Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  reumatoidalne zapalenie stawow
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa dotyczącego wpływu diety na leczenie oraz przebieg wybranych jednostek chorobowych spośród chorób reumatycznych. W szczególności omówiono wpływ suplementacji wapnia w postaci diety wysokowapniowej na zapobieganie osteoporozy, zasady stosowania diety niskopurynowej w dnie moczanowej oraz wprowadzenie odpowiednio skonstruowanej diety jako metody wspomagającej konwencjonalne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Zalecenia dietetyczne w osteoporozie jak i dnie moczanowej są jednymi z najważniejszych metod wspomagających leczenie, natomiast wykorzystanie diety jako metody wspomagającej leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów wymaga dalszych badań.
W próbkach plynu stawowego bądź w próbkach krwi osób z zapaleniem stawów poszukiwano obecności pałeczek Yersinia i Salmonella, fragmentów ich genomowego DNA, somatycznych antygenów tych drobnoustrojów oraz antygenu wspólnego dla pałeczek Enterobacteriaceae (ECA). Z żadnej próbki materiału klinicznego nie wyizolowano poszukiwanych drobnoustrojów. Metodą PCR nie stwierdzono również obecności ich DNA. Obecność O antygenu pałeczek Yersinia potwierdzono metodą dot-ELISA w 20 próbkach natomiast O antygenu pałeczek Salmonella w 8 próbkach płynu stawowego na 92 próbki badane. W 32 próbkach plynu stawowego stwierdzono również obecność antygenu ECA.
Metodą ELISA poszukiwano przeciwciał dla antygenów pałeczek Yersinia i Salmonella w próbkach surowicy i plynu stawowego uzyskanego od osób z zapaleniem stawów i osób klinicznie zdrowych. Stwierdzono, że przeciwciała dla białek wydzielniczych Yop i antygenów somatycznych pałeczek Yersinia występowały odpowiednio w 21,7% i 44,0% próbek surowicy, natomiast przeciwciała dla antygenów somatycznych pałeczek Salmonella w 56,0% próbek surowicy. W próbkach plynu stawowego uzyskanych od osób z zapaleniem stawów wywołanym przez pałeczki Salmonella bądź Yersinia stwierdzano zbliżony poziom swoistych immunoglobulin do wykrywanego w próbkach surowicy.
Biologicznie czynna forma witaminy D, czyli 1,25-dwuhydroksywitamina D3, przez lata była uważana jedynie za czynnik zapewniający odpowiedni rozwój układu kostnego i stosowana w profilaktyce zachorowań na krzywicę. Dziś coraz więcej badań wskazuje, że jest to związek mający wpływ na ponad 200 genów i większość narządów ludzkiego organizmu. Termin witamina D odnosi się zarówno do witaminy (substancja egzogenna dostarczana z zewnątrz wraz z pożywieniem), jak również prohormonu (związek endogenny produkowany w skórze pod wpływem promieni słonecznych i później przekształcanego w aktywną postać). Obecnie witamina D nie jest postrzegana wyłącznie jako czynnik zapobiegający rozwojowi krzywicy i osteoporozy. Zwiększa się liczba badań pokazujących jej udział w prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego, profilaktyce cukrzycy oraz chorób nowotworowych, a także jej wpływu podczas terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) czy łuszczycy. Celem artykułu jest przedstawienie wielokierunkowego działania witaminy D.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.