Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system PQS
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
System Jakości Wieprzowiny PQS (Pork Quality System) jest nowoczesnym, kompleksowym i zintegrowanym sposobem produkcji certyfikowanego mięsa wieprzowego o wysokiej jakości, uznanym przez ministra rolnictwa za krajowy system jakości żywności. Proces produkcji w łańcuchu „od pola do stołu” został tak zaprojektowany, aby jakość mięsa była budowana na każdym etapie produkcji, w sposób naturalny, bez wspomagania substancjami chemicznymi, z dbałością o dobrostan zwierząt i środowisko naturalne.
Na monotonnym rynku mięsa wieprzowego konsumenci coraz częściej oczekują, aby oferta handlowa była bardziej zróżnicowana i pozwalała im na większe możliwości wyboru. Klienci poszukują mięsa wyróżniającego się nie tylko wysoką jakością, ale także znanym pochodzeniem, pozyskiwanym zgodnie z wymogami dobrostanu zwierząt i ochroną środowiska naturalnego. Odpowiedzią na te oczekiwania jest wieprzowina wyprodukowana w systemie jakości PQS (ang. Pork Quality System), uznanym przez ministra rolnictwa za krajowy system jakości żywności.
The development of new and modification of previously existing food quality systems are the result of growing consumer demand for quality food. The EU systems guaranteed traditional specialty and geographical indications have been subjected to verification and are designed for these new legal requirements, which are discussed in the article. Moreover, in this article five national systems approved by the Minister of Agriculture and Rural Development are presented and characterized. Differences between the UE and national food quality systems have been indicated.
Odmienne perspektywy postrzegania jakości uzasadniają wprowadzenie dwóch pojęć - jakości producenckiej i konsumenckiej, odpowiednio definiowanych i kwantyfikowanych. Obiektywizację i standaryzację rozmaicie konotowanej jakości z tych dwóch perspektyw stanowią certyfikaty czy systemy jakości, które stanowiąc zespół reguł muszą być uwzględnione w czasie produkcji i dystrybucji artykułów spożywczych, informując o ich spełnieniu przez określone oznakowanie. To oznakowanie powinno pomagać konsumentowi w jego decyzjach nabywczych, wskazując na to, że produkty nim opatrzone są lepszej jakości niż inne. Z uwagi na fakt, że polscy konsumenci wciąż jeszcze kupują mięso przede wszystkim w sklepach specjalistycznych bądź na stoiskach mięsnych w sklepach wielkopowierzchniowych często informacje na temat jego jakości czerpią od sprzedawców. Stąd też ich wiedza na ten temat może mieć znaczenie dla świadomości konsumentów w zakresie systemów jakości i sposobu ich graficznego prezentowania. Celem sprawdzenia wiedzy dystrybutorów w tym zakresie, a konkretnie sprzedawców specjalistycznych i delikatesowych oraz przedstawicieli hurtowni, w 2017 roku przeprowadzono badania jakościowe z wykorzystaniem metody pogłębionych wywiadów telefonicznych z 66 respondentami reprezentującymi wymienione kategorie dystrybutorów w 4 miastach w Polsce. Wyniki tych badań wskazują na niski poziom wiedzy sprzedawców i sprzedawców delikatesowych na temat systemów jakości mięsa, w tym również propagowanego w 2011 roku systemu PQS. Przedstawiciele hurtowni w nieco większym stopniu wykazali się wiedzą w tym zakresie, jakkolwiek dość powierzchowną w odniesieniu do kryteriów zróżnicowania między mięsem certyfikowanym i niecertyfikowanym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.