Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 746

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 38 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wartosc energetyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 38 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono próbę wykorzystania różnych syntetycznych substancji słodzących do produkcji dżemów o obniżonej wartości energetycznej. Przedstawiono wyniki analiz składu chemicznego otrzymanych dżemów oraz ich ocenę organoleptyczną.
Na podstawie całodziennych jadłospisów, przygotowanych dla sportowców przebywających na zgrupowaniach treningowych w Centralnych Ośrodkach Sportowych, oceniono zawartość energii oraz składników mineralnych takich jak: wapń, fosfor, magnez, cynk i żelazo oraz odniesiono je do zalecanych norm. Stwierdzono, że w trzech ośrodkach całodzienne racje pokarmowe (CRP) dostarczały średnio 4460-4977 kcal (18,7-20,8 MJ), co zabezpieczało pokrycie zapotrzebowania na energię sportowców większości dyscyplin sportu. W jednym ośrodku jadłospisy dostarczały mniej energii - 3730 kcal (15,6 MJ), co mogło być niewystarczające dla zawodników charakteryzujących się dużą masą ciała. Analizowane jadłospisy pokrywały dobowe zapotrzebowanie na ww. składniki mineralne. Zaobserwowano znaczne przekroczenie normy na fosfor (235- 315%), które może mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę wapniem. Należy jednak podkreślić, że zalecenia żywieniowe dla sportowców wyczynowych dotyczące zapotrzebowania energię i składniki mineralne są wyższe niż w obowiązujących „Normach żywienia dla ludności w Polsce " i dlatego podaż energii oraz niektórych związków mineralnych może być niewystarczająca. Dotyczy to wapnia, magnezu oraz w przypadku kobiet żelaza.
Badania zawartości energii i białka w całodziennym pożywieniu zostały przeprowadzone wśród 4134 członków losowo dobranych rodzin z terenu całej Polski. Do badań wykorzystano metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin. Diety chłopców począwszy od 10 roku życia, dorosłych mężczyzn i dziewcząt w wieku 10-15 lat odznaczał się wartością energetyczną wyższą od zalecanej, w przypadku pozostałych grup była ona bliska normom. Również stosunkowo wysokie było spożycie białka. W ostatnich latach spożycie energii i białka w Polsce wyraźnie wzrosło, zwłaszcza wśród mężczyzn. Ponadto kształtuje się ono na wyższym poziomie niż w populacji brytyjskiej.
Dwanaście kobiet w wieku 33-51 lat i 12 w wieku 22-25 lat poddano 5 dniowej diecie o bardzo niskiej zawartości energii (400-500 kcal) i 4 dniowej diecie regeneracyjnej. Zarówno w pierwszej (BMI x = 30,1) jak i w drugiej grupie (BMI x = 25,1) byty osoby z nadwagą. W pierwszym i w piątym dniu diety, oraz po pięciu dniach diety regeneracyjnej, wykonano następujące pomiary: zmierzono częstość skurczów serca w spoczynku i podczas dwóch wysiłków submaksymalnych (tętno w okresie równowagi fizjologicznej), określono stężenie kwasu mlekowego w spoczynku i po wysiłku. "Wykonano również próbę ortostatyczną wg modyfikacji Malareckiego. W kolejnych dniach badań stwierdzono brak istotnych różnic w wartościach badanych wskaźników fizjologicznych zarówno w pierwszej jak i w drugiej grupie badanych osób. Analiza wyników badań wskazuje, że: zastosowana krótkotrwała dieta o bardzo niskiej zawartości energii, niezależnie od wieku badanych osób, nie wpłynęła istotnie na zdolność wysiłkową badanych, ocenioną na podstawie wartości wskaźnika PWC170 i maksymalnych możliwości tlenowych, obniżenie ciężaru ciała nie wpłynęło istotnie na przebieg obserwacji reakcji fizjologicznych, w próbie ortostatycznej nie stwierdzono istotnych zmian zarówno w grupie starszych jak i młodszych kobiet w kolejnych dniach eksperymentu.
