Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 328

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 17 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stan odzywienia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 17 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena stanu odżywienia mężczyzn w wieku powyżej 25 roku życia odbywających karę w Areszcie Śledczym w Radomiu. Wykazano, że w każdej badanej grupie wiekowej występowała otyłość I0 (26,2% - 40,6%) i II0 (3,7%-10,7%) co było następstwem siedzącego trybu życia, jaki prowadzą osadzeni. Objawy niedoboru energii stwierdzono u 1,6% badanych w grupie wiekowej 26-30 lat.
Niedożywienie białkowo-kaloryczne jest jedną z przyczyn niedoboru wzrostu dzieci ze schyłkową niewydolnością nerek oraz przyczynia się do zwiększonej chorobowości i śmiertelności w tej grupie pacjentów. Celem pracy była ocena stanu odżywienia dzieci ze schyłkową niewydolnością nerek oraz ustalenie czynników wpływających na stan odżywienia w tej grupie pacjentów. Przebadano 44 dzieci (27 chłopców i 17 dziewcząt) w wieku 13,0 ± 3,3 lat, w tym 29 dializowanych otrzewnowo i 15 pozostających w programie przewlekłych hemodializ. Oceniono parametry stanu odżywienia (wskaźniki antropometryczne, wiek szkieletowy, skład ciała metodą densytometrii i parametry biochemiczne), skład diety oraz adekwatność dializoterapii. Wykazano, zwłaszcza u dzieci młodszych, upośledzony stopień rozwoju tkanki tłuszczowej. W grupie dziewcząt stwierdzono poprawę antropometrycznych i densytometrycznych wskaźników rozwoju tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie stężenia białka i albumin w surowicy krwi wraz z wiekiem. Sposób i czas leczenia nerkozastępczego oraz płeć nie korelują za stanem odżywienia dzieci dializowanych. Niższe stężenia białka całkowitego w surowicy w grupie pacjentów dializowanych otrzewnowo w stosunku do leczonych hemodializami mogą wynikać z utraty białka przez otrzewną.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia kwasem foliowym w grupie młodzieży akademickiej. Zbadano 178 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wieku 20-26 lat. Oszacowano wielkość pobrania folianów z dietą oraz stężenie kwasu foliowego w surowicy krwi i w erytrocytach. Uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzenie, iż spożycie folianów w badanej grupie młodzieży akademickiej jest nieadekwatne do zapotrzebowania. Przeciętne stężenie kwasu foliowego w surowicy u mężczyzn kształtuje się na poziomie 7,77 ng/ml, u kobiet - 8,64 ng/ml, zaś w erytrocytach odpowiednio 297,90 ng.ml oraz 305,85 ng/ml. Ryzyko niedoboru kwasu foliowego stwierdzono u 14,5% kobiet i 19,4% mężczyzn, zaś deficyt kwasu foliowego w tkankach - u 0,9% badanych kobiet.
