Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  strategie rozwoju
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
The author describes the changing systems of democracy in the evolving world. He draws attention to the crisis of the present mechanisms of democracy and its causes. He notices that new parameters of the contemporary life should be taken into account when debating on the future. In conclusion, the author states that building new mechanisms of democracy will make it attractive again.
Przedstawiono istotę, zakres i funkcje planowania strategicznego w skali regionalnej i lokalnej, charakterystykę Strategii rozwoju województwa mazowieckiego do 2030 roku oraz ocenę przygotowania strategii i zamierzeń strategicznych Mazowsza. Celem badań było wskazanie, czy strategie rozwoju regionalnego i lokalnego mogą być narzędziem stymulacji rozwoju i aktywności ludności. Przeprowadzone rozważania potwierdzają taką zależność, zwłaszcza w warstwie przygotowania strategii. Natomiast brakuje pełnej zgodności w tym zakresie w procesie realizacji strategii. W związku z tym wskazane byłoby zwrócenie większej uwagi na narzędzia realizacji strategii i dostosowanie jej do możliwości zasobowych i finansowych danego obszaru.
Na treść artykułu - opartego na literaturze przedmiotu i analizie 4 strategii rozwoju gmin wiejskich - składają się następujące zagadnienia: istota systemu zarządzania roz­wojem turystyki w gminie, oddziaływanie na rozwój turystyki przez gminę oraz kierunki i uwarunkowania rozwoju turystyki w świetle wybranych strategii gmin wiejskich. Celem artykułu było wskazanie, że strategie gmin wiejskich nie zawsze są dostatecznym narzę­dziem rozwoju działań turystycznych, gdyż nie w pełni uwzględniają instrumenty i uwa­runkowania ich realizacji.
Planowanie strategiczne ma kluczowe znaczenie w harmonizowaniu wysiłków i identyfikacji krytycznych zasobów w osiąganiu zamierzonych celów. Od kilkudziesięciu lat jest ono z powodzeniem stosowane nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale i w sektorze publicznym przy wielu realizacji polityk rozwoju. Mnogość i różnorodność strategii pod względem problemowym i terytorialnym wymaga zachowania zasady spójności. Przeprowadzono analizę i ocenę wybranych dokumentów strategicznych o istotnym znaczeniu dla rozwoju wiejskiej gospodarki Polski, z punktu widzenia spójności. Spójność jako jedna z kluczowych charakterystyk determinuje możliwości i sposoby koordynacji oraz kompletność wdrażania strategii o różnym zakresie przedmiotowym i czasowej perspektywie realizacji. Szczególny nacisk położono na problem przedsiębiorczości, tj. miejsce jakie zajmuje ta problematyka w krajowych dokumentach strategicznych, sposób w jaki jest tam ujmowana, diagnozę jej obecnego stanu i prognozę oraz proponowane działania prorozwojowe dla wsi. Pomimo mnogości realizowanych aktualnie strategii, istotnych różnic w stosowanych podejściach (problemowym, sektorowym i terytorialnym), a także w stopniu ich szczegółowości, można uznać, że w kontekście rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich Polski w znacznym stopniu zachowują one zasadę spójności.
Przewidywanie i planowanie przyszłości są ważnymi elementami w rozwoju strategii. Planowanie scenariuszowe jest kluczową techniką stosowaną przez futurystów do opracowywania modeli ułatwiających przeprowadzanie procesów pożądanych zmian, opracowywania planów strategicznych i strategii działania tworzących określoną wizję przyszłości. Scenariusze rozwoju są zatem wewnętrznie spójnymi i wiarygodnymi opisami ewentualnego stanu, które mają zapewnić alternatywne rozwiązania uwzględniające przyszłe warunki, kształtujące się na podstawie różnorodnych aktywności oraz zmian zachodzących w danym systemie. Odwoływanie się do planowania scenariuszowego wzrosło w następstwie ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych oraz zauważanej w XXI w. większej niepewności politycznej, gospodarczej i ekonomicznej. Według Bain&Company, badającego corocznie narzędzia zarządzania, w 1999 r. mniej niż 40% firm stosowało planowanie scenariuszowe, natomiast w 2006 r. jego użycie wzrosło już do 70%. Celem artykułu jest przedstawienie metodyki oraz poszczególnych etapów tworzenia scenariuszy rozwoju, które również mogą być zastosowane do analizy potrzeb i możliwości rewitalizowanego środowiska. Wyodrębnione na podstawie analizy czynnikowej kluczowe determinanty są podstawą do tworzenia alternatywnych działań uwzględniających nieprzewidziane zdarzenia oraz wpływ zewnętrznych i wewnętrznych czynników.
Artykuł podejmuje niezwykle istotną problematykę zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do sektora rolnego. Celem opracowania jest identyfikacja i ocena zmian, jakie dokonały się w rolnictwie polskim w latach 2002-2010. Tendencje tych zmian odniesione zostały do założeń koncepcji rozwoju zrównoważonego. Badania wykazały, że czynnikami sprzyjającymi wdrażaniu koncepcji rolnictwa zrównoważonego są poprawa produktywności czynników produkcji, przekształcenia strukturalne oraz wzrost liczby gospodarstw ekologicznych. Z kolei wśród czynników negatywnie oddziałujących na zrównoważenie sektora rolnego znalazły się: malejący areał użytków rolnych, regres w pogłowiu zwierząt gospodarskich, zbyt małe zużycie kwalifikowanego materiału siewnego oraz wciąż wysoki udział zbóż w strukturze zasiewów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.