Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ryzyko zachorowan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Siedzący tryb życia oraz nadmierne spożywanie pokarmów przyczyniają się do rozwoju otyłości, która często zapoczątkowana w dzieciństwie, istnieje i w latach późniejszych. Otyłość jest wynikiem działania czynników genetycznych oraz czynników środowiskowych tj. sposobu odżywiania i trybu życia. Już w wieku rozwojowym otyłość sprzyja wzrostowi ciśnienia tętniczego krwi. Równoczesne wystąpienie kilku czynników ryzyka może przyczyniać się do przedwczesnego rozwoju miażdżycy. Celem pracy była analiza czynników ryzyka miażdżycy tętnic w grupie chłopców z otyłością. Analizą objęto 134 otyłych chłopców w wieku 12 - 14 lat. Wyłoniono także czynniki ryzyka jak: małą aktywność fizyczną i dodatni wywiad rodzinny w kierunku otyłości. Oceniono również typ otyłości i profil lipidowy. W badanej grupie chłopców otyłość najczęściej występowała u obojga rodziców. Wśród lipidowych czynników ryzyka dominował podwyższony poziom triacyloglikoli. W analizowanej grupie przeważał typ otyłości udowo - pośladkowy. Najrzadziej wśród czynników ryzyka występował nałóg palenia papierosów.
Wstęp. Choroba próchnicowa, zaliczana do chorób cywilizacyjnych, prowadzi do demineralizacji i zniszczenia twardej struktury tkanek zęba. W działaniach profilaktycznych ważną rolę odgrywają m.in. nawyki higieniczne oraz żywieniowe. Cel pracy. Celem pracy była próba oceny wybranych zachowań żywieniowych i higienicznych dzieci w wieku przedszkolnym w aspekcie występowania ryzyka próchnicy. Materiał i metody. W badaniu wzięło udział 107 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat), zgłaszających się na wizyty u lekarza stomatologa w jednej z prywatnych klinik w Warszawie, w okresie od czerwca 2013 r. do marca 2014 r. Rodziców pytano o: częstotliwość spożywania wybranych produktów potencjalnie sprzyjających rozwojowi próchnicy, pojadanie między posiłkami, częstotliwość wykonywania zabiegu szczotkowania zębów przez dziecko w ciągu dnia i kontrolę poziomu higienicznego jamy ustnej u dziecka. Zastosowano współczynnik korelacji rang Spearmana przy pomocy testu chi-kwadrat Pearsona oraz testu U Manna-Whitney’a przy poziomie istotności p < 0,05. Wyniki. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym przeważał model żywienia składający się z 5 posiłków - 73%; większość dzieci (79%) podjadała między głównymi posiłkami. Najczęściej spożywanymi przekąskami były słodycze - 51%, owoce - 31%. Ponad 2/3 opiekunów zaznaczyło, że ich dziecko szczotkuje zęby dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Tylko 39% rodziców kontrolowało zabiegi higieniczne wykonywane przez dzieci. Wnioski. Większość rodziców znała i wdrażała w życie dziecka prawidłowe nawyki higieniczne, natomiast w znacznie mniejszym stopniu przywiązywała uwagę do diety dziecka. Konieczna wydaje się edukacja rodziców przede wszystkim w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.
W pracy przedstawiono zarys funkcjonowania niektórych mechanizmów regulujących pobieranie pokarmu. Omówiony został system komunikacji między układem pokarmowym, tkanką tłuszczową a odpowiednimi strukturami mózgowymi, które uczestniczą w regulowaniu bilansu energetycznego organizmu. Odczuwanie łaknienia i sytości, to postawowe reakcje organizmu, świadczące o potrzebie zwiększenia lub zmniejszenia dostarczania energii pochodzącej z pożywienia. Zaburzenia w systemie komunikacji na drodze przewód pokarmowy/tkanka tłuszczowa-mózg, mogą prowadzić do wielu poważnych zaburzeń metabolicznych, będących przyczyną rozwoju otyłości i zagrożeniem dla zdrowia. Metaboliczna regulacja łaknienia dotyczy głównie fizjologii żywienia, stanowi jednak wiedzę niezwykle istotną w praktyce lekarskiej i dietetycznej.
Szybkie tempo rozwoju cywilizacji XXI wieku, poza korzyściami, niesie ze sobą także wiele negatywnych zmian związanych ze stylem życia ludzi na całym świecie. Szczególnie istotnym problemem jest stale rosnąca częstość występowania nadwagi i otyłości, która uznawana jest za groźną chorobę przewlekłą, prowadzącą do rozwoju chorób układu krążenia, zaburzeń hormonalnych, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, a także zwiększającą ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. W ostatnich dekadach na całym świecie niepokojąco szybko wzrasta zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów. Nadmierna masa ciała jest drugim (po paleniu tytoniu) czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów. Celem pracy było omówienie zagadnień wskazujących na powiązania otyłości z niektórymi chorobami nowotworowymi.
Starzenie się organizmu jest procesem złożonym prowadzącym do zwiększonego ryzyka głównie takich chorób, jak choroby sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne, ale również do cukrzycy. Związek z chorobami sercowo-naczyniowymi i naczyń mózgowych zależy nie tytko od czynników występujących u osób w wieku podeszłym, ale również od samego postępu procesu starzenia się. Podczas procesu starzenia zachodzą zmiany strukturalne, fizjologiczne i funkcjonalne w sercu i naczyniach tętniczych i żylnych. Kliniczne konsekwencje tych zmian to zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie, niewydolność serca. Narastanie występowania cukrzycy jest szczególnie alarmujące z tego względu, iż choroba ta zwiększa ryzyko wielu chorób związanych z wiekiem, w tym chorób sercowo-naczyniowych. Patogeneza cukrzycy w wieku podeszłym charakteryzuje się dwiema cechami: wzrostem insulinooporności i upośledzeniem sekrecji insuliny. W pracy przedstawiono mechanizmy prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy u osób w wieku podeszłym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.