Cel badań. Celem badań była ocena sposobu żywienia hemodializowanych kobiet i mężczyzn o zróżnicowanym stopniu odżywienia. Materiał i metody. Badania przeprowadzono wśród 74 pacjentów hemodializowanych, wśród których na podstawie BMI (kg/m2) wyodrębniono 2 grupy badawcze u kobiet: grupę z prawidłową masą ciała n =17 (48,6%), i grupę z nadmierną masą ciała n = 18 (51,4%) oraz 2 grupy badawcze u mężczyzn: grupę z prawidłową masą ciała n = 17 (43,6%) i grupę z nadmierną masą ciała n = 22 (56,4%). Ocenę ilościową dziennych racji pokarmowych (dzrp) przeprowadzono metodą 24-godzinnego wywiadu żywieniowego, obejmującego 3 dni poprzedzające badanie. W opracowaniu wyników wykorzystano program komputerowy Dieta 4, opracowany przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Obliczenia wykonano programem Statystyka 9.0. Uzyskane wyniki porównano z normami żywieniowymi dla osób hemodializowanych. Wyniki. Obliczono wartość energetyczną oraz podaż podstawowych składników odżywczych, a także błonnika i cholesterolu pokarmowego. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na brak zbilansowania zawartości składników odżywczych w całodziennych racjach pokarmowych pacjentów obu płci, niezależnie od ich stanu odżywienia. Dieta charakteryzowała się niską wartością energetyczną oraz niską podażą białka i węglowodanów we wszystkich badanych grupach kobiet. Średnie spożycie białka (89,4 ± 40,6 g/dobę) i cholesterolu (343,9 ± 207,4 mg/dobę) w dziennych racjach pokarmowych mężczyzn z prawidłową masą ciała było istotnie wyższe w porównaniu ze średnim spożyciem białka (71,9 ± 25,2 g/dobę) i cholesterolu (253,4 ± 142,5 mg/dobę) przez mężczyzn hemodializowanych z nadmierną masą ciała. Badania wykazały niskie spożycie błonnika pokarmowego we wszystkich badanych grupach kobiet i mężczyzn. Wnioski. Regularna porada dietetyka jest niezbędna, ponieważ nieodpowiednia wartość energetyczna dziennych racji pokarmowych i spożycie głównych składników odżywczych w diecie może wpływać niekorzystnie na przebieg choroby.
Celem pracy było stwierdzenie czy długoterminowe przyjmowanie środków psychoaktywnych ma wpływ na stan ożywienia oraz fizyczną sprawność młodych mężczyzn. U 20 pacjentów oddziału detoksykacyjnego (grupa A) i u 20 osób nie zażywających narkotyków (grupa B) wykonano pomiary antropometryczne i przeprowadzono próbę wydolnościową. W grupie osób uzależnionych nie stwierdzono niedożywienia, natomiast obserwowano niskie zużycie tlenu, wysokie wartości tętna spoczynkowego.
Ocena stanu odżywienia sportowców stanowi ważny element w planowaniu i realizacji cykli treningowych, szczególnie w sportach ekstremalnych, do których należy zaliczyć także spadochroniarstwo. Celem pracy była antropometryczna ocena stanu odżywienia reprezentacji Wojska Polskiego w sportach spadochronowych. Badaniami objęto 30 żołnierzy zawodowych, mężczyzn w wieku 22-42 lata, uprawiających wyczynowo sporty spadochronowe. Do oceny stanu odżywienia stosowano badania antropometryczne jako metodę łatwą do przeprowadzenia w warunkach naturalnych i powszechnie stosowaną, a dającą duże możliwości interpretacji wyników. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że 4б,7Уо ogółu badanych wykazywało otyłość. Najniższy odsetek otyłych był w najmłodszej grupie wiekowej, podczas gdy ilość skoczków wykazujących otyłość wzrastała wraz z ich wiekiem. Celowym, zatem jest podjęcie stosownych działań przez służbę zdrowia, wśród skoczków spadochronowych, w zakresie żywieniowej profilaktyki otyłości oraz szerzenia żywieniowej oświaty zdrowotnej.
