Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 302

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sery twarogowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Do utrwalania twarogów zastosowano metodę wysokich ciśnień (HPP). Twarogi o zróżnicowanej zawartości tłuszczu z dodatkiem 1% NaCI oraz bez soli poddano działaniu ciśnienia 250 MPa i 400 MPa przez 15 min. Próbę kontrolną stanowiły twarogi niepresuryzowane. Jakość twarogów po presuryzacji oraz po 7 dniach przechowywania w temp. 4ºC oceniano na podstawie analizy mikrobiologicznej (OLB, liczby paciorkowców kwaszących, pleśni i drożdży oraz E. coli] oraz oceny sensorycznej. Stwierdzono, że presuryzacja powodowała redukcję liczby oznaczanych mikroorganizmów w twarogach. Redukcja zwiększała się wraz ze wzrostem zastosowanego ciśnienia. Jednocześnie presuryzacja nie wpływała na zawartość związków aromatycznych w produkcie. Zastosowanie odpowiednich parametrów ciśnienia pozwoliło na zachowanie jakości produktu, jednak analiza sensoryczna wykazała, że pod wpływem presuryzacji 400 MPa/15 min nastąpiło pogorszenie cech sensorycznych twarogów.
Kwasowe sery twarogowe otrzymywane metodami tradycyjnymi zawierają niemal wyłącznie białka kazeinowe, natomiast cenne odżywczo białka serwatkowe są usuwane z serwatką w czasie produkcji, czyli tracone. Opracowano kilka rozwiązań pozwalających na włączanie białek serwatkowych do produktu, przydatnych w technologii kwasowych serów twarogowych. Praktyczne znaczenie dla przemysłu mleczarskiego mają metody: wapniowo-termiczna, z zastosowaniem procesu ultrafiltracji (UF), z dodatkiem koncentratu partykułowanych białek serwatkowych (PWPC) oraz rozwijana w ostatnich latach metoda z wykorzystaniem transglutaminazy (TG). W metodach: wapniowo-termicznej, z zastosowaniem UF do separacji masy twarogowej oraz z wykorzystaniem TG, białka serwatkowe włączane są do sera twarogowego w sposób bezpośredni, w toku produkcji. Metoda z dodatkiem PWPC jest rozwiązaniem kilkuetapowym, zakładającym wydzielenie białek serwatkowych z serwatki, następnie poddanie ich koncentratu procesowi mikropartykułowania i wprowadzenie w takiej postaci do surowca przerobowego. Włączanie białek serwatkowych do sera twarogowego skutkuje wyraźnym zwiększeniem zawartości aminokwasów egzogennych w białku produktu, a w konsekwencji zwiększeniem wartości chemicznych wskaźników określających jego właściwości odżywcze. Większy wydatek sera i wyższa wartość odżywcza białek to czynniki uzasadniające doskonalenie metod włączania białek serwatkowych do niedojrzewających kwasowych serów twarogowych.
Na podstawie wyników badań technologicznych, przeprowadzonych w skali laboratoryjnej i opracowanych założeń, zbudowano instalację modelową do produkcji serków twarogowych z zastosowaniem ultrafiltracyjnego zagęszczania skrzepu mleka. Rozwiązania konstrukcyjne urządzenia modelowego pozwoliły na zoptymalizowanie układu i metod pracy instalacji finalnej - prototypu do koncentracji skrzepu mleka metodą ultrafiltracyjną jako podstawowej części linii do produkcji serków twarogowych. Stwierdzono pełną przydatność modułów rurkowych. Wyniki badań modelowych przeprowadzonych w hali doświadczalnej Insytutu oraz w zakładzie mleczarskim w Częstochowie pozwoliły na opracowanie założeń techniczno-technologicznych przemysłowej instalacji prototypowej do produkcji serków twarogowych kwasowych i kwasowo-podpuszczkowych z zastosowaniem ultrafiltracji. Założono możliwość zastosowania dwustopniowego układu modułów.
Badania dotyczyły opracowania założeń technologicznych produkcji serków twarogowych z zastosowaniem ultrafiltracji. Badano przydatność wybranych kultur bakterii fermentacji mlekowej w ukwaszaniu mleka na serki twarogowe, a także parametry ultrafiltracji skrzepu mleka. Stwierdzono, że opracowana w wyniku badań metoda produkcji serków twarogowych z zastosowaniem techniki membranowej, daje pozytywne rezultaty tak pod względem cech organoleptycznych, fizyko-chemicznych, jak i wydajności i trwałości produktu finalnego.
W warunkach laboratoryjnych przeprowadzono doświadczenia nad zastosowaniem mleka termizowanego przez 15 s w temperaturze 65°C (mleka z RZD, o dobrej jakości) lub 69 C (mleko z punktu, o miernej jakości) i przetrzymywanego przez 3 doby w temperaturze 3-5C na jakość i trwałość sera twarogowego kwasowego. Bezpośrednio po wyrobie oraz podczas przechowywania przez 7 dni w temperaturze ok. 4 C określono cechy fizyko-chemiczne, mikrobiologiczne i organoleptyczne sera. Wytwarzanie sera twarogowego z mleka termizowanego nie wymagało zmian w stosowanym dotychczas procesie technologicznym, a cechy fizyko-chemiczne, mikrobiologiczne i organoleptyczne tego sera bezpośrednio po wyrobie były takie same jak sera kontrolnego otrzymanego z mleka nie przechowywanego i nie poddawanego termizacji. Na trwałość sera podczas przechowywania wywierała wpływ jakość surowca. Zmiany kwasowości ogólnej, kwasowości tłuszczu, zawartości resztkowego azotu formolowego i cech organoleptycznych zachodziły z większą intensywnością w serach z mleka z punktu skupu niż w serach z mleka z RZD. Po 7 dniach przechowywania zanotowano wyraźne pogorszenie się cech organoleptycznych serów z mleka z punktu skupu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.