych na cukrzycę typu 2. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące doboru produktów spożywczych oraz zalecanych metod obróbki technologicznej. Ogólnie ankietowani charakteryzowali się dobrym poziomem wiedzy żywieniowej, przy czym ocena ta była wyższa u osób z dłuższym czasem trwania choroby (>6 lat) oraz lepiej wykształconych.
Najnowsze badania wskazują na coraz częstsze spożycie suplementów diety przez sportowców, którzy wierzą, iż pomogą im one polepszyć wyniki sportowe. Celem niniejszej pracy było przedstawienie powszechności stosowania suplementów przez zawodników sportów walki (brazylijskiego jiu-jitsu, boksu tajskiego, mieszanych sportów walki) oraz ich motywacji i wiedzy na ten temat. Zastosowanym narzędziem badawczym była autorska ankieta, zawierająca pytania o stosowanie suplementów diety. Suplementację diet stosowało ponad 65% zbadanych. Najczęściej były to aminokwasy (glutamina, BCAA) oraz preparaty multiwitaminowe. Głównym powodem ich zażywania była chęć szybszej regeneracji i uzupełnienia strat powysiłkowych, a także zwiększenie siły. Zawodnicy w większości nie znali norm zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Wiedzę o suplementacji czerpali głównie z Internetu, sami dobierali sobie preparaty. Podsumowując, stwierdzono, że stosowanie suplementów diety u sportowców wymaga indywidualnego podejścia i powinno być nadzorowane przez dietetyka sportowego lub lekarza. Uznano za pożądane przeprowadzanie szkolenia z zakresu żywienia i suplementacji w sporcie.
Cel: Celem badania było określenie wiedzy na temat profilaktyki chorób układu krążenia wśród wybranych grup studentów uczelni medycznej. Materiał i metodyka: Badaniem objęto 151 studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ostatniego roku studiów na kierunkach: dietetyka, farmacja i lekarski na. Przeprowadzono kwestionariusz ankiety składający się z 12 pytań, uzyskane wyniki opracowano w programie Statistica z wykorzystaniem testu Chi 2, przyjmując poziom istotności p < 0,05. Wyniki: Rodzaj diety stosowanej w chorobach sercowo-naczyniowych poprawnie potrafiło wskazać 68,8% studentów, z czego 94,2% studentów dietetyki. Nie wszyscy studenci znali zalecenia dotyczące badań przesiewowych w profilaktyce CHUK. Większość studentów prawidłowo wskazała na konieczność ograniczenia m. in. tłuszczów zwierzęcych, izomerów trans, węglowodanów prostych oraz rolę kwasów omega-3 w diecie. Wniosek: Konieczna wydaje się edukacja badanej grupy studentów przede wszystkim w zakresie badań przesiewowych w prewencji chorób układu krążenia.
Celem badania było sprawdzenie wiedzy na temat znaczenia dla zdrowia kwasu foliowego w wybranych grupach kobiet w wieku prokreacyjnym. W badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety, który został wypełniony przez 515 celowo dobranych kobiet w wieku 19 - 45 lat. Najczęściej wskazywaną rolą kwasu foliowego było zmniejszanie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej. Niedobór tej witaminy zazwyczaj był kojarzony z takimi objawami, jak uczucie ciągłego zmęczenia i bladość skóry. Mniej niż połowa respondentek potrafiła poprawnie wskazać zalecaną dzienną dawkę kwasu foliowego. Wykazano niski poziom znajomości produktów bogatych w kwas foliowy - tylko połowa badanych kobiet zadeklarowała znajomość takich produktów. Na podstawie analizy uzyskanych wyników stwierdzono, że wiedza kobiet uczestniczących w badaniu dotycząca kwasu foliowego była niewystarczająca, co może bezpośrednio przełożyć się na niedostateczne jego spożycie, a w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia ryzyka występowania niedoboru tej witaminy w organizmie oraz objawów i chorób z nim związanych.
Badaniami objęto 150 żołnierzy służby zasadniczej w wieku 19-23 lat, u których oceniano poziom wiedzy z zakresu żywienia oraz sposób żywienia w oparciu o analizę wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród tej grupy. Poszczególne odpowiedzi dotyczące tych zagadnień oceniano w zależności od uzyskanych punktów, jako bardzo dobre, dobre i dostateczne. Na podstawie uzyskanych wyników, stwierdzono wyraźną zależność pomiędzy poziomem wiedzy o żywieniu a sposobem odżywiania.
Na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych w losowo wybranej grupie 143 starszych osób w wieku 65 i więcej lat, zamieszkałych w warszawskich i podwarszawskich domach opieki społecznej oraz w prywatnych mieszkaniach, stwierdzono bardzo niski poziom świadomości respondentów w zakresie żywienia. I tak np. około 1/3 badanych znała przybliżoną wielkość zalecanego dziennego spożycia mleka, a mniej niż połowa - zalecaną częstotliwość spożywania warzyw i owoców. Zarazem jednak ponad 80% ankietowanych było świadomych znaczącego wpływu żywienia na zdrowie. Większą wiedzę żywieniową miały kobiety i osoby z wyższym wykształceniem. Z żadnych form informacji o żywności i żywieniu nie korzystało prawie 3/4 respondentów, a 1/5 polegała na opiniach rodziny i znajomych. Prawie 2/3 badanych spożywało 3 posiłki dziennie, taka też część pojadała między posiłkami. Mimo deklaracji o preferencji warzyw, owoców i mleka, w stosunkowo niewielkim odsetku (ok. 15%) badani spożywali te produkty 2 razy dziennie.
W prelekcji na temat zasad racjonalnego żywienia uczestniczyło 152 uczniów w wieku 10 - 14 lat. Szkolenie uczniów polegało na przeprowadzeniu jednodniowych warsztatów żywieniowych. Podsumowaniem szkolenia była przeprowadzona wśród uczniów ankieta. Zebrane dane opracowano przy użyciu programu Microsoft Office. Badania przeprowadzono w październiku 2002. Stwierdzono, że jednodniowa prozdrowotna prelekcja wpłynęła na wzrost poziomu wiedzy żywieniowej. Dzieci dobrze przyswoiły teorię, ale nie zawsze miało to odzwierciedlenie w praktycznym zastosowaniu. Do pozytywnych zmian żywieniowych uczniów należy docenienie roli pierwszego i drugiego śniadania oraz znajomość pełnowartościowych produktów białkowych. Najmniejszy wzrost poziomu wiedzy stwierdzono w tematyce dotyczącej tłuszczów. Zaobserwowano także rozbieżności wynikające z braku umiejętności prawidłowego uszeregowania żywności w grupy produktów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.