Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przeksztalcenia systemowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Publikacja jest próbą syntetycznej oceny transformacji systemowej w przemyśle spożywczym w ostatnich pięciu latach, stopnia dostosowania tego sektora do warunków gospodarki rynkowej oraz identyfikacji jego głównych problemów strategicznych. Ocena tych procesów poprzedzona została analizą uwarunkowań zewnętrznych wynikających głównie ze zmian po stronie podaży i popytu oraz systemu ekonomicznego kraju, a także analizą uwarunkowań wewnętrznych określających wartości startu przemysłu spożywczego w procesy transformacji systemowej. Następnie oceniono przebieg tych procesów w przetwórstwie spożywczym, wskazując na dwie formy przekształceń, duży postęp w dostosowywaniu się podmiotów tego sektora do warunków gospodarki rynkowej oraz na szybko postępujące rozwarstwienie stanu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstw. Z analizy wynika, że w perspektywie najbliższych kilku lat polityka ekonomiczna państwa powinna się koncentrować na odbudowie zdolności prowadzenia działalności tych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, których stan potencjału przetwórczego rokuje szansę na odzyskanie równowagi ekonomicznej i zdolności rozwoju. Natomiast w dłuższej perspektywie podstawowym problemem polityki powinno być wspieranie procesów koncentracji kapitałowej przetwórstwa, rozwoju jego zdolności eksportowych oraz wzrostu zdolności wytwórczych w zakresie przerobu pogłębionego i wtórnego. Są to kierunki rozwoju niezbędne dla kontynuowania modernizacji przetwórstwa spożywczego i wzrostu jego konkurencyjności.
W opracowaniu pokazano, iż dwie grupy państw tworzących obecnie Unię Europejską znacznie się różnią. W starych państwach członkowskich struktura agrarna jest ustabilizowana i tworzą ją generalnie znaczne obszarowo gospodarstwa rodzinne o pokaźnym potencjale ekonomicznym. Nowe państwa członkowskie charakteryzuje bardzo zróżnicowana struktura agrarna, na którą składają się różnorodne obszarowo podmioty gospodarcze, prowadzone w odmiennych formach prawnych i posiadające stosunkowo małe możliwości konkurowania na wspólnym rynku.
Autor dyskutuje aktualne problemy ustrojowej transformacji polskiego rolnictwa w kontekście teorii ekonomii. W szczególności wskazuje na ograniczenia, jakie dla programu transformacji gospodarki niesie z sobą przyjęcie teorii liberalnych i monaterystycznych. Wedle Autora, dylemat: ile rynku ile państwa w procesach transformacyjnych rozstrzygany powinien być pragmatycznie, z uwzględnieniem zasady przewag względnych. Opowiada się jednocześnie za szerszym wykorzystaniem teoretycznych podstaw ekonomii dobrobytu. W szeroko rozumianym obszarze rolnictwa, wyżywienia i ochrony ekosystemów rolniczych aksjomaty ekonomii dobrobytu znajdują zastosowanie. Autor dyskutuje różne opcje modernizacji rolnictwa, w tym także opcję protekcjonistyczną (protekcja na wewnątrz i protekcja na zewnątrz). Autor dowodzi, że opóźnienia rozwojowe polskiego rolnictwa są tak wielkie, iż rolnicy nie będą w stanie sfinansować jego rekonstrukcji technicznej z własnych zasobów. Istotne impulsy tej rekonstrukcji przyjść muszą z zewnątrz. Autor omawia też strategiczne aspekty integracji polskiego sektora żywnościowego z Unią Europejską. Opowiada się za kontrolowanym otwieraniem granic, za multilateralną liberalizacją obrotów oraz za różnorodnością strukturalną w procesach integracyjnych.
Przekształcenia systemowe przetwórstwa spożywczego zmieniały jego strukturę podmiotową. W pierwszym etapie transformacji (1989-1992) nastąpił szybki rozwój małych, prywatnych zakładów przetwórczych. Od 1992 r. zaznaczają się jednak odwrotne tendencje. Najszybciej rozwijają się firmy średniej wielkości. Przemiany struktur podmiotowych w okresie transformacji jednoznacznie wskazują, że w przemyśle spożywczym nie ujawniły się jeszcze procesy koncentracji produkcji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.