Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  uslugi doradcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu podjęto próbę identyfikacji podmiotów na rynku usług doradczych dla rolników i opisania podstawowych form ich działalności. W tej dziedzinie, w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych po stronie podaży najważniejszą rolę odgrywały na wsi Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) tj. bezpłatne doradztwo państwowe. Jednocześnie na rynku usług doradczych wzrastało znaczenie doradztwa - także bezpłatnego - świadczonego przez zakłady produkcyjne powiązane z przetwórstwem rolno-spożywczym i produkcją środków produkcji dla rolnictwa. Wyrazem tego jest między innymi fakt, że w wielu badanych wsiach rolnicy sytuowali ten typ doradztwa na pierwszym miejscu przed doradztwem państwowym. Znaczenie i zakres działania pozostałych firm i instytucji świadczących usługi doradcze dla rolników było znacznie mniejsze. W segmencie usług doradczych sytuowali rolnicy usługi realizowane przy okazji weterynaryjnej opieki nad zwierzętami, świadczone przez - w większości sprywatyzowane - lecznice weterynaryjne. Były to jedyne ogólnie dostępne płatne usługi doradcze, a w niektórych wsiach w ogóle jedyne, na które rolnicy mogli liczyć. Zasięg korzystania z usług doradczych nie zmienił się w latach 1992-1996 w sposób istotny, w 1996 roku skorzystało z nich około 15% rolników. Zmieniła się natomiast struktura gospodarstw korzystających z nich, formy współpracy, a także nastąpiły zmiany terytorialne w zakresie intensywności korzystania z omawianej formy usług. W opracowaniu scharakteryzowano rolników korzystających z usług doradczych i ich gospodarstwa oraz porównano z ogółem badanych. Rynek doradztwa rolniczego stawiał głównie na rolników aktywnych, tymczasem najwięcej potrzeb - w większości zresztą nieuświadamianych - jest tam, gdzie przede wszystkim trzeba przełamać postawy bierne, także wobec doradztwa. Wobec powolnych przemian strukturalnych doradztwo rolnicze może być najkorzystniejszą formą stymulacji postaw, a w wielu przypadkach pomoc doradcza może okazać się tańsza i skuteczniejsza niż pomoc społeczna. Obecny system doradztwa rolniczego nie jest ani nastawiony, ani przygotowany (kadrowo i finansowo ) na rozwiązywanie takich problemów.
Zaprezentowane analizy ewolucji doradztwa rolniczego zostały wykonane w oparciu o studia literaturowe dotyczące procesu rozwoju systemów doradczych w świecie. Zostały przedstawione wyzwania doradztwa rolniczego w powiązaniu z przeglądem historycz­nym doradztwa i jego początkami wywodzącymi się ze starożytnej Mezopotamii i Chin. Zostały one udoskonalone w Europie na początku XIX wieku, a osiągnęły pełny rozwój w Stanach Zjednoczonych w późnych latach XIX i na początku XX wieku. Obserwacja przemian systemów doradztwa wskazuje na coraz większy udział prywatnych organizacji doradczych na rynku usług dla rolników, zwłaszcza od lat osiemdziesiątych XX wieku. Jednocześnie następuje zmiana funkcji i zadań doradztwa państwowego, wobec mniejszej zdolności do zaspokajania potrzeb doradczych rolników i krytykowanej słabszej spraw­ności i zdolności do racjonalnego gospodarowania publicznymi środkami finansowymi. Przegląd kończy analiza współczesnych, nowoczesnych form wsparcia doradczego z wy­korzystaniem technologii informatycznych, które jak się wydaje nie będą w stanie wyeli­minować bezpośrednich kontaktów z doradcami. Specyfika zamieszkiwania w środowi­skach wiejskich, położonych peryferyjnie, wywołuje u rolników potrzeby utrzymywania relacji społecznych. Powoduje to ograniczenie znaczenia udostępniania usług doradczych do serwisów internetowych i baz danych z tendencjami zachowania kontaktów osobistych z pracownikami instytucji doradczych.