Prawidłowe żywienie, polegające na dostarczeniu organizmowi wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i wzajemnych proporcjach, odgrywa istotną rolę w całym okresie życia człowieka, jednak na szczególną uwagę zasługuje żywienie dzieci i młodzieży. Celem pracy było oszacowanie wartości odżywczej racji pokarmowych przeznaczonych do spożycia dla młodzieży w stołówce szkolnej. Materiał badawczy stanowiły obiady wydawane w wybranej stołówce szkolnej. Próby do badań pobierane były w dwóch sezonach badawczych (wiosną i jesienią), po dwa pięciodniowe okresy w każdym sezonie. W badanych posiłkach oznaczono zawartość podstawowych składników pokarmowych oraz wyliczono ich wartość energetyczną. Uzyskane dane liczbowe poddano analizie statystycznej z wykorzystaniem programu Statistica wersja 5.1, testem analizy wariancji jednoczynnikowej ANOVA przyjmując poziom istotności 0,05 i 0,01. Sposób żywienia młodzieży szkolnej nie budził większych zastrzeżeń odnośnie doboru produktów spożywanych zarówno w sezonie wiosennym jak i jesiennym, chociaż racje pokarmowe były nieco zaniżone pod względem wartości energetycznej. Udział składników pokarmowych (białko, tłuszcz, węglowodany) pod względem energetycznym w znacznym stopniu odpowiadał zalecanym normom. Oceniane wiosenne i jesienne posiłki wykazywały istotne różnice w zawartości składników pokarmowych, przy czym ich średnie wartości mieściły się w granicach norm przewidzianych dla tej grupy żywieniowej.
W 1991 roku, posługując się metodą wywiadu 24 godzinnego, zbadano wartość odżywczą całodziennych racji pokarmowych 505 kobiet ciężarnych i 1283 nieciężarnych pracujących umysłowo. Ciężarne przyjmowały z pożywieniem więcej energii i składników odżywczych niż nie będące w ciąży. Poziom większości składników odżywczych w racjach pokarmowych kobiet w I połowie ciąży odpowiadał wartościom zalecanym w normach, z wyjątkiem zbyt wysokiej zawartości energii i tłuszczów, oraz zbyt niskiej magnezu. Natomiast w całodziennym pożywieniu kobiet w drugiej połowie ciąży odnotowano niewystarczające - w porównaniu z zaleceniami - zawartości białka, węglowodanów, wapnia, żelaza, magnezu oraz witamin B1 i B2 Wynikało to przede wszystkim z niezadowalającego spożycia produktów zbożowych, mleka i jego przetworów oraz warzyw i owoców.
Odpowiednio dobrana dieta szpitalna pozwala zachować dobry stan zdrowia i powinna być traktowana podczas pobytu w szpitalu jako integralna część procesu leczenia, współdecydująca o jego efektywności i szybkości powrotu do zdrowia. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej diet szpitalnych realizowanych w wybranym szpitalu województwa dolnośląskiego oparta na teoretycznej analizie jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dietetyk 2. Obliczono wartość energetyczną, zawartość: białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika; składników mineralnych: Ca i Fe, witamin A i C oraz soli dla 40 całodziennych jadłospisów szpitalnych z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Wartość energetyczna racji pokarmowych oraz zawartość w nich węglowodanów i błonnika mieściła się w zakresie obowiązujących zaleceń. Ocena wartości odżywczej badanych jadłospisów wykazała wiele nieprawidłowości w porównaniu z normami. Dieta charakteryzowała się niską podażą białka, wapnia i witaminy C. W badanych jadłospisach stwierdzono nieprawidłowości związane ze zbyt dużą zawartością tłuszczów w stosunku do norm. Powyżej normy w badanych racjach pokarmowych kształtowała się również zawartość witaminy A. Dokonane obserwacje potwierdzają konieczność ciągłego upowszechniania wiedzy na temat zasad racjonalnego żywienia wśród pracowników szpitala.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 38 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.