Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozeniec gorski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Rhodiola rosea L. (różeniec górski) to bylina należąca do rodziny Crassulaceae, występująca na terenach północnych Azji, górskich regionach Europy oraz w subarktycznych rejonach Ameryki Północnej. Różeniec górski od wieków jest stosowany w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Przypisuje mu się działanie stymulujące ośrodkowy system nerwowy, działanie zwiększające fizyczną i umysłową wydolność organizmu, zmniejszające zmęczenie, a także działanie adapto- genne, kardiochronne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Istnieje niewiele badań farmakologicznych czy klinicznych potwierdzających tak szeroki zakres działania wyciągów z Rhodiola rosea. Najbardziej interesującym aspektem działania tej rośliny są jej własności psychostymulujące, które wzbudzają duże nadzieje na wykorzystanie w medycynie lub w do­datkach funkcjonalnych diety. Korzenie różeńca górskiego zawierają bardzo wiele związków biologicznie czynnych, takich jak fenylopropanoidy (rozawiny), związki fenolowe (salidrozyd), monoterpeny, flawonoidy, p-tyrozol i kwasy organiczne. Wyciągi z różeńca mają rozległy za­kres działania fizjologicznego, włącznie ze zmianą poziomu neurotransmiterów, aktywnośa centralnego układu nerwowego i układu krążenia. Psychostymulujące działanie kojarzone jest ze zmianami poziomu dopaminy i serotoniny w mózgu. Własności adaptogenne wiąże się ze zdolnością wpływania na poziom i aktywność niektórych monoamin i peptydów opioidowych, takich jak beta-endorfiny. Aktywność przeciwutleniająca i działanie ochronne na różne tkanki organizmu wyciągów z Rhodiola rosea potwierdzono w licznych pracach naukowych. Biotechnologiczne badania nad różeńcem górskim są prowadzone w wielu krajach (m.in. w Rosji, Finlandii, Niemczech i Polsce). Celem naukowców jest zwiększenie zawartości związków biologicznie czynnych w kulturach tkankowych za pomocą elicytacji czy biotrans- formacji, co jest spowodowane wzrastającym obecnie zainteresowaniem przemysłu farma­ceutycznego, kosmetycznego i spożywczego nowymi, alternatywnymi sposobami otrzymy­wania cennego surowca roślinnego.
Badania obejmowały wyciągi etanolowe z korzenia, hodowli tkankowych i tkanki kalusowej Rhodiola rosea L. Stwierdzono, że największą zawartość o-dihydroksyfenoli, a także najsilniejsze działanie przeciwutleniające i adaptogenne wykazywał wyciąg z korzenia Rhodiola rosea. Jego działanie adaptogenne porównywalne było z analogicznymi wyciągami z korzenia Panax ginseng i ziela Echinacea purpurea. Wyciągi z hodowli zawiesinowych i tkanki kalusowej odznaczały się wielokrotnie mniejszą zawartością o-dihydroksyfenoli oraz zdecydowanie słabszym działaniem przeciwutleniającym i przeciwstresowym. Natomiast ich działanie immunostymulujące i zwiększające siłę mięśniową zwierząt doświadczalnych kształtowało się na poziomie wyciągu z korzenia Rhodiola rosea.
Opisano cechy morfologiczne nasion i siewek Rhodiola rosea L. Ustalono optymalne warunki kiełkowania nasion w laboratorium. Prześledzono także zmiany zdolności kiełkowania nasion w pierwszym roku po zbiorze dokonując comiesięcznych analiz. Stwierdzono, że nasiona Rhodiola rosea L. do kiełkowania wymagają dostępu światła. Zdolność kiełkowania należy ustalać po 21 dniach od rozpoczęcia analizy. Nasiona Rhodiola rosea L. w ciągu pierwszego roku po zbiorze kiełkują w liczbie od 40 do 60 %. Przechowywane w nie ogrzewanym magazynie zachowują żywotność nawet do 10 lat.
Różeniec górski Rhodiola rosea L. jest gatunkiem alpejsko-arktycznym, rzadko występującym w Polsce. Kłącza i korzenie standaryzowane wobec rozawiny i salidrozydu mają właściwości immunostymulujące i tonizujące. W obecnej pracy badano wpływ wyciągów z tkanki kalusowej, korzeni i kłączy, a także otrzymanej frakcji rozawinowej na podziały mitotyczne i ultrastrukturę komórek roślinnych wierzchołków wzrostu cebuli Allium cepa L. Wyciągi z kalusa, kłączy i korzeni działały antymitotycznie w sposób odwracalny, nie powodując aberracji chromosomowych, a po 24 godz. postinkubacji efekt cytostatyczny ustępował. Frakcja rozawinowa w badanych roztworach nie wykazywała działania antymitotycznego. Również zmiany obserwowane w mito- chondriach, plastydach i endoplazmatycznym reticulum ustępowały po postinkubacji. Brak aberracji chromosomowych w komórkach poddanych działaniu wyciągów z różeńca o właściwościach antymitotycznych kwalifikuje tę roślinę do dalszych badań biologicznych pozwalających na wykorzystanie jej w terapii jako preparatu immunomodulującego i przeciwstresowego.
Często sięgamy do surowców roślinnych o działaniu wzmacniającym. Codzienne problemy wymagają stałej gotowości organizmu do tego, by im sprostać. Lista leków stosowanych w wyczerpaniu psychofizycznym i stresie obejmuje surowce o dobrze udokumentowanej skuteczności i grupę mniej znanych substancji, jak dotąd nie rekomendowanych w międzynarodowych monografiach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.