Agrotechniczny zabieg nawożenia jest zarazem jednym z najważniejszych, jak i najtrud­niejszych w produkcji roślinnej. Problematyka związana z nawożeniem musi uwzględ­niać szereg czynników związanych z aspektami przyrodniczymi, technicznymi oraz ekonomiczno-prawnymi. Wieloaspektowość problematyki sprawia, że istotne znaczenie w optymalizacji nawożenia na poziomie gospodarstwa rolnego ma działalność dorad­cza. W opracowaniu przedstawiono najważniejsze ośrodki w agrobiznesie i jego otocze­niu prowadzące działalność doradczą w zakresie nawożenia. Przedstawiono też główne ośrodki prowadzące działalność doradczą dla rolników oraz innych podmiotów.
W artykule dokonano prezentacji celów i zadań, jakie spoczywają na doradztwie rolniczym w kontekście reform wspólnej polityki rolnej. Zaprezentowane podstawowe kwestie zawarte w ustawie o jednostkach doradztwa rolniczego wskazują jednocześnie na fakt, że o ile ustawa znosi ograniczenia co do możliwości pozyskiwania przez jednostki doradztwa rolniczego środków pozabudżetowych, co jest zgodne z tendencjami europejskimi, to z drugiej strony pominięto w niej ważne dla dalszego funkcjonowania doradztwa rozwiązania z zakresu kształtowania i gospodarowania zasobami.
W artykule przedstawiono zmiany w częstotliwości korzystania przez rolników z usług doradczych w latach 1992-2011. Materiał empiryczny stanowiły dane ankietowe IERiGŻ- -PIB zebrane w 76 wsiach na terenie całego kraju. Próba badawcza obejmowała ponad 3300 indywidualnych gospodarstw rolnych o obszarze większym niż 1 ha UR. W opracowaniu posłużono się metodą opisową oraz statystyczną analizą zależności między zmiennymi. Z przeprowadzonych badań wynika, że w latach 1992-2011 nastąpił wzrost odsetka rolników korzystających z doradztwa (w sposób stały lub okresowy) z 14 do 36%. Udokumentowano istnienie istotnej statystycznie i umiarkowanie silnej zależności między cechami ekonomicznymi badanych gospodarstw a częstotliwością kontaktów z podmiotami doradczymi.
Celem pracy było przedstawienie działań podejmowanych w ramach doradztwa or­ganizacyjno-ekonomicznego w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (KPODR) dla usprawnienia zarządzania gospodarstwem rolniczym. Źródłem informacji były dane sprawozdawcze KPODR z lat 2011-2012. Analiza pokazała, że Ośrodek pełni ważną rolę w regionie dla usprawnienia zarządzania w gospodarstwach rolniczych. Do­radcy podejmują wiele działań (obejmujących porady, szkolenia, konferencje, opracowa­nia, lustracje, wizyty w gospodarstwach oraz wydawnictwa) mogących istotnie poprawić jakość podejmowanych w gospodarstwie decyzji, zarówno bieżących jak i długookreso­wych. Rolnicy współpracujący z Ośrodkiem uzyskują wiedzę ważną dla bieżącego funk­cjonowania gospodarstw, p ozwalającą na ocenę sytuacji ekonomicznej i możliwości dal­szego rozwoju gospodarstw oraz źródeł finansowania zaplanowanych inwestycji.
W opracowaniu przedstawiono rozwój prywatnych podmiotów doradczych, przy czym w pierwszej kolejności analizowano zjawisko w skali całego kraju, a następnie przepro­wadzono sondaż wśród 58 respondentów. W okresie od 2008-do 2012 roku powstało 157 licencjonowanych podmiotów doradczych, które w większości były kierowane przez mężczyzn (63,7%). Lokalizację znalazły przede wszystkim na terenie gmin i innych miej­scowości wiejskich (52,2%), w mniejszym zaś zakresie w miastach powiatowych czy wo­jewódzkich. Badani doradcy charakteryzowali się wyższym wykształceniem, pozostawali na ogół w młodym wieku i w większości przypadków, zakładając prywatną firmę doradczą, przed­tem pracowali w ODR. Wśród motywów skłaniających ich do pracy na własny rachunek wymieniano chęć usamodzielnienia się czy sprawdzenie się w biznesie. Główną uwagę w procesie doradczym zwracali na udzielanie porad odnośnie dopłat bezpośrednich, PROW, w tym zwłaszcza korzystania z usług doradczych w powiązaniu ze spełnianiem wymogów wzajemnej zgodności oraz prowadzaniem dokumentacji rolniczej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.