Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  skutki zdrowotne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polska znajduje się w czołówce krajów na świecie o bardzo dużym zużyciu wyrobów tytoniowych. Nadal szczególnym problemem jest duża popularność palenia papierosów wśród nastolatków. Palenie tytoniu jest dla człowieka najgroźniejszym, pojedynczym czynnikiem ryzyka zachorowalności i śmiertelności. Do negatywnych skutków zdrowotnych należą przede wszystkim choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz niektóre rodzaje nowotworów. Niestety podobne problemy zdrowotne występują u ludzi niepalących, którzy regularnie wdychają dym tytoniowy. Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Wciąż istnieje potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych i kampanii antynikotynowych na rzecz ograniczenia skali nikotynizmu w Polsce. 15. listopada 2010 r. weszły w życie przepisy prawne wprowadzające w naszym kraju całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia zawartość soli w diecie nie powinna przekraczać 5 g/dobę. Wysoka zawartość tego składnika w diecie jest jednym z ważnych czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i niektórych nowotworów. Zgodnie z danymi WHO ponad 60% wszystkich udarów mózgu i blisko połowa chorób serca związana jest z nadciśnieniem, które pozostaje w związku z nadmierna podażą soli. Mimo tych alarmujących danych spożycie chlorku sodu w większości populacji jest wysokie, przekraczając nawet 2-3 krotnie zalecenia. Sól w diecie w krajach wysokorozwiniętych pochodzi w przeważającej ilości z żywności i posiłków produkowanych przemysłowo. Odwrotna zależność występuje w krajach, w których nadal znaczna część żywności przygotowywana jest w gospodarstwach domowych, dotyczy to także Polski. Jednak obserwowane zmiany w sposobie żywienia populacji polskiej skłaniają do wniosku, że proporcja ta wkrótce ulegnie zmianie. Szkodliwe skutki zdrowotne wynikające z nadmiaru sodu w diecie są na tyle poważne, że na forum organizacji międzynarodowych oraz w poszczególnych krajach podejmowane są działania na rzecz zmniejszenia spożycia soli. Działania te skupiają się głównie na informowaniu społeczeństwa o skutkach nadmiaru soli w diecie oraz na podejmowaniu współpracy z producentami, zachęcając ich do stosowania mniejszej ilości soli w produkcji żywności i potraw. Działania na rzecz redukcji spożycia soli muszą być rozłożone w czasie, tak aby konsumenci przyzwyczaili się do mniej słonego smaku. W Polsce od 2009 r. realizowany jest Program redukcji spożycia w ramach Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej.
Częstość występowania nadciśnienia tętniczego jest bardzo wysoka i stale wykazuje tendencję wzrostową. Szacuje się, że ponad 1/4 populacji na świecie dotknięta jest tym schorzeniem. W badaniu INTERSALT obejmującym ponad 10 tys. osób wykazano istnienie dodatniej korelacji pomiędzy wielkośtią spożycia soli a wysokością ciśnienia krwi. Mechanizmy, przez które sód wpływa na ciśnienie krwi nie do końca są wyjaśnione. Istotne znaczenie ma sodowrażliwość, w której zaburzone są procesy regulujące wydalanie sodu przez nerki. Potwierdzeniem znaczenia wysokiego spożycia sodu dla rozwoju nadciśnienia są wyniki badań, które wskazują, iż obniżenie zawartości soli w diecie daje wymierny efekt w postaci redukcji ciśnienia tętniczego krwi, co idzie w parze ze znamiennym zmniejszeniem umieralności z powodu chorób układu krążenia.
Kofeina od kilku lat jest popularnym składnikiem produktów spożywczych. Jest ona wykorzystywana nie tylko ze względu na właściwości aromatyzujące, ale także - coraz częściej - ze względu na jej działanie fizjologiczne w organizmie. Przepisy prawa żywnościowego regulują dodatek kofeiny stosowanej w celach aromatyczno-smakowych, nie ma natomiast wymagań dotyczących stosowania kofeiny jako substancji psychoaktywnej. Poza korzystnym oddziaływaniem kofeiny na wydolność organizmu, należy brać pod uwagę niekorzystne skutki zdrowotne związane z jej nadmiernym spożyciem. Nowe regulacje prawne dotyczące informacji na opakowaniach żywności nakładają na producentów obowiązek zamieszczania ostrzeżeń dla konsumentów z grupy ryzyka.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.