Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 514

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 26 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sposob zywienia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 26 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie wyników badań ankietowych sposobu żywienia, przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu badawczego SENECA, spośród 120 losowo wybranych starszych osób w wieku 75-80 lat, wyodrębniono 5 grup, których sposób odżywiania był odmienny. Przedstawiono charakterystykę sposobu żywienia się poszczególnych grup: pierwsza wyróżniała się zbyt małym spożyciem energii, druga - za wysokim, w trzeciej występowało niskie spożycie wapnia, poniżej 2/3 zalecanej normy, w czwartej grupie osób - za niskie spożycie energii i magnezu, piątą grupę cechowało zbyt małe spożycie węglowodanów, niektórych składników mineralnych i witamin przy realizacji norm na energię i wapń. Dla każdej z wyodrębnionych grup ludzi starszych, po uwzględnieniu specyficznych dla nich błędów żywieniowych, podano propozycje zmian sposobu żywienia.
Żywienie jest nierozłącznie związane z życiem człowieka. Świadoma działalność człowieka została skierowana na usprawnianie i doskonalenie zdobywania pożywienia oraz przetwarzania żywności. W pracy omówiono najważniejsze zmiany w przetwarzaniu żywności od czasów prehistorycznych.
Celem pracy bylo porównanie odżywiania przed zajściem w ciążę oraz w trakcie jej trwania. Badaniami objęto 100 losowo wybranych kobiet w ciąży. Narzędziem badawczym byla anonimowa ankieta, którą przeprowadzono na przełomie 2005 i 2006 roku. Kobiety zmieniły nawyki żywieniowe w okresie ciąży: ograniczyły picie słodkich napojów gazowanych oraz kawy. Kobiety w ciąży zwiększyły liczbę posiłków oraz spożycie warzyw i owoców. Większość kobiet 82% uwzględniała w diecie słodycze, a 34% nie zrezygnowało z szkodliwych dla zdrowia produktów typu fast food.
Celem pracy była jakościowa ocena sposobu żywienia niemowląt z niską masą urodzeniową w pierwszym roku życia. Badaniem objęto 60 pacjentów (33 dziewczynki i 27 chłopców) Poradni Endokrynologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Średnia masa ciała w momencie urodzenia wynosiła 2101g ± 435g. Sposób żywienia dzieci oceniono na podstawie ankiety przeprowadzonej z matką dziecka, a zawierającej pytania otwarte dotyczące m.in. karmienia naturalnego, sztucznego, wprowadzania do diety dziecka produktów uzupełniających oraz częstości spożywania posiłków w drugim półroczu życia i łaknienia dziecka po wprowadzeniu do diety produktów uzupełniających. Wykazano, że najczęściej popełnianymi przez rodziców błędami było zbyt krótkie karmienie piersią oraz przedwczesne wprowadzanie do diety dziecka niektórych pokarmów (np. mięsa, wywaru mięsnego, twarożku i jaja kurzego).
Celem pracy była ocena rodzaju i częstości stosowania suplementów diety u dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli w Krakowie oraz sprawdzenie zależności między częstością spożycia wybranych produktów spożywczych a stosowanymi suplementami diety. W badanej grupie (223 dzieci) większość rodziców (62,2%) podawała dzieciom suplementy diety, w tym 21,7% codziennie. Dochód w rodzinie różnicował badanych ze względu na stosowanie suplementów diety. Zanotowano przypadki podawania suplementów nieodpowiednich do wieku dziecka. Dzieci przyjmujące suplementy charakteryzowało częstsze spożycie ryżu, kasz, makaronów, ryb i przetworów rybnych, mleka oraz soków owocowych (p<0,05).
Celem pracy była ocena sposobu żywienia 23 osób, pozostających pod opieką Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Oddziału Hematologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie, z chorobami nowotworowymi i jego porównanie z zaleceniami dietoterapii. Ocenę zwyczajów żywieniowych oraz wartości odżywczej diety pacjentów z chorobą nowotworową przeprowadzono na podstawie specjalnie do tego celu przygotowanych ankiet oraz formularza trzydniowego bieżącego notowania, które otrzymała każda z badanych osób. Większość pacjentów onkologicznych podjadało między posiłkami oraz używało soli jako dodatku do potraw. Spożycie tłuszczu u osób z chorobami nowotworowymi przekraczało, zależne od lokalizacji nowotworu, zalecenia dietetyczne, a wartość wskaźnika ich masy ciała zależała od spożycia energii i tłuszczu z dietą. Osoby z nowotworami prostaty, jelita grubego i płuc spożywały mniej, niż określają to zalecenia dietetyczne, energii, błonnika pokarmowego, witaminy E, witaminy C oraz wapnia z dietą. Połowa osób z chorobami nowotworowymi nie otrzymała wcześniej porady dietetycznej dotyczącej żywienia w chorobie nowotworowej. Istnieje konieczność uświadomienia znaczenia stosowania specjalnych zaleceń dietetycznych w chorobach nowotworowych, aby możliwie najlepiej pomóc chorym w utrzymaniu dobrego stanu odżywienia, zmniejszyć objawy uboczne choroby i terapii oraz zwiększyć szanse wyzdrowienia i zmniejszyć odsetek zgonów.
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących modeli żywienia w poznańskich gospodarstwach domowych. Badania ankietowe przeprowadzono w 2000 r. na próbie 600 gospodarstw, osób zamieszkujących Poznań. Obejmowały one szeroko pojęte zachowania konsumpcyjne.
Celem pracy było dokonanie analizy sposobu żywienia w żłobkach warszawskich dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Losowo wybrano sześć żłobków, w których zebrano jadłospisy z okresu sześciu tygodni. Udział racjonalnych posiłków w analizowanych jadłospisach oceniono za pomocą testu Bielińskiej z modyfikacją Kuleszy. Zebrane dane wykazały, iż większość podawanych posiłków w badanych żłobkach była zestawiona racjonalnie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 26 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.