Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 237

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stosunki wodne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie badań, prowadzonych w latach 1999 i 2000 na terenie Parku Południowego we Wrocławiu, dokonano oceny kształtowania się stosunków wodnych gleb tego obiektu. Przeanalizowano: warunki meteorologiczne, glebowe i hydrogeologiczne oraz zaleganie wód gruntowych i funkcjonowanie systemu wodno-melioracyjnego parku. Stwierdzono, że wiosną 1999 r. z powodu utrudnień w odpływie wody ze stawu parkowego i awarii przebiegającego przez park rurociągu ciepłowniczego doszło do długotrwałego podtopienia znacznych obszarów parku. Przyjmując minimalne normy odwodnienia na poziomie 50 cm dla polan parkowych i 100 cm dla terenów zadrzewionych stwierdzono, że na niektórych obszarach parku wody gruntowe przez 31-40 dni zalegały płycej niż 50 cm, a przez dwa do trzech miesięcy ich głębokość była mniejsza od 100 cm. Spowodowało to znaczne straty w drzewostanie Parku Południowego.
Opening new mines, deeper operations and the constant spread of mining activity to new terrain is associated with more or less extensive disturbance of natural water regimes. This is manifested in the drying of farm wells and ponds, reduced flow in water courses and, sometimes even their complete disappearance with extreme drying of orogen and soils. Typical symptoms of such disturbances are hydrological and soil changes and alteration of habitats. A very large disturbance of this kind is subsidence depression zone surrounding the Bełchatów brown coal strip mine. The authors discuss its effects on soil and habitat conditions, using two forest districts as examples.
W pracy przedstawiono wpływ czynników naturalnych i działalności człowieka na możliwości retencyjne dorzecza i przepływy w korycie i dolinie rzeki w różnych przedziałach czasowych. Opisano ponadto oddziaływanie zbiornika Jeziorsko na przepływy w korycie i poziomy wód gruntowych w dolinie. Zmiany na obszarze zlewni w ciągu ostatniego tysiąclecia powodują bardzo duże przepływy powodziowe na początku wiosny oraz głębokie, długotrwale niżówki letnie. W tych warunkach mniejsza intensywność opadów podczas okresu suszy prowadzi do suszy glebowej w okresie wegetacji. Konsekwencją tego jest susza hydrologiczna i głębokie niżówki lub nawet zanik przepływu w korytach wielu dopływów Warty. W celu poprawy tej sytuacji należy projektować dużą liczbę zbiorników retencyjnych. Podstawową funkcją tych zbiorników jest magazynowanie nadmiaru wody podczas przepływów powodziowych i jej wykorzystanie w okresie suchych miesięcy letnich, tak jak ma to miejsce w przypadku zbiornika Jeziorsko. Wyrównanie przepływów w rzekach w okresie rocznym przyczyni się do podniesienia i stabilizacji poziomów wody gruntowej w dolinach rzek.
Najistotniejszym problemem we współczesnej klimatologii jest zagadnienie ocieplania klimatu. Chociaż nie udowodnione ponad wszelką wątpliwość, wiele czynników świadczy o zmianie klimatu w przeciągu ostatniego krótkiego okresu czasu. W pracach poświęconych roli lesistości w bilansie wodnym zlewni badacze podkreślają duże zdolności retencyjne terenów leśnych. Zdolności te wpływają na zwiększenie sum odpływów ze zlewni o większej lesistości w latach suchych i na zmniejszenie ich w latach mokrych oraz na wzrastanie odpływów w półroczach letnich i na zmniejszanie ich w półroczach zimowych. W badaniach w zlewniach o różnej lesistości wykazali oni, duże zdolności retencyjne zlewni o większym zalesieniu. Świadczą o tym bardzo wyrównane przebiegi miesięcznych przepływów oraz stosunkowo niewielkie miesięczne zmiany retencji. Także z długoletnich badań prowadzonych przez Zakład Gospodarki Wodnej IBL, w warunkach zlewni nizinnych, rysuje się stabilizujący wpływ lesistości na odpływ wód z terenu zlewni a głównie zaś zmniejszenie jego nierównomierności. Mokradła należą dziś do jednych z silniej zagrożonych ekosystemów. Są one jednocześnie centrami różnorodności biologicznej, miejscem występowania cennych i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz naturalnymi zbiornikami retencjonującymi wodę. W celu zachowania tych cennych ekosystemów, obejmuje się je ochroną a czasami również prowadzi ich czynną ochronę. Przykładem takiej ochrony jest realizowany przez Lasy Państwowe projekt małej retencji. Pod pojęciem tzw. mała retencja wodna należy rozumieć wszelkie zabiegi mające na celu wydłużenie drogi i czasu obiegu wody w zlewni. Zazwyczaj rozumie się to jako zatrzymywanie i podpiętrzanie wody w ciekach oraz gromadzenie jej w zbiornikach wodnych. Do małej retencji należą zbiorniki wodne o pojemności całkowitej < 5 mln m3. Działania w zakresie małej retencji służą poprawie bilansu wodnego zlewni poprzez zwiększanie zasobów dyspozycyjnych wody. Stanowią też ważny element ochrony jakości wód. Nadleśnictwo Kolumna wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Znajduje się w jej centralnej części. Zarządza lasami o powierzchni ok. 20 000 ha, oraz sprawuje nadzór nad ok. 6 000 ha lasów niepaństwowych. Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 1 342 km2. Dominującym gatunkiem w drzewostanach jest sosna. Siedliska lasowe stanowią około 50% nadleśnictwa. Teren ten jest ubogi w naturalne zbiorniki wodne i rzeki. Negatywny wpływ na stosunki wodne ma zlokalizowana w niedalekiej odległości Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. W ostatnim okresie na terenie nadleśnictwa prowadzone są prace z zakresu małej retencji wodnej .W najbliższych latach powstaną nowe obiekty, dzięki którym powstanie ok. 40 ha lustra wody.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.