Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stezenie cynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Cynk w populacji libijskiej

100%
W przedstawionej pracy oznaczano aktywność oksydazową ceruloplazminy oraz stężenia miedzi i cynku w surowicy krwi mężczyzn z przewlekłą miażdżycową niedrożnością tętnic (PMNT), tętniakiem aorty brzusznej (TAB) i w grupie kontrolnej. Stwierdzono wyższe stężenia miedzi i cynku oraz aktywność ceruloplazminy w surowicy w PMNT w porównaniu z TAB i kontrolą przy braku różnic między dwiema ostatnimi grupami. Aktywność oksydazowa ceruloplazminy we wszystkich badanych grupach jest dodatnio skorelawana z stężeniem miedzi (r≥0,64, 0≤0,05)., co wynika głównie z wiązania ponad 90 % miedzi przez to białko w osoczu krwi. W grupie PMNT aktywność ceruloplazminy jest także dodatnio skorelowana z stężeniem cynku. Należy sądzić, że wzrost aktywności oksydazowej ceruloplazminy oraz stężeń miedzi i cynku jest spowodowany reakcją ostrej fazy w związku z przewlekłym procesem zapalnym i martwiczym towarzyszącym niedrożności tętnic kończyn dolnych u części chorych.
Przeprowadzona ocena sposobu żywienia grupy kobiet i mężczyzn wykazała zadowalającą podaż składników podstawowych błonnika oraz cynku. Oznaczone stężenia cynku w surowicy i erytrocytach odpowiadały wartościom średnim w populacji. Różnice pomiędzy oznaczonymi wartościami skrajnymi mogą sugerować występowanie ukrytych niedoborów tego pierwiastka w badanej populacji.
Przeprowadzone badania wykazały niski poziom spożycia węglowodanów przez ogół badanych i wysoki tłuszczów w racjach pokarmowych mężczyzn. Cechą charakterystyczną był brak zbilansowania pomiędzy Fe, Zn i Cu. Suplementacja diety cynkiem doprowadziła do statystycznie istotnego wzrostu poziomu cynku w surowicy, natomiast w przypadku erytrocytów, zmiany były statystycznie nieistotne.
Celem pracy było porównanie reakcji 3 gatunków roślin na różne stężenia cynku. W kulturach wodnych testowano siewki grochu zwyczajnego (Pisum sativum L.) odm. Iłówiecki, gorczycy białej (Sinapis alba L.) odm. Borowska i słonecznika zwyczajnego (Helianthus annuus L.). Cynk wprowadzano w postaci ZnS04 x 7H20 w stężeniach: 0, 10, 40 mg x dm-3. Określano tempo wzrostu systemu korzeniowego w kilku terminach badań oraz długość pędów po zakończeniu eksperymentu: słonecznik 14 dni, groch 19, gorczyca 21 dni. Przy obu zastosowanych dawkach cynku stwierdzono stymulację wzrostu systemu korzeniowego grochu z równoczesną redukcją długości pędów. Reakcja korzeni i pędów gorczycy oraz słonecznika przy zastosowanych dawkach Zn przejawiała się w hamowaniu ich wzrostu. Wykazano, że najbardziej odporny na zwiększone stężenie cynku jest groch zwyczajny a następnie gorczyca biała, zaś największą wrażliwością odznacza się słonecznik zwyczajny.
The purpose of this experiment was to study the concentration of magnesium and zinc in cancerous breast tissue and serum. Higher concentrations of magnesium and zinc were observed in cancerous tissue in comparison to healthy physiological tissue. Lower concentrations of magnesium and zinc were observed in the blood serum of women with breast cancer than in healthy physiological blood serum.
Badano stężenie miedzi, cynku i żelaza w osoczu oraz aktywność AST i ALT w surowicy krwi u alkoholików w przebiegu zespołu abstynencyjnego i w okresie abstynencji. Stwierdzono znamiennie niższe stężenie cynku i miedzi oraz wyższą aktywność aminotransferaz u alkoholików w porównaniu z grupą kontrolną. Poziom miedzi i cynku nie wzrastał pomimo zachowywania abstynencji. Stężenie żelaza w osoczu nie różniło się znamiennie w grupie badanej i kontrolnej. Nie stwierdzono korelacji między stężeniami pierwiastków a natężeniem zespołu abstynencyjnego, wiekiem alkoholika, czasem trwania uzależnienia. Stwierdzono korelację między stężeniem cynku i aktywnością AST oraz między stężeniem miedzi i aktywnością AST i ALT.
Nieprawidłowy metabolizm, tak makroskładników jak i pierwiastków śladowych, jest jedną z przyczyn powikłań klinicznych u chorych przewlekle dializowanych. Celem naszych badań było porównanie w jakim stopniu hemodializa (HD) i ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa (CADO) wpływa na stężenie magnezu, cynku i miedzi we krwi. W badaniach brało udział 25 chorych leczonych HD i 20 chorych leczonych CADO: piętnastu zdrowych ochotników (ZDR) przebadano w celu uzyskania wartości referencyjnych. Oznaczenia Mg, Zn i Cu w osoczu (P) i erytrocytach (Er) wykonywano metodą spektrofotometrii atomowo-absorpcyjnej. W naszych badaniach średnie stężenia Mg w P u chorych HD oraz CADO były wyższe od wartości u ZDR i różniły się statystycznie (odpowiednio: p<0,05 i p<0,01). Średnie stężenie tego pierwiastka w Er chorych HD oraz CADO również przewyższały (p<0,001) stężenie u ZDR. Zarówno w P jak i Er obserwowaliśmy obniżenie poziomu cynku u chorych HD i CADO, w porównaniu do ZDR. Średnie stężenia Cu w P i Er w obu badanych grupach pacjentów nie różniły się istotnie statystycznie od ZDR. Skłonność do podwyższonego stężenia Mg we krwi chorych leczonych HD i CADO wymaga stałej kontroli stężenia tego minerału w P i Er, a także modyfikacji jego stężenia w płynach dializacyjnych. Obniżone stężenie Zn w P i Er u chorych dializowanych, powoduje konieczność stosowania jego suplementacji. Leczenie HD i CADO nie ma wpływu na stężenie miedzi w P i Er pacjentów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.