Badania stanu odżywienia w roku 1996/97 zostały przeprowadzone wśród 788 uczniów losowo dobranych szkół z terenu całej Polski w wieku 11-12 lat, w roku 2000 - wśród 769 uczniów w wieku 14-15 lat, w większości tych samych, U ok 80% dziewcząt i chłopców proporcje masy do wysokości ciała mieściły się w granicach normy. Niedobory masy ciała występowały u prawie 13% badanych w roku 1996/97, rzadziej stwierdzano je 3 lata później - u ok. 11%) chłopców i 10% dziewcząt. Wśród chłopców w wieku 11-12 lat nadwaga występowała u ponad 7%, otyłość u 2%), natomiast w wieku 14-15 lat nieprawidłowości te stwierdzono odpowiednio u 5% i 4%j badanych. W grupie dziewcząt 11-12-letnich z powodu nadwagi cierpiało 4%, z powodu otyłości 2%. Częstość występowania tych nieprawidłowości w wieku 14-15 lat wzrosła do niecałych 8%, w przypadku nadwagi i prawie 5% w przypadku otyłości.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem udziału tłuszczu i kwasów tłuszczowych w diecie kobiet karmiących piersią. Pobranie żywności i składników odżywczych w grupie 69 kobiet karmiących wyłącznie piersią w 2 okresach laktacji, wiosennym i jesiennym oceniono na podstawie 7-dniowego wywiadu obejmującego żywienie w tym okresie. W diecie badanych kobiet, zarówno w sezonie wiosennym, jak i jesiennym największy był udział mleka i przetworów mlecznych (17,1%; 12,0%), a w następnej kolejności produktów zbożowych, łącznie z pieczywem (10,8%; 9,3%), mięsa, w tym drobiu i podrobów (6,8%; 6,4%) oraz ziemniaków (6.8%; 8,7%). Stwierdzono zbyt wysoki udział energii z tłuszczu (około 35%) i nasyconych kwasów tłuszczowych (12,9%) na wiosnę i 12,3%) na jesieni) oraz izomerów trans kwasów tłuszczowych (około 2%)) w diecie badanych kobiet.
Celem podjętych badań była ocena stanu odżywienia, metodami antropometrycznymi oraz opracowanie wskaźników rozwoju młodzieży podejmującej studia w latach 1984-1990.Przeciętna masa i wysokość ciała kobiet oraz mężczyzn odpowiadała w przybliżeniu wartościom wyznaczonym dla 65 centyla, zaś średnie wartości wskaźnika BMI zawierały się pomiędzy 65 a 85 centylem. Badane osoby były wyższe, kobiety o 1 cm do 4 cm, a mężczyźni o 1 cm do 7 cm, od populacji opisywanych w piśmiennictwie krajowym i wskazuje to na zachodzące dalsze zwiększanie się wysokości ciała młodzieży. Jednocześnie obserwowano brak istotnego zróżnicowania w wysokości i masie ciała osób pochodzących z różnych środowisk, co wskazuje na zacieranie się różnic w tych podstawowych parametrach oceny stanu odżywienia pomiędzy młodzieżą wiejską a miejską oraz przemawia za ujednolicaniem się wzorców żywienia mieszkańców miast i wsi.
Porównano stan odżywienia studiującej młodzieży o 3 modelach żywienia, które określono jako: mało odżywczy, z przewagą tłuszczów roślinnych i mleczno-warzywno-owocowy. Ogółem badaniami objęto 644 osoby o średnim wieku 20,7 ±1,68 lat. U 237 osób przeprowadzono pomiary antropometryczne oraz określono rozmiary i skład ciała. Stan odżywienia kobiet oceniony metodami antropometrycznymi nie zależał od modelu żywienia. Mężczyźni o modelu żywienia mało odżywczym wykazywali tendencję do większego otłuszczenia ciała, natomiast mężczyźni o mleczno - warzywno-owocowym modelu żywienia charakteryzowali się prawidłowym stanem odżywienia i byli w najmniejszym stopniu zagrożeni otyłością, co potwierdza zasadność stosowania tego modelu żywienia w profilaktyce żywieniowej.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia kobiet będących pacjentkami Warszawskiej Izby Wytrzeźwień Ogółem przebadano 77 kobiet w wieku od 20 do 70 lat. Do oceny stanu odżywienia energetyczno-białkowego kobiet zastosowano wskaźnik Queteleta (BMI). Wykazano, że w grupie kobiet, u których mogą wystąpić objawy niedożywienia, znajdowało się 24,7% badanych. Większość badanych mieściła się w przedziale najmniejszego ryzyka zwiększonej umieralności. Otyłość wykazano u 7,8% z czego 1,3% miała otyłość dużego stopnia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 17